Rząd nadal bez decyzji ws. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych [Briefing]
Informacja dnia
Wiceprezes PGE Maciej Górski podkreślił na konferencji prasowej, że wciąż nie ma decyzji o braku wydzielania aktywów węglowych ze spółek, co za rządów Zjednoczonej Prawicy było planowane w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. – W naszej ocenie byłoby to rozwiązanie wspierające tempo transformacji energetycznej w Polsce. Cały czas prowadzimy intensywny dialog zarówno z Ministerstwem Aktywów Państwowych, jak i Ministerstwem Finansów, zależy nam na porozumieniu w tym zakresie. Mamy nadzieję, że w kolejnych miesiącach zostanie wypracowane ostateczne rozwiązanie, ale jesteśmy przygotowani do funkcjonowania w każdym scenariuszu. Priorytetem jest zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej i bezpieczeństwa energetycznego – stwierdził Maciej Górski cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.
Analizy w sprawie wydzielenia aktywów węglowych nadal trwają – poinformował z kolei minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
„Prace dotyczące wydzielenia bądź nie aktywów węglowych ciągle trwają. Prowadzimy analizy, to jest dramatycznie skomplikowana sprawa, ale mam nadzieję, że jesteśmy raczej bliżej niż dalej końca tych analiz i będziemy w stanie przedstawić rekomendację dotyczącą tej sprawy” – powiedział minister cytowany przez PAP.
Nagłówki warte uwagi
- W ciagu ostatniej doby rubel stracił do dolara 8,5 procent w wyniku paniki, jaka rozpętała się na rosyjskim rynku walutowym po objęciu amerykańskimi sankcjami Gazprombanku. Bank Rosji musiał interweniować. Dziś podjął decyzję mającą uspokoić i ustabilizować rynek.
- Finalna decyzja inwestycyjna dotycząca projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 zostanie wkrótce podjęta. Projekt będzie chciał uczestniczyć w przyszłorocznej aukcji - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele PGE, która realizuje inwestycję wspólnie z Ørsted. Łącznie koszt szacowany jest na ok. 30 mld zł.
X files
Nawrocki: dziękuję za możliwość spotkania o poranku właśnie w Kornowacu, w piekarni Państwa Krzemieniów. Krótka rozmowa z właścicielem piekarni pokazuje, że dzisiaj polscy przedsiębiorcy niestety są w trwodze, gdyż jak wiemy wzrosły ceny energii elektrycznej. Limit cen dla gospodarstw domowych wzrósł od 420 do 500 zł za 1 MWh. Wczoraj polski Sejm przyjął ustawę rządową, która z jednej strony utrzymuje ten wyższy limit, wprowadza też okres tego limitu dla gospodarstw domowych na 9 miesięcy.
https://x.com/pisorgpl/status/1862022437497393207