Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Alert legislacyjny: nowelizacja prawa energetycznego z podpisem prezydenta

Wchodzące w życie przepisy wprowadzają szereg nowatorskich zmian sprzyjających rozwojowi OZE jak prawo odbiorcy do zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24 godzin, możliwość zakładania obywatelskich społeczności energetycznych czy umowy z taryfami dynamicznymi.

Obszar legislacyjny

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw ma na celu przede wszystkim implementację aktów legislacji europejskiej w tym w szczególności dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE.

Alert legislacyjny: Sejm prowadzi prace nad ustawą o osłonach socjalnych - będą urlopy energetyczne i jednorazowe odprawy

Ścieżka legislacyjna

Ustawa została podpisana przez Prezydenta 14 sierpnia 2023 r. i wchodzi w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Najważniejsze informacje

W wyniku wprowadzanych przepisów odbiorcy energii elektrycznej będą mogli od 2026 r. zmienić sprzedawcę energii w ciągu 24 godzin w przypadku posiadania umowy na czas nieokreślony. Co więcej odbiorcy należący do tego samego operatora systemu dystrybucyjnego będą uprawnieni do zawiązywania Obywatelskich Społeczności Energetycznych (OSE). Mogą one przybrać formę m.in. spółdzielni czy też spółek osobowych. Dzięki nim odbiorcy będą mogli dzielić się energią elektryczną między sobą.

Ustawa wprowadza także pojęcie odbiorcy aktywnego, co pozwoli prosumentom na dostosowanie się do aktualnej sytuacji na rynku energii poprzez magazynowanie energii, gdy energii na rynku jest za dużo i ograniczenie jej zużycia, gdy na rynku jest jej za mało. Ustawa wprowadza również m.in.: prawo odbiorcy do zawierania umów z taryfami dynamicznymi z operatorami, którzy posiadają ponad 200 tysięcy odbiorców, dostosowuje zadania operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych do przepisów dyrektywy 2019/944 i obowiązek stosowania wzorca umowy o świadczenie usług przesyłania paliw gazowych.

Co z tego wynika?

Ustawa w swej treści zmierza w kierunku transformacji energetycznej zgodnym z polityką UE. Wprowadzenie OSE naszym zdaniem ułatwi konsumentom dzielenie się energią, ale ich zakładanie może okazać się czasochłonne ze względu na bariery biurokratyczne oraz opieszałość systemu sądownictwa. Opłacalność wprowadzenia instytucji odbiorcy aktywnego oraz możliwości zmiany sprzedawcy energii w ciągu jednej doby będzie zależeć głównie od tego czy operatorzy dystrybucyjni będą zdolni do szybkiej i efektywnej wymiany informacji z odbiorcą na temat zasobów energii, co będzie się wiązać z koniecznością przyspieszenia procesu cyfryzacji w sektorze energetycznym, przez co korzyści z wprowadzanych zmian mogą nie nastąpić zbyt szybko. Wprowadzenie obowiązku stosowania wzorca umowy w zakresie usług przesyłu paliw gazowych należy uznać natomiast za krok sprzyjający transparentności przy prowadzeniu tego typu działalności gospodarczej.

udostępnij: