Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Duże problemy firmy, która ma dostarczyć „mały atom” dla KGHM

W środę firma NuScale Power ogłosiła zakończenie ambitnego projektu budowy małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) w Utah w Stanach Zjednoczonych, rzucając cień na polskie plany dotyczące wykorzystania tej technologii do walki ze zmianami klimatu.


Fiasko projektu NuScale

Inicjatywa Carbon Free Power Project realizowana przez NuScale początkowo cieszyła się wsparciem amerykańskiego Departamentu Energii i miała umożliwić budowę nowatorskiej elektrowni o mocy 462 MW. Jednakże rosnące koszty tej inicjatywy i brak wystarczającego zainteresowania ze strony władz lokalnych doprowadziły do jej zakończenia. To wyzwanie dla całego sektora, ponieważ reaktory SMR mają pełnić ważną rolę w dekarbonizacji gospodarek na całym świecie.

Przewagi SMR

Jedną z kluczowych zalet SMR-ów jest znacznie mniejszy rozmiar w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami jądrowymi. Ta kompaktowość pozwala na budowę tych instalacji nawet na obszarach, gdzie przestrzeń jest ograniczona lub trudno dostępna. Dla rozwijających się miast i obszarów o ograniczonym dostępie do terenu, to rozwiązanie staje się wyjątkowo atrakcyjne, a przypomnijmy, że Europa jest mocno zurbanizowana.

Istotne dla technologii SMR wydaje się także mniejsze zapotrzebowanie na wodę do chłodzenia, co szczególnie w Polsce nabiera dużego znaczenia (mamy wieloletnią suszę hydrologiczną).

Kolejną kluczową zaletą są pasywne systemy bezpieczeństwa. SMR-y są projektuje się tak, aby w przypadku awarii mogły funkcjonować przez kilka dni bez konieczności zewnętrznego dostarczania paliwa.

Także produkcja i instalacja SMR-ów są łatwiejsze, a koszty budowy są niższe niż w przypadku tradycyjnych reaktorów jądrowych.

Zapraszamy do subskrybowania newslettera legislacyjnego https://alerty-legislacyjne.strefainwestorow.pl/

Co z tego wynika?

NuScale podpisał w lutym 2022 r. umowę z KGHM na rozpoczęcie prac wdrożeniowych w zakresie budowy 12 reaktorów SMR (Small Modular Reactor – ang.) o mocy 77 MWe każdy. Operacyjność pierwszej elektrowni miała zostać osiągnięta w 2029 r.

Problemy NuScale w Stanach Zjednoczonych mogą przełożyć się na inne rynki, którymi jest zainteresowana ta firma – w tym polski. Z drugiej strony miniony rok to duży krok naprzód w implementacji SMR do europejskiego porządku prawnego.

W marcu br. Komisja Europejska zaprezentowała dokument Net – Zero Industry Act, a w jego załącznikach znajdują się odniesienia do małych jądrowych reaktorów modułowych.

Natomiast w październiku br. Parlament Europejski poparł umieszczenie energii jądrowej na liście technologii uznawanych za zrównoważone i niskoemisyjne.

Ponadto według doniesień Politico Francja i Niemcy doszły w październiku br. do porozumienia odnośnie finansowania nowych elektrowni jądrowych. Chodzi o kontrakty różnicowe z gwarancją ceny.

Natomiast podczas szczytu w Bratysławie, który odbył się 7 listopada br. Francja wraz z czternastoma innymi państwami UE (w tym Polską) zapowiedziały lobbowanie za rozwojem technologii SMR na Starym Kontynencie i dostosowywaniem legislacji do tego procesu.

Ważny sygnał dla inwestorów: Unia Europejska wraca do energii atomowej

Tagi

udostępnij: