Alert europejski: Więcej prywatnych inwestycji w poprawę efektywności energetycznej? Tak – dzięki nowym wytycznym
Najtańsza energia to ta zaoszczędzona. Tą ideą kieruje się Komisja Europejska opracowując nowe zalecenia dla państwa członkowskich oraz firm, w obszarze efektywności energetycznej. Cel jest prosty – przyspieszenie inwestycji, zwłaszcza tych prywatnych, a w konsekwencji zapewnienie realizacji ambicji energetyczno-klimatycznych w perspektywie 2030 r.
Obszar:
Tematyka związana z obszarem efektywności energetycznej jest jednym z kluczowych obszarów wchodzących w skład prowadzonej oraz projektowanej przez UE polityki energetyczno-klimatycznej. Kolejną inicjatywą Komisji Europejskiej wynikającą bezpośrednio z omówionego przez naszą redakcję w ubiegłym tygodniu art. 30 obecnie obowiązującej dyrektywy o efektywności energetycznej (EED) jest kwestia „zwiększenia inwestycji”.
Jak podaje organ wykonawczy UE w dokumencie prezentującym cel konsultacji: „W ocenie skutków […] wskazano, że efektywność energetyczna jest jedną z najbardziej niedoinwestowanych dziedzin w Europie, oraz oszacowano, że kwota dodatkowych inwestycji potrzebnych, aby osiągnąć cele w zakresie efektywności energetycznej do 2030 r., wynosi 165 mld EUR rocznie. Biorąc pod uwagę ambitniejsze cele uzgodnione w przekształconej dyrektywie, kwota ta musiałaby zostać skorygowana w górę. W szczególności w odniesieniu do efektywności energetycznej budynków […] wskazano, że do osiągnięcia celów polityki UE w zakresie renowacji budynków potrzebne są dodatkowe inwestycje w wysokości ponad 100 mld EUR rocznie”.
Te kwoty robią wrażenia, zwłaszcza jeśli doda się do nich również wydatki związane z rozwojem infrastruktury energetycznej – wytwórczej oraz przesyłowej. To właśnie z tego względu – jak zauważa Komisja: „istnieje potrzeba zwiększenia wielkości inwestycji prywatnych w efektywność energetyczną, ponieważ środki publiczne dostępne zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym nie są – i oczekuje się, że nie będą – wystarczające. Aby przyciągnąć więcej inwestycji prywatnych w środki w zakresie efektywności energetycznej, należy usunąć istniejące na rynku bariery (o charakterze gospodarczym, finansowym/behawioralnym, operacyjnym/kontekstowym i technologicznym/pomiarowym oraz weryfikacyjnym/regulacyjnym i administracyjnym itp.), a także opracować odpowiednie i innowacyjne rozwiązania finansowe”.
Ścieżka legislacyjna:
Ze względu na fakt, że opracowywany przez Komisję Europejską dokument nie ma charakteru legislacyjnego, organ wykonawczy UE zdecydował się wyłącznie na przeprowadzenie skróconego procesu konsultacji, w którym uwagi zbierane były w okresie 29 stycznia – 26 lutego br.
W toku konsultacji zebrano 48 wniosków, które obecnie są przedmiotem analizy Dyrekcji Generalnej ds. Energii (DG ENER). W jej strukturach za wytyczne oraz nadzór nad całym procesem odpowiada Departament ds. Sprawiedliwej Transformacji, Konsumentów, Bezpieczeństwa Energetycznego, Efektywności energetycznej oraz Innowacji (ENER.B) wraz z Wydziałem ds. Efektywności energetycznej – polityka i finansowanie (ENER.B.2).
Nowe wytyczne – zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej – powinny zostać zaprezentowane jeszcze w I kwartale br., co oznacza, że Komisja ma już mniej niż miesiąc na oficjalną prezentację efektów swoich prac.
Co z tego wynika?
Efektem działań Komisji Europejskiej w tym obszarze będzie dokument z niewiążącymi zaleceniami (wytycznymi), które będą pełniły funkcję swoistych wskazówek przedstawiających:
- „obecną sytuację w zakresie finansowania efektywności energetycznej,
- bariery dla uruchomienia inwestycji prywatnych i czynniki umożliwiające ich uruchomienie,
- opis odpowiednich mechanizmów finansowych i innowacyjnych rozwiązań przewidujących finansowanie służących przyciągnięciu inwestycji prywatnych, w tym istniejących najlepszych praktyk i modeli w poszczególnych państwach członkowskich,
- konkretne wytyczne dla państw członkowskich dotyczące środków w zakresie polityki i finansowania w celu jak najbardziej racjonalnego pod względem kosztów wykorzystania dostępnego publicznego wsparcia finansowego w celu wdrożenia instrumentów finansowych i innowacyjnych systemów finansowania,
- opis istniejących najlepszych praktyk i zestawów narzędzi dla uczestników rynku w celu zwiększenia skali opracowywania projektów w zakresie efektywności energetycznej, rozwiązań w zakresie finansowania i inwestycji,
- konkretne wytyczne dotyczące opracowywania i wdrażania projektów w zakresie efektywności energetycznej i zintegrowanych odnawialnych źródeł energii, skierowane do sektora publicznego, przedsiębiorstw i sektora mieszkaniowego”.
Zlecenia będą adresowane zarówno do administracji publicznej państw członkowskich UE, jak i uczestników rynku, którzy zainteresowany są prowadzeniem inwestycji w obszarze poprawy efektywności energetycznej. Dokument ma zawierać także przegląd innowacyjnych narzędzi, jak i środków związanych z rozwiązaniami finansowymi dot. kwestii ubóstwa energetycznego (w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego), jak i renowacji budynków.