Energa przestanie być notowana na GPW?
Prezes PKN Orlen, Ireneusz Fąfara, złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Energi. Ta decyzja według Rzeczpospolitej może oznaczać, że koncern rozważa zdjęcie Energi z giełdy.
Spekulacje na temat wykupu akcji mniejszościowych
Według informacji przekazanych przez Energę, rezygnacja Ireneusza Fąfary obowiązuje od 6 stycznia 2025 roku, a w złożonym oświadczeniu nie podano przyczyny tej decyzji.
Eksperci cytowani przez Rzeczpospolitą sugerują, że odejście Fąfary może być krokiem w kierunku uproszczenia struktury właścicielskiej spółki. Orlen, który posiada niemal 91% akcji Energi, może zdecydować się na wykup pozostałych 9% należących do mniejszościowych akcjonariuszy. Taki ruch mógłby prowadzić do wycofania Energi z giełdy.
Historia pokazuje jednak, że mniejszościowi akcjonariusze nie zawsze byli skłonni do sprzedaży swoich udziałów. Już wcześniej doszło do sporu sądowego w tej sprawie, kiedy to w 2022 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uchwałę o wycofaniu akcji Energi z obrotu giełdowego. Apelacja złożona przez Energę również zakończyła się niepowodzeniem – w 2024 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił jej wniosek.
Ostateczna decyzja dotycząca giełdowej przyszłości Energi może zapaść po prezentacji nowej strategii Orlenu, zaplanowanej na 9 stycznia. Obserwatorzy rynku wskazują, że Orlen ma przed sobą kilka scenariuszy:
• Wykup akcji mniejszościowych i wycofanie Energi z giełdy.
• Zmniejszenie udziału poniżej 90%, co mogłoby zwiększyć płynność akcji.
• Określenie nowej polityki dywidendowej, aby zyskać przychylność mniejszościowych akcjonariuszy.
Co dalej z Energą?
Pomimo rezygnacji Ireneusza Fąfary i pojawiających się spekulacji, Orlen nie ogłosił jeszcze oficjalnych decyzji dotyczących przyszłości Energi na rynku kapitałowym. Władze spółki zapowiedziały jednak, że szczegóły dotyczące dalszych planów mogą zostać przedstawione już w najbliższych dniach.