Kategoria:
Alert legislacyjny: Rząd pozostawia wysokość opłaty kogeneracyjnej na obecnym poziomie. Czy mimo to czeka nas wzrost cen energii?
Rząd planuje pozostawić opłatę kogeneracyjną na poziomie z 2024 r.
Subskrybuj nasz newsletter legislacyjny
Obszar – rozporządzenie MKiŚ, wysokosprawna kogeneracja, ceny energii,
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 listopada 2024 r. w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2025 ma zastąpić tożsame rozporządzenie MKiŚ na 2024 r.
Ścieżka legislacyjna
Projekt rozporządzenia został poddany pod prace Rady Ministrów i znajduje się obecnie na etapie opiniowania.
Nowelizacja rozporządzenia MKiŚ, wysokosprawna kogeneracja, brak podwyżki opłaty kogeneracyjnej
Zgodnie z projektem rozporządzenia wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej w 2025 r. wyniesie 6,18 zł za megawatogodzinę czyli pozostanie na niezmienionym poziomie.
Co z tego wynika?
Przypomnijmy, że opłata kogeneracyjna to opłata dystrybucyjna wprowadzona w 2019 r., która jest jednym z elementów składowych ceny za energię elektryczną. Jej wysokość wpływa zatem w pewnym stopniu na ceny energii. Wg oceny skutków regulacji dotyczącej tego rozporządzenia opłata kogeneracyjna ma zostać skompensowana wysokością stawki opłaty OZE.
Brak podwyżki stawki opłaty kogeneracyjnej to z pewnością dobra wiadomość dla odbiorców energii. Wysokość stawki opłaty oze, która ma rzekomo kompensować opłatę kogeneracyjną nie jest natomiast szczególnie istotna z punktu widzenia cen energii, gdyż cena energii składa się z wielu czynników. Jednym z nich jest opłata mocowa, która celem łagodzenia skutków wzrostu cen energii została zawieszona na drugą połowę 2024 r. Wg komunikatu Prezesa URE od 1 stycznia 2025 r. opłata ta ma nie tylko z powrotem obowiązywać, ale ma także wzrosnąć zarówno dla odbiorców ryczałtowych jak i nieryczałtowych bez względu na stopień zużycia energii. Dla przykładu należy wspomnieć, że dla odbiorców nieryczałtowanych czyli dla odbiorców przemysłowych oraz dużego biznesu opłata ta wzrośnie o ok. 0,015 zł/kWh w stosunku do stawki opłaty w 2024 r., co jest kiepską wiadomością dla biznesu i siłą rzeczy dla konsumentów, ponieważ przedsiębiorcy przerzucą na nich koszty prowadzenia swojej działalności.
Należy także pamiętać, że obecny poziom cen energii jest częściowo skutkiem dotowania ich przez państwo. Wsparcie państwa na 2024 r. zostało już częściowo ograniczone w stosunku do roku 2023 r., co skutkowało oczywiście wzrostem cen. Należy więc zakładać, że wsparcie dla odbiorców w 2025 r. będzie jeszcze skromniejsze, co z kolei spowoduje w 2025 r. wzrost cen energii czy to dla przedsiębiorców czy to dla konsumentów.