Gotówka i depozyty Polaków odpowiadają za największy procent majątku wśród niemal wszystkich krajów UE. Nowa strategia GPW chce to zmienić i wprowadzić „equity culture”
Gotówka i lokaty bankowe stanowią niemal 53% wartości aktywów finansowych Polaków, wynika z danych zebranych przez giełdę. Te środki mogą pracować na wzrost gospodarczy i przynosić wyższe stopy zwrotu, jeśli Polacy skierują je na rynek kapitałowy. Nowa strategia GPW zakłada powrót do korzeni, zwiększenie kapitalizacji polskiego rynku akcji w stosunku do PKB i budowę tzw. „equity culture”.
Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła Nowe Kierunki Strategii na lata 2025–2027. Ich celem jest zwiększenie znaczenia rynku kapitałowego, budowa wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy oraz wzmocnienie roli GPW jako regionalnego centrum finansowego.
Grupa Kapitałowa GPW stawia na pięć głównych priorytetów związanych z rozwojem rynku kapitałowego:
- Proaktywne działania na rzecz rozwoju rynku kapitałowego we współpracy z jego
uczestnikami, - Wzrost liczby firm pozyskujących kapitał przez giełdę oraz aktywne wspieranie emitentów,
- Zwiększenie i aktywizacja krajowej bazy inwestorów indywidualnych,
- Wsparcie edukacji finansowej, promocja i budowa zaufania do rynku kapitałowego,
- Umacnianie roli GPW jako regionalnego centrum finansowego i aktywna rola w kształtowaniu
regulacji rynkowych.
Kluczowym celem giełdy jest zwiększenie swojej roli w finansowaniu gospodarki. By to osiągnąć, spółka zamierza postawić na rozwój instrumentów zielonego finansowania wspierających transformację energetyczną oraz postawić na rozwój inicjatyw, które mają na celu zwiększenie długoterminowych inwestycji. Kolejnym pomysłem jest wspieranie działań ułatwiających pozyskiwanie kapitału przez emitentów na rynku.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, to centrum polskiego rynku kapitałowego, dlatego czujemy odpowiedzialność za jego rozwój, wzrost udziału w finansowaniu gospodarki oraz przyciąganie inwestorów i emitentów. Jako spółka notowana na Giełdzie, musimy też dążyć do budowy wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy, dzięki wzrostowi skali działalności, dyscyplinie kosztowej i atrakcyjnej polityce dywidendowej. Wszystko to w zgodzie z najlepszymi standardami zrównoważonego rozwoju, przy zapewnieniu nowoczesnej technologii transakcyjnej oraz bezpieczeństwa obrotu giełdowego
– mówi Tomasz Bardziłowski, Prezes Zarządu GK GPW.
Świat niskich stóp procentowych się skończył – Ludwik Kotecki | Procent Składany
Uwolnić kapitał zgromadzony na lokatach i depozytach
Według danych GPW potencjał uwolnienia kapitału jest ogromny. Obecnie niemal 53% majątku Polaków znajduje się w gotówce i na lokatach bankowych, przy średniej 32% w UE. Więcej majątku na lokatach od Polaków trzymają jedynie Cypryjczycy.
Takie oszczędności przynoszą jednak niskie stopy zwrotu. Historyczne dane pokazują, że w wariancie Total Return indeksy mniejszych spółek, jak mWIG40 TR i sWIG80 TR, przyniosły wyższe stopy zwrotu niż inwestowanie w nieruchomości, bez uwzględnienia wpływów z najmu. Od 2013 roku indeks cen mieszkań wzrósł o 111%, podczas gdy indeksy małych spółek, uwzględniające dywidendy przyniosły odpowiednio 145% i 167% zwrotu.
Istotnym elementem strategii GPW jest rozwój długoterminowego inwestowania na rynku kapitałowym. W tym celu spółka stawia na edukację inwestorów i przedsiębiorców, a także poszerzenie oferty produktowej. GPW chce pozostać platformą inwestycyjną pierwszego wyboru, zwłaszcza dla młodych pokoleń, które angażuje za pomocą nowych form komunikacji.
Widzimy potencjał wzrostu finansowania gospodarki przez giełdę, pod warunkiem zwiększenia napływu długoterminowego kapitału. Przyciągnięcie części środków z depozytów bankowych mogłoby zapewnić ten kapitał, oferując oszczędzającym atrakcyjne stopy zwrotu w długim terminie. Dlatego stawiamy na budowę kultury długoterminowego inwestowania na giełdzie
– stwierdza Michał Kobza, członek Zarządu GPW.
Spółka zamierza komunikować się zarówno z przedsiębiorcami, zwiększać atrakcyjność i transparentność rynku, jak i również korzystać z nowych form komunikacji z młodym pokoleniem w celu budowania tzw. „equity culture”.
Budowanie wartości dla akcjonariuszy
Oczywiście, w ramach zapowiedzianej strategii na lata 2025–2027, GPW zakłada dalszą budowę wartości dla akcjonariuszy. Spółka podtrzymuje politykę dywidendową z możliwością jej wypłaty powyżej górnego progu 80% zysku netto oraz planuje obniżenie współczynnika C/I.
Ambicją Zarządu Grupy Kapitałowej GPW jest wzrost przychodów w najbliższych trzech latach w tempie około 6–8% średniorocznie. Wzrastać będzie udział przychodów niezależnych od obrotu. Inicjatywy związane z optymalizacją kosztową mają sprawić, że wzrost kosztów operacyjnych w Grupie w kolejnych latach będzie niższy od wzrostu przychodów i średniorocznie nie przekroczy 4–6%. Taka relacja dynamiki przychodów i kosztów powinna przełożyć się na wzrost rentowności całej GK GPW. W okresie 2025–2027 średnioroczny wzrost EBITDA prognozowany jest na poziomie 8–12%.
Naszym celem jest obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) z obecnych 72% do około 65% w roku 2027. Wraz z optymalizacją kosztów będziemy dążyć do poprawy stopy zwrotu z kapitałów własnych (ROE), która ma wzrosnąć z 15% w 2023 roku do około 18% w 2027 roku. Kluczowe wskaźniki efektywności pozwolą nam monitorować realizację założeń i mierzyć sukces przedstawionych inicjatyw. Jesteśmy świadomi wpływu zewnętrznych czynników, jednak wierzymy, że konsekwentna realizacja Nowych Kierunków Strategii zapewni osiągnięcie tych ambitnych celów
– wylicza Marcin Rulnicki, członek Zarządu GPW.
Co ciekawe, przed prezentacją nowej strategii głos zabrał Minister Aktywów Państwowych, Jakub Jaworowski. Formalny przedstawiciel głównego akcjonariusza GPW postawił ważną deklarację w kontekście udziału spółek z większościowym akcjonariatem Skarbu Państwa.
Nowa strategia GPW wydaje się powrotem do korzeni. Spółka planuje utrzymać dotychczasowe inicjatywy, ale również skupić się na tym, do czego została powołana, czyli tworzeniu sprzyjającego środowiska dla poszukujących kapitału i atrakcyjnego miejsca dla zainteresowanych inwestowaniem. Duży wpływ na realizację strategii będą miały, zwłaszcza w kontekście funkcjonowania samego rynku, czynniki zewnętrzne, takie jak koniunktura w gospodarce, wysokość stóp procentowych i napięcia geopolityczne. Jednak kierunki działań zostały jasno określone.
Moda na polskie akcje wróci, tak jak wróciła na obligacje – Sebastian Buczek | Procent Składany