Rząd obniża podatek od wydobycia miedzi. Akcje KGHM w górę
Rząd ogłosił znaczące ulgi podatkowe dla sektora wydobycia miedzi. Na nowym rozwiązaniu skorzysta KGHM, który odpowiada za dominującą część produkcji tego surowca w Europie. Zmiany mają zachęcić do inwestycji, zwiększyć konkurencyjność i wzmocnić bezpieczeństwo surowcowe Polski oraz całej Unii Europejskiej.
– Dążymy do tego, by polskie firmy rozwijały się u siebie i tworzyły nowe miejsca pracy. KGHM to nasz narodowy czempion, kluczowy gracz na europejskim rynku miedzi – mówił na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Jak dodał, lekcje wyniesione z pandemii i wojny w Ukrainie pokazały, jak krytyczne znaczenie ma zapewnienie dostępu do kluczowych surowców.
- Miedź jest kluczowym surowcem, który służy transformacji energetycznej i cyfrowej. W ciągu najbliższych 15 lat popyt na miedź wzrośnie o 50 proc. W obliczu długich cykli inwestycyjnych może się okazać, że tego surowca zacznie brakować. Tempo wzrostu wydobycia w Polsce jest w stagnacji - to niepokojąca sytuacja, którą chcemy zmienić. Dlatego absolutnie kluczowe jest zwiększenie wydobycia miedzi. Mamy na to duże szanse, ponieważ Polska dysponuje szóstymi co do wielkości zasobami miedzi na świecie - dodał szef MAP.
Czytaj także: Wyniki Tauron: dystrybucja ciągnie wyniki, OZE rośnie, ale jedna rzecz niepokoi
Nowy model opodatkowania: mniej fiskusa, więcej inwestycji
Zmiany zaproponowane przez rząd mają wejść w życie w 2026 roku. Przewidują one nowy sposób kalkulowania podatku od wydobycia miedzi, co – według szacunków – pozwoli branży zaoszczędzić około 500 mln zł w pierwszym roku obowiązywania reformy, a w kolejnych dwóch latach po 750 mln zł rocznie. Począwszy od 2029 r., firmy wydobywcze zyskają dodatkowe preferencje – będą mogły odliczać od podatku część wydatków inwestycyjnych poniesionych w związku z eksploatacją złóż.
– To realne wsparcie dla rozwoju sektora. Szacujemy, że w ciągu dekady firmy wydobywające miedź zyskają łącznie około 10 miliardów złotych – poinformował minister finansów Andrzej Domański.
Wzrost inwestycji i impuls dla gospodarki
Rząd liczy, że ulgi podatkowe przyczynia się do wzrostu wydobycia miedzi i pobudzenia inwestycji w nowe kopalnie. To z kolei miałoby wygenerować dodatkowe miejsca pracy oraz zwiększyć dochody samorządów lokalnych i wpływy z innych podatków do budżetu państwa. – To decyzja, która wykracza poza interes jednej firmy. Wspieramy strategiczną gałąź gospodarki, od której zależy bezpieczeństwo całej Europy – podkreślił Jaworowski.
Informacja o planowanych ulgach pozytywnie wpłynęła na rynek – kurs akcji KGHM rósł dziś od rana o 3,6 proc.