Świat nauki odcina się od pieniędzy z branży paliw kopalnych
Uniwersytet Cambridge zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu przyjmowania dotacji od firm z sektora paliw kopalnych. Decyzja to reakcja na ubiegłoroczny raport ONZ i obawy dotyczące ryzyka reputacyjnego, jakie niosą ze sobą takie partnerstwa.
Od dawna uniwersytety na całym świecie czerpią korzyści z hojności firm naftowych, które finansują badania naukowe i współpracują z uczonymi w poszukiwaniu nowych technologii i rozwiązań. Jednak w obliczu narastającego kryzysu klimatycznego, coraz większa liczba instytucji akademickich rozważa swoje związki z branżą paliwową.
Koncerny paliwowe nie służą reputacji
W ubiegłym tygodniu Cambridge ogłosiło zawieszenie przyjmowania darowizn od firm z sektora paliwowego. Inicjatywa powstała w związku z konfliktem interesów związanym z „zaangażowaniem uniwersytetu w walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez przejście do świata wolnego od emisji dwutlenku węgla”.
Decyzja uniwersytetu została poparta raportem, przygotowanym przez byłego wysłannika ONZ ds. zmian klimatycznych, Nigela Toppinga. Według przygotowanej analizy sektor naftowy stanowił jedynie 0,4% finansowania badań i filantropii uniwersytetu (3,3 miliona funtów rocznie w ciągu ostatnich sześciu lat), jednakże zignorowanie ryzyka reputacyjnego mogłoby przyczynić się do długoterminowych strat.
W planach uniwersytetu jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2038 roku.
Shell i BP bronią swoich inwestycji w badania, twierdząc, że ich celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku czystszej energii.
Koncern Shell odnosząc się do sprawy podkreślił, że ich współpraca z partnerami akademickimi ma na celu połączenie najbystrzejszych umysłów oraz wykorzystanie komercyjnej zdolności do skalowania i wdrażania nowych rozwiązań w wystarczająco szybkim tempie, aby faktycznie wpłynąć na zmianę.
BP nie odniosło się bezpośrednio do sprawy, jednak w zeszłym roku oświadczyło, że nie zawierało kontraktów na badania w Cambridge w dziedzinie ropy i gazu przez co najmniej pięć lat.
IEA: Rekordowe poziomy emisji CO2 pomimo rosnącego udziału OZE. Winne Indie i Chiny