Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

JSW obserwuje z uwagą zawieszenie działalności kopalni w Pokrowsku

Udostępnij

Kopalnia węgla koksującego w Pokrowsku, kluczowa dla ukraińskiego przemysłu stalowego, wstrzymała wydobycie z powodu rosyjskiej ofensywy w Donbasie. 

Kopalnia w Pokrowsku zawiesza działalność

Grupa Metinvest, międzynarodowy gigant branży stalowej i wydobywczej, poinformowała 13 grudnia, że wzmożony ostrzał oraz pogarszające się warunki bezpieczeństwa kopalni w Pokrowsku wymusiły zawieszenie prac w szybie nr. 3 , znajdującym się najbliżej linii frontu.

14 stycznia spółka wydała natomiast komunikat o zawieszeniu prac w całym zakładzie. „Ponieważ bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem dla Metinvestu, grupa zorganizowała ewakuację pracowników kopalni w Pokrowsku i ich rodzin. Dla osób, które nie są zaangażowane w proces zawieszenia działalności, grupa oferuje płatne szkolenia przekwalifikowujące oraz zatrudnienie w innych zakładach Metinvestu w Zaporożu, Kamieńskiem i Krzywym Rogu. Ewakuowanym pracownikom zapewniana jest pomoc finansowa” – twierdzi spółka.

Kopalnia w Pokrowsku, kluczowa dla zaopatrzenia ukraińskiego sektora metalurgicznego, produkuje węgiel głównie na rynek wewnętrzny. W związku z tym w 2025 roku Ukraina może doświadczyć drastycznego spadku produkcji stali – z 7,5 miliona ton do 2–3 milionów ton rocznie, według Związku zawodowego ukraińskich hut.

Skutki dla ukraińskiego przemysłu

Zamknięcie jedynej krajowej kopalni węgla koksującego zmusza Ukrainę do szukania alternatywnych źródeł surowca, w tym importu. Problemem pozostaje jednak logistyka. Anatolij Starowoit, szef związku koksowniczego Ukrkoks, w październiku 2024 roku ostrzegał:„Nie wiadomo, skąd wziąć węgiel [koksujący], jeśli Pokrowsk zostanie zajęty. Trudno jest go sprowadzać importem; dziś nie jest tak łatwo sprowadzać go drogą morską”.

Dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej, sytuacja na Ukrainie stwarza możliwość zwiększenia eksportu. JSW od wielu lat działa na rynku ukraińskim, dostarczając zarówno węgiel koksowy, jak i koks.

„Jesteśmy obecni na tym rynku od wielu lat, dostarczamy zarówno węgiel koksowy, jak i koks. Udział sprzedaży na rynek ukraiński w przychodach Grupy JSW uzależniony jest od sytuacji geopolitycznej determinującej możliwości lokowania produktów na tym rynku” – informowała spółka w listopadzie 2024 roku.

Jednak potencjalna ekspansja JSW może napotkać przeszkody. Produkcja węgla w grupie JSW w czwartym kwartale 2024 roku ogółem wyniosła 3,2 mln ton i była niższa w porównaniu do IV kwartału 2023 r. o ok. 5,7 proc.


 

Zobacz także: Fatalne wyniki finansowe JSW: „trwają analizy we wszystkich aspektach działalności spółki, także w obszarze kosztów pracy”

Co z tego wynika?

Zawieszenie działalności kopalni w Pokrowsku to istotny cios dla ukraińskiego przemysłu stalowego, ale także potencjalna szansa dla polskiej JSW na zwiększenie swojego udziału w rynku węgla koksującego. Wykorzystanie tego potencjału będzie wymagało od JSW elastyczności i zwiększenia wydobycia

Grupa Metinvest planuje dywersyfikację działalności. Jednym z projektów jest budowa nowoczesnej huty stali we Włoszech, która ma produkować do 2,7 miliona ton „zielonej” stali rocznie, co pokazuje, że firma przygotowuje się na zmiany rynkowe. Metinvest podkreśla również, że nadal jest zainteresowany przejęciem Huty Częstochowa, która trafiła w ręce Węglokoksu.

Fot. materiały prasowe Metinvest.

 

Udostępnij