Rosja nie spłaca swojego zadłużenia. USA i G-7 szykuje sankcje na „rosyjskie" złoto
Rosja po raz pierwszy od rewolucji w 1917 roku nie spłaciła długów zagranicznych, co jest wynikiem obciążenia systemu finansowego kraju przez zachodnie sankcje. To nie jedyne zmartwienie Rosjan. Sojusznicy USA planują kolejne sankcje w postaci blokady na import "rosyjskiego" złota.
Rząd rosyjski nie był w stanie spłacić wierzycielom około 100 mln USD odsetek denominowanych w dolarach i euro po upływie 30-dniowego okresu karencji po terminie wyznaczonym na 27 maja. Mimo że administracja prezydenta Władimira Putina dysponuje funduszami, rezerwy w rosyjskim banku centralnym są zamrożone, a największe banki komercyjne nie mogą handlować na rynkach międzynarodowych na mocy sankcji nałożonych po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym.
Bankructwo Rosji jest tylko symboliczne
Chociaż z technicznego punktu widzenia warunki obligacji zostały złamane, niewypłacalność ma na razie znaczenie symboliczne. Agencje ratingowe w normalnych okolicznościach uznałyby to za niewypłacalność, ale po nałożeniu sankcji zawiesiły obsługę obligacji tego kraju.
Sami posiadacze obligacji prawdopodobnie będą chcieli poczekać z formalnym rozpoczęciem procedury niewypłacalności, mając nadzieję, że po zakończeniu wojny zostaną spłaceni. Ogłoszenie niewypłacalności teraz zmusiłoby Rosję do natychmiastowego spłacenia kwoty głównej kredytu, ale te same sankcje, które uniemożliwiają spłatę odsetek, wstrzymałyby również te płatności.
Rosja nie spłaciła swojego zadłużenia w lokalnej walucie w 1998 r. podczas kryzysu rubla. Wydarzenie to spowodowało upadek funduszu hedgingowego Long Term Capital Management i stanowiło zagrożenie dla całego systemu finansowego. Kryzys został zażegnany dzięki pomocy banków. Upadek LTCM był później postrzegany jako zapowiedź kryzysu finansowego, który miał miejsce dekadę później.
Ostatni przypadek niespłacenia rosyjskiego długu denominowanego w walucie obcej miał miejsce w 1918 roku, kiedy to nowy rząd komunistyczny pod wodzą Włodzimierza Lenina odmówił przejęcia długów Rosji z czasów panowania carów.
Rosja nie czuje się winna. Minister finansów Rosji twardo utrzymuje stanowisko, że Kreml wypełnia wszystkie swoje zobowiązania w rublach. Jest to oczywiste złamanie zasad rozliczenia. RIA Novosti cytuje wypowiedź Kosaczewa, jednego z rosyjskich decydentów na Kremlu, że takie działania to próba celowego sprowokowania upadku globalnego systemu finansowego.
Inwestujcie w złoto – namawia słynny inwestor David Einhorn
Sankcje na „rosyjskie złoto"
Wykluczenie Rosji z światowego systemu finansowego to nie jedyne zmartwienie agresora. USA oraz sojusznicy z grupy G-7 chcą dodać do sankcji zakaz importu rosyjskiego złota.
Oficjalny komunikat w sprawie zakazu spodziewany jest we wtorek. Administracja Bidena poinformowała dziennikarzy, że światowi przywódcy zebrali się w Niemczech na spotkaniu G-7.
Zakaz handlu złotem „jeszcze bardziej odizoluje Rosję od światowej gospodarki poprzez uniemożliwienie jej udziału w rynku złota" – informuje amerykańska administracja, dodając, że jest to część serii nowych sankcji.
„Jest to kluczowy eksport, kluczowe źródło dochodów" – informuje Biały Dom. „Podjęcie tego kroku odcina tę możliwość i jest ciągłą ilustracją rodzajów kroków, jakie G-7 może podjąć wspólnie, aby kontynuować izolację Rosji i odciąć ją od światowej gospodarki".
Szef Fed Jerome Powell przed senatorami USA: trudno zakładać, że uda się uniknąć recesji
W tweecie Biden powiedział, że Stany Zjednoczone „nałożyły na Putina bezprecedensowe koszty, aby pozbawić go dochodów, których potrzebuje do finansowania swojej wojny przeciwko Ukrainie. Wspólnie z G7 ogłosimy, że wprowadzimy zakaz importu rosyjskiego złota, głównego towaru eksportowego, który przynosi Rosji dziesiątki miliardów dolarów".
Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w niedzielę w programie CNN „State of the Union", że eksport złota jest dla Rosji źródłem dochodów o wartości 19 mld USD rocznie, a jego odcięcie miałoby „znaczący" wpływ na gospodarkę Rosji, która już odczuwa skutki wycofania się 1000 firm z rynku z powodu agresji na Ukrainie.
Bank centralny Rosji posiada ponad 2 000 ton złota, które jest warte około 140 mld USD i stanowi piąty co do wielkości zasób złota na świecie - podał The Wall Street Journal, powołując się na Światową Radę Złota. Złoto od dawna jest postrzegane jako schronienie przed inflacją, ale cena tego metalu szlachetnego spadła w tym kwartale z powodu umocnienia się dolara amerykańskiego.
Wykres złota do dolara
Polskie i amerykańskie akcje są już naprawdę tanie, ale jest jeden problem