Syntetyczna śmiertelność w leczeniu nowotworów – seminarium spółki Ryvu Therapeutics
Ryvu Therapeutics to polska firma biotechnologiczna rozwijająca innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Obecnie najbardziej zaawansowanym projektem spółki jest RVU120 (SEL120), w ramach którego prowadzone są badania kliniczne fazy I/II. Drugim projektem klinicznym Ryvu Therapeutics jest SEL24 (MEN1703). Spółka rozwija też projekty na wcześniejszym etapie z bardzo dużym potencjałem w obszarze tzw. syntetycznej śmiertelności.
Syntetyczna śmiertelność (zwana także czasem syntetyczną letalnością) to proces, który w wyniku niedoborów wybranych genów, prowadzi do śmierci komórki. Niedobór wybranych genów może zostać wywołany w sposób naturalny, ale także i syntetyczny, np. poprzez terapię. W przypadku opracowywania leków do terapii nowotworowych, chodzi oczywiście o uśmiercenie komórek nowotworowych, a pozostawianie przy życiu komórek zdrowych. Zjawisko syntetycznej śmiertelności zostało zaobserwowane i opisane blisko 100 lat temu, ale dopiero obecny rozwój nowoczesnych metod biotechnologicznych pozwala na opracowywanie terapii na jego podstawie.
Wśród spółek notowanych na GPW, wiodącą rolę w rozwoju terapii z wykorzystaniem zjawiska syntetycznej śmiertelności pełni Ryvu Therapeutics, które obecnie w swoim portfolio przedklinicznym rozwija dwa projekty: WRN oraz delecja MTAP.
W środę 9 czerwca o godz. 15:00 zapraszamy na seminarium spółki Ryvu Therapeutics, które będzie poświęcone zjawisku syntetycznej śmiertelności oraz projektom Ryvu rozwijanym w tym obszarze. Aby zrozumieć potencjał biznesowy tego obszaru, warto lepiej poznać jego podstawy naukowe, dlatego w ramach specjalnej konferencji edukacyjnej odbędą się trzy wykłady oraz sesja pytań i odpowiedzi:
-
Wprowadzenie – dr Krzysztof Brzózka, Wiceprezes Zarządu, Chief Scientific Officer;
-
Zjawisko syntetycznej letalności w badaniach nad lekami przeciwnowotworowymi: dr hab. Michał Mikula , Profesor Instytutu Zakład Genetyki Narodowy Instytut Onkologii – im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy;
-
Platforma syntetycznej letalności w Ryvu Therapeutics – omówienie portfolio projektowego: dr Mateusz Nowak, Director of Early Discovery and Innovation,Ryvu Therapeutics;
-
Perspektywa rynkowa: Partnering i inwestycje: Vatnak Vat-Ho, Chief Business Officer, Ryvu Therapeutics;
- Sesja Q&A (30 minut)
Wideo z seminarium
Seminarium odbyło się w środę 9 czerwca o godz. 15:00. Poniżej udostępniamy nagranie z wydarzenia.
Materiały, z którymi warto zapoznać się przed seminarium
- Ryvu Therapeutics weźmie udział w dwóch wiodących konferencjach inwestorskich
- Ryvu Therapeutics podsumowuje I kwartał 2021 roku
- Q&A na temat aktualnego statusu projektów Ryvu Therapeutics - odpowiada Paweł Przewięźlikowski, CEO spółki
#rvu