Akcje CD Projekt coraz wyżej. Fundusze grające na spadki zaczynają zamykać pozycje
Z rejestru krótkich pozycji Komisji Nadzoru Finansowego zniknęła pierwsza dotycząca akcji CD Projektu. Rozpoczęło się oczekiwane przez inwestorów detalicznych tzw. wyciskanie krótkich pozycji?
Od styczniowego dołka notowania twórcy gier Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077 wzrosły o przeszło 70%. Mimo tego zagraniczne instytucje utrzymywały swoje negatywne nastawienie względem walorów studia, o czym świadczyły m.in. liczne krótkie pozycje widoczne w rejestrze KNF oraz rekomendacje zagranicznych ekspertów. Wydaje się, że przynajmniej fundusze liczące na spadki zaczynają zmieniać swoje nastawienie.
Arrowstreet odpuszcza
W piątek rano w rejestrze krótkich pozycji nadzorcy widnieje 14 rubryk, z czego cztery dotyczą walorów CD Projektu. Przez ostatnie miesiące jednak było ich pięć. W tym tygodniu poniżej progu widoczności 0,5% zszedł fundusz Arrowstreet Capital. Tym samym figurujące w rejestrze fundusze grające na krótko posiadają razem 3,6% akcji studia.
Lista krótkich pozycji KNF
Źródło: KNF
Wydaje się, że liczący na spadki wykorzystali ostatnie osunięcie notowań do odkupienia pożyczonych wcześniej walorów. W przeszłości znaczne spadki kursu akcji CD Projektu obserwowaliśmy po publikacji wyników finansowych. Mimo, że sierpniowy raport po I półroczu wyłamał się z tego trendu, to notowania zdołował komunikat dotyczący pozwu w USA. Przypomnijmy, że na początku września za Atlantykiem wpłynęła sprawa przeciwko platformie cyfrowej dystrybucji należącej do CD Projektu, czyli GOG. Pozywający chce, aby zweryfikowano zgodność z prawem stosowanych przez spółkę rozwiązań technicznych. Komunikat spowodował, że notowania w kilka dni zjechały z poziomu 180 zł za akcję do około 160 zł.
Udane pierwsze półrocze 2024 r. dla CD Projektu. Rezultaty są lepsze niż prognozowali analitycy
Nadchodzą kolejne seriale
W ciągu ostatnich miesięcy nie mieliśmy do czynienia ze zbyt wieloma informacjami ze studia o charakterze fundamentalnym. Wiadomo, że prace nad nową grą z serii Wiedźmina, czyli projektem Polaris, idą zgodnie z planem i jeszcze w tym roku tytuł może wejść w fazę produkcyjną. W tym tygodniu jednak pojawiły się dwie zapowiedzi nowych animowanych seriali w oparciu o IP studia, czyli Wiedźmina i Cyberpunka. W przeszłości premiery filmowych produkcji wzbudzały zainteresowanie społeczności tytułami marki, co pokazują m.in. peaki graczy. Zdaniem ekspertów, choć zjawisko jest krótkotrwałe, to nie da się ukryć, że dobrze wpływa na budowanie popularności własnych IP.
Zwróćmy także uwagę, że w tle CD Projekt ma cały czas pracować nad filmem fabularnym w świecie Cyberpunka 2077. Póki co spółka nie chwali się jednak postępami w jego realizacji.
Zagraniczne prognozy chybione
Od około roku polscy i zagraniczni specjaliści przedstawiają przeciwstawne podejście do akcji CD Projektu. Podczas gdy rodzimi eksperci są optymistami i wskazują na m.in. posiadane solidne IP, dobrą pozycję gotówkową, utrzymującą się sprzedaż gier w portfolio oraz transformację zespołu umożliwiającą równoległą pracę nad dwoma dużymi tytułami, zagraniczni przedstawiają negatywne nastawienie, uwypuklając odległą datę premiery kolejnej gry, planowaną na lata 2026-2027.
Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy