Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 13 grudnia [codziennie o 7.00 rano]. Tusk chce zbadać mały atom Orlenu i Sołowowa, Kloska ministrem klimatu mimo kontrowersji wiatrakowych, Unia chce jeszcze ostrzejszej polityki klimatycznej, a OPEC torpeduje COP28

Informacja dnia

W swoim expose Donald Tusk podkreślił, że jedną z pierwszych spraw jakimi zajmie się nowy rząd będzie zbadanie sprawy wydania decyzji zasadniczej dla sześciu lokalizacji małych modułowych elektrowni atomowych planowanych przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Ministerstwo Klimatu wydało decyzje zasadnicze mimo negatywnej opinii ABW.

Dziś (13 grudnia) zbierze się sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Niewykluczone, że poza wyborem doradców komisja zajmie się niezwłocznie kwestię spółki OSGE. 

Diagnoza sytuacji i rozliczanie jest zawsze dużo prostszym zajęciem aniżeli rekomendacja co dalej? Pewnie dlatego w expose mały atom skradł show dużemu atomowi. Wystąpienie Tuska nie obfitowało w dużą ilość obietnic wyborczych, z których można byłoby następnie polityka rozliczać (jak miało to już miejsce w przeszłości). Oby mimo wszystko energetyka jądrowa i jej rozwój stał się postulatem równie mocnym co wiatraki, które kandydat na premiera wzmiankował.

Nagłówki warte uwagi

Szczyt klimatyczny COP28 przejdzie do historii co prawda nie jako przełomowy, ale z pewnością jako jeden z „najzabawniejszych”. Prezydent COP28, Sułtan Al-Jaber to były minister przemysłu ZAE, koordynujący w okresie swojego urzędowania wydobycie ropy i gazu. Cóż za zrządzenie losu. Co prawda Al-Jaber wielokrotnie podkreślał, że dziś stoi po stronie nauki, ale… to w ramach jego prezydencji podczas COP28 do prasy wyciekł list szefa kartelu naftowego OPEC wzywający do paraliżowania wszelkich zapisów szczytu klimatycznego, które nadmiernie uderzałyby w paliwa kopalne. Z tym może konkurować chyba jedynie „węglowa wystawa” podczas COP w Katowicach 😉

Mimo kojarzonemu z Pauliną Hennig zamieszaniu przy nowelizacji przepisów wiatrakowych (chodzi o zmniejszenie limitu odległości budowy nowych turbin od zabudowań z 700 do 300 metrów, z czego ostatecznie nowa koalicja rządząca się na razie wycofała) polityk została wskazana na kandydatkę na ministra klimatu i środowiska. Będzie więc odpowiadała niebawem za przygotowanie nowej wersji przepisów, które mają uwolnić wiatraki. Część komentatorów podkreślała, że Hennig jedynie „twarzowała” zapisy idące dalej niż chciała tego branża wiatrakowa wskazująca limit 500 metrów, a tak naprawdę powstały one w KO a nie Polsce2050. Prawda to czy spin? Trudno dociekać.

X files

Powoli staje się jasne, że obecne zobowiązania klimatyczne w ramach COP nie prowadzą do zahamowania zmian klimatu. Podobnie kwestia ta wygląda na poziomie UE, gdzie mimo to inicjowana jest dyskusja o konieczności zwiększenia działań obniżających emisyjność wspólnotowych gospodarek. Jednak po raz pierwszy pojawia się tak wiele poważnych głosów przestrzegających przed gospodarczymi skutkami takiej polityki. Przykłady?

Transformacja energetyczna będzie znacznym wyzwaniem gospodarczym w najbliższych latach i może osłabić konkurencyjność Unii Europejskiej – tłumaczą analitycy organizacji AIECE w swoim jesiennym raporcie generalnym.

Największe niemieckie związki zawodowe DGB, IG Metall, IGBCE ostrzegają, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za nieuprawnione przeznaczanie środków pozabudżetowych na wsparcie dla zielonych inwestycji, może spowodować exodus przemysłu z Niemiec.

"Nie jesteśmy już konkurencyjni" – przyznał Thomas Schäfer, szef pionu aut osobowych VW. Dodał, że problemem legendarnego brandu są wysokie koszty produkcji i chińska ofensywa elektromobilności.

Chiny są pierwszym beneficjentem europejskiej dekarbonizacji – napisał włoski dziennik "Corriere della sera" w związku ze szczytem Chiny-UE.

 

udostępnij: