Przejdź do treści
Kategorie

Zielona transformacja wkracza do więzień. W Wielkiej Brytanii powstanie pierwszy energooszczędny zakład karny

Udostępnij

W Wielkiej Brytanii powstanie pierwsze ,,zielone” więzienie. Dzięki energooszczędnej technologii, obiekt pozwoli zaoszczędzić ponad milion funtów rocznie.


Zielona transformacja przekroczyła już nawet mury więzień. W Wielkiej Brytanii, w miejscowości Full Sutton ruszyła budowa pierwszego energooszczędnego więzienia. Placówka ma pomieścić 1500 więźniów i zapewnić ponad 600 miejsc pracy. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Jakie koszty pochłonie inwestycja

Rządzącym zależy na zeroemisyjności zakładu, przy użyciu najnowszych technologii. Więzienie będzie zasilane wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych i technologii pomp ciepła, dzięki czemu placówka będzie w stanie zaoszczędzić ponad milion funtów rocznie.

Według informacji brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, budowla, której wykonawcą zostanie firma Kier, pochłonie 400 mln funtów.

,,To najnowocześniejszy obiekt, zbudowany dzięki doświadczeniu inżynieryjnemu, jakie zdobyliśmy w innych projektach i przy użyciu innowacyjnych zrównoważonych metod, pomoże w dekarbonizacji i dążeniu do zeroemisyjności.”–powiedział Liam Cummins, dyrektor zarządzający Grupy Kier Construction.

Planowo, pierwsi więźniowie mają pojawić się w placówce w 2025 r.

Europejczycy generują średnio 34,6 kg plastikowych odpadów rocznie. Tylko 13 kg trafia do recyklingu

Eko więzienie także w Polsce

Jak się okazuje, w Polsce powstanie podobny zakład karny. W sierpniu br. podpisano umowę na budowę Kompleksu Penitencjarnego w Chmielowie, na Podkarpaciu. Więzienie ma być jedną z najnowocześniejszych placówek w Europie.

W zakładzie zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne o mocy 100 KW i pompy ciepła, a Tzw. szara woda będzie wykorzystywana w instalacjach sanitarnych.

Jeszcze kilka lat temu koszty budowy szacowano na ok. 68 mln zł, jednak inflacja spowodowała wzrost wydatków do ponad 90 mln zł. Koszty mają zostać pokryte z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz z budżetu państwa.

Wizualizacja Zakładu Karnego w Chmielowie

Zakład karny w Chmielowie

Źródło : SW

Google zarabia miliony na ekościemie największych spółek naftowych i gazowych

Udostępnij