Na jakie akcje stawia i jakie scenariusze dla giełdy zakłada Wall Street w 2023
2022 rok był miażdżący szczególnie dla sektora technologicznego i Wall Street nie spodziewa się rewolucyjnych zmian w 2023 roku szczególnie, że ekonomiści mówią o recesji. Szczyt Nasdaq z 2022 roku przypadł na 3 stycznia, pierwszy dzień handlowy roku. 2023 ma być rokiem klasycznej recesji, bezrobocie będzie wyższe, a wzrost gospodarczy spowolni.
Prawdę mówiąc, najszybsze podwyżki stóp procentowych od pokolenia wytrąciły wiatr z żagli większości spółek. Nasdaq w zeszłym roku zjechał 33%; S&P500 natomiast -19%; Dow Jones Industrial -9%. To są najgorsze wyniki indeksów od 2008 roku. Rynek IPO kuleje - wpływy z nowych emisji w 2022 roku spadły o 97%. Kryptowaluty w strzępach. Cloud computing zwalnia, wydatki i inwestycje na technologie w spółkach spowalniają. Silny dolar źle wpływa na sprzedaż laptopów, komputerów, konsol.
Największym problemem jest to, że Rezerwa Federalna wciąż podnosi stopy procentowe, aby walczyć z inflacją. Wyższe stopy to trucizna dla akcji technologicznych, ponieważ zyski wybiegające daleko w przyszłość są mniej wartościowe w miarę wzrostu stóp. W tym roku rentowność dwuletnich obligacji skarbowych wzrosła z 0,7% do 4,2%. Nie jest to dobre dla technologii. W ogóle jest to szkodliwe dla aktywności gospodarczej.
Nadal wszystko zależy od stóp procentowych
Jak prezes Fed Jerome Powell jasno stwierdził w zeszłym tygodniu, bank centralny nie skończył jeszcze podnosić stóp. „Mamy więcej pracy do wykonania" - mówił Powell w grudniu. „Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania restrykcyjnego nastawienia polityki przez jakiś czas". Tak długo jak Fed będzie podnosił stopy, tak długo sektor technologiczny będzie miał drogę krzyżową.
Prawie na pewno szacunki konsensusu Wall Street na przyszły rok są zbyt wysokie. Większość spółek nie podała jeszcze prognoz na rok 2023, ale to się zmieni, gdy pod koniec stycznia rozpocznie się sezon wyników za czwarty kwartał. Wall Street jest przygotowana na złe wiadomości. Podczas gdy konsensus zakłada, że łączne zyski S&P 500 wyniosą 230 USD na akcję, prognoza Morgan Stanley zakłada 195 USD, co oznaczałoby spadek o prawie 11% w stosunku do szacowanych 218 USD w tym roku. Ogólny konsensus: S&P 500 osiągnie dno na poziomie 3000, co oznacza spadek o kolejne 20% w stosunku do ostatnich poziomów.
J.P. Morgan. W pierwszej połowie 2023 r. oczekuje się, że S&P 500 ponownie przetestuje najniższe poziomy z 2022 r., ale zwrot ze strony Fedu może doprowadzić do ożywienia aktywów w dalszej części roku, co spowoduje, że S&P 500 osiągnie poziom 4 200 do końca roku.
Jak napisał Marko Kolanovic, szef działu rynków globalnych w J.P. Morgan: - Są dobre i złe wiadomości dla rynków akcji i szerzej ryzykownych klas aktywów w 2023 r. Dobra wiadomość jest taka, że banki centralne będą prawdopodobnie zmuszone do zmiany kierunku i zasygnalizowania cięcia stóp procentowych w przyszłym roku, co powinno doprowadzić do trwałego ożywienia cen aktywów, a następnie gospodarki do końca 2023 roku. Zła wiadomość jest taka, że aby do tego dojść, będziemy musieli zobaczyć kombinację większej słabości gospodarczej, wzrostu bezrobocia, zmienności rynkowej, spadku poziomu ryzykownych aktywów i spadku inflacji. Wszystkie te czynniki prawdopodobnie spowodują lub zbiegną się z ryzykiem spadkowym w najbliższym czasie.
Rok 2023 dopiero się zaczął, a Tesla już mocno zawiodła inwestorów liczbą dostaw aut
Analitycy banku uważają, że fundamenty prawdopodobnie ulegną pogorszeniu w miarę dalszego zacieśniania warunków finansowych i jeszcze bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej. Gospodarka prawdopodobnie wejdzie również w łagodną recesję, przy kurczącym się rynku pracy i wzroście stopy bezrobocia do około 5%.
Jako spółki bank na TOP PICKS 2023 typuje: Microsoft, który króluje w wyborach na 2023 rok ze względu na rozwój siły chmury obliczeniowej, a obok: ServiceNow (NOW) i Snowflake (SNOW), Datadog (DDOG), HubSpot (HUBS), ZoomInfo (ZI) i Cloudflare (NET).
Goldman Sachs. „Oczekujemy, że FOMC zwolni tempo podwyżek stóp procentowych". Konsensus analityków banku wskazuje, że w przyszłym roku Fed zdecyduje się na trzy podwyżki o 25 pb podnosząc stopę funduszy do najwyższego poziomu 5-5,25%.
Spółki energetyczne i surowce korzystają na kryzysie. Omówienie prognoz Saxo Banku
2023 to wyzwanie dla Top Picksów
To był niezwykły rok dla tych, którzy kiedyś byli wielkimi bestiami rynku akcji. Ale wciąż zaskakujące jest to, jak wielu faworytów zostało strąconych ze swojej pozycji. Weźmy na przykład Apple, chwalony przez legendarnego inwestora Warrena Buffetta jako świetny wybór na środowisko inflacyjne, ponieważ jego klienci są skłonni płacić wyższe ceny. W 2022 roku stracił 29%. Tyle samo spadł Microsoft. Amazon, który wydawał się być odpowiedzią podczas pandemii, kiedy wszyscy utknęli w domu, spadł o 50% w tym roku. Tesla, która wydawała się być przyszłością straciła ponad 60%. Nawet bank inwestycyjny Goldman Sachs miał ciężki rok. Rozważa zwolnienia przy 11% spadku cen akcji.
Największymi zwycięzcami tego roku są firmy energetyczne. Exxon Mobil , największa amerykańska firma notowana na giełdzie, która ucierpiała podczas pandemii, zyskała w tym roku prawie 80%. Rywal Chevron zyskał również imponujące 50%. Akcje energetyczne mogą nadal radzić sobie lepiej niż rynek w 2023 roku. Ich rekordowe przychody i zyski podczas skoku cen ropy naftowej w związku z wojną Rosji na Ukrainie raczej się nie powtórzą. Jednak przy OPEC, która jest skłonna obniżyć wydobycie, by nie dopuścić do zbytniego spadku cen, mogą one nadal stanowić dobrą lokatę.
3 prognozy dla Bitcoina i kryptowalut na 2023 rok
Półprzewodniki, chipy - na celowniku banków inwestycyjnych
W ostatnim czasie rządziła deglobalizacja i ruchy strategiczne jeżeli chodzi o produkcję półprzewodników, więc nic dziwnego, że analitycy największych banków całą swoją uwagę skupiają na tym sektorze. Akcje w sektorze mocno spadły w zeszłym roku, ponieważ popyt na chipy osłabł, ale podaż pozostała wysoka. Fundusz iShares Semiconductor (ticker: SOXX), który śledzi wyniki indeksu składającego się z najlepszych spółek półprzewodnikowych, zakończył rok 2022 spadkiem o około 35%.
Nvidia (NVDA) i Micron Technology(MU), spadły odpowiednio o około 50% i 46%, a Advanced Micro Devices (AMD) i Marvell Technology (MRVL), spadły o 55% i 59%. Analitycy rekomendują Kupuj dla wszystkich czterech akcji, mówiąc, że wierzą w ich długoterminowe perspektywy i widzą miejsce na wzrost wycen. „Branża półprzewodników, w której grają [akcje], jest wysoce cykliczna" - czytamy w raportach. „Każde globalne spowolnienie gospodarcze/ niepewność makroekonomiczna może wykoleić przemysł półprzewodników jako całość".
Analitycy są również optymistami, że Nvidia skorzysta ze wzrostu w sektorze autonomicznej jazdy. W przypadku AMD analitycy widzą, że firma szybko zyskuje udział w rynku procesorów centralnych i graficznych. Wreszcie, Micron jest wyborem na cykliczność branży. Cięcia wydatków kapitałowych w zeszłym roku w całej branży doprowadzą do dojrzałego rynku w drugiej połowie 2023 roku dla inwestorów, czytamy w raportach. „Kupuj Microna zanim powyższe stanie się oczywiste".
Analitycy wyznaczają cenę docelową dla AMD na poziomie 200 USD, a dla Nvidii na poziomie 320 USD. Dla Marvella ich cel wynosi 125 USD, podczas gdy wezwanie na Microna to 100 USD.
W 2023 roku opłaca się być wybrednym
W 2023 roku opłaca się być wybrednym, mówi Jon Boyar z Boyar Value Group. Przez ostatnie trzy dekady firma tworzyła listę 40 niedowartościowanych akcji, które jej zdaniem osiągną dobre wyniki w nadchodzącym roku. Tak zwana Zapomniana Czterdziestka obejmuje akcje, które są notowane z dyskontem do ich potencjalnej wartości, z pozytywnym katalizatorem specyficznym dla spółki, który prawdopodobnie pojawi się w nadchodzącym roku. „Jeśli akcje są sprzedawane ze znacznym dyskontem w stosunku do tego, co według naszych obliczeń zapłaciłby za nie nabywca, a jednocześnie posiadają katalizator wzrostu wartości kapitału, to jest to dla nas bardzo interesujące" - mówi.
Walt Disney (ticker: DIS) otwiera listę TOP PICKSÓW i jest na poziomie 84 USD - czyli najniższym od 2014 roku. Akcje spadły o prawie 60% od ATH z marca 2021 roku. Boyar widzi jednak kolejny rok silnego popytu na postpandemiczne parki tematyczne, a segment streamingu Disneya może stać się rentowny w 2023 roku. Jest on podbudowany powrotem dyrektora generalnego Boba Igera oraz zaangażowaniem pary prominentnych inwestorów aktywistów - Dana Loeba z Third Point i Nelsona Peltza z Trian Partners - którzy pomagają utrzymać odpowiedzialność zarządu przed akcjonariuszami.
„To tania firma medialna z najlepszymi treściami" - mówi Boyar. „Potrafią zmonetyzować swoje treści lepiej niż ktokolwiek inny w ramach streamingu i [starszych mediów] - ale parki to będzie booster". Cena docelowa dla Disney`a to 181 USD, czyli 115% potencjału wzrostu.
Boyar wymienia spółki dotyczące franczyzy drużyn sportowych z wielkiej ligi co jest totalnie obce polskiemu czytelnikowi. Dlatego przechodzimy płynnie do kolejnej spółki. Uber spadł o ponad 40% w 2022 roku. Kontynuacja rentowności i redukcja zadłużenia może przyciągnąć inwestorów w 2023 roku. Boyar wycenia Ubera na 48 dolarów, czyli około dwa razy więcej niż ostatnie poziomy.
Netflix stracił już 50% od szczytu, ale jego akcje mają być hitem w 2023