Przejdź do treści
Kategorie

Wojna o chipy. Spółka z portfela Warrena Buffetta inwestuje 40 mld USD w fabryki w Arizonie

Udostępnij

Taiwan Semiconductor Manufacturing zwiększa swoje inwestycje w amerykańskie fabryki o dziesiątki miliardów dolarów. Oznacza to, że kolejny sektor - ważny strategicznie - wynosi się z Chin. Spółka mieści się w TOP12 pozycjach portfela Warrena Buffetta. Jednak pomimo fanfar polityków i szefów branży technologicznej, nie będzie to panaceum na amerykański łańcuch dostaw półprzewodników.

Warren Buffett kupił akcje Taiwan Semiconductor za 4 mld USD

Pandemia w 2020 zmusiła do przewartościowania łańcuchów dostaw, czego efektem są ostatnie zmiany w kluczowym przemyśle jak produkcja leków, układów scalonych. We wtorek opisywaliśmy jak Apple przenosi produkcję do Indii oraz Wietnamu. 

Produkcja układów scalonych przenosi się do USA

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) zajmuje się produkcją i sprzedażą układów scalonych i urządzeń półprzewodnikowych w formie płytek. Chipy są wykorzystywane w komputerach osobistych i urządzeniach peryferyjnych, produktach systemów komunikacji przewodowej i bezprzewodowej oraz urządzeniach samochodowych i przemysłowych, w tym w elektronice użytkowej, takiej jak cyfrowe odtwarzacze płyt kompaktowych, telewizja cyfrowa, konsole do gier i aparaty cyfrowe. Firma została założona przez w 1987 roku i ma siedzibę w Hsinchu na Tajwanie.

Spółka od początku roku jest niżej o 33%.
 

A

Apple wynosi się z Chin do Indii. Indyjska giełda notuje ATH, a Wall Street szacuje straty

We wtorek TSMC ogłosił, że rozszerzy swoje amerykańskie inwestycje w produkcję chipów w Arizonie do ponad 40 miliardów dolarów - z wcześniejszych 12 miliardów dolarów. Pierwsza fabryka w Arizonie rozpocznie produkcję w technologii 4-nanometrowej (nm) w 2024 roku, a druga fabryka będzie produkować produkty oparte na technologii 3-nm w 2026 roku. Półprzewodniki wykonane w mniejszej technologii nanometrowej oznaczały w przeszłości szybsze i bardziej energooszczędne układy.

Prezydent Joe Biden odwiedził zakład w Arizonie, aby uczcić większą inwestycję. Dołączyli do niego inni prezesi amerykańskich firm technologicznych, w tym Tim Cook z Apple (AAPL) i Jensen Huang z Nvidii (NVDA).

Co jest istotnym ruchem strategicznym. Nvidia zamierza korzystać z fabryk w Arizonie co potwierdził rzecznik spółki: „TSMC jest najlepszą na świecie odlewnią i spodziewamy się, że będziemy korzystać ze wszystkich jej fabryk".

Tajwan stał się geopolitycznym punktem zapalnym dla USA i Chin w dużej mierze z powodu zwiększonej koncentracji produkcji zaawansowanych chipów na wyspie. Według zeszłorocznego raportu Semiconductor Industry Association i Boston Consulting Group, na Tajwanie znajduje się ponad 90% najbardziej zaawansowanych układów scalonych na świecie, a w Korei Południowej 8%. Większość mocy produkcyjnych pochodzi z TSMC, która powstała w 1987 roku i była pionierem modelu biznesowego polegającego na wytwarzaniu chipów dla zewnętrznych klientów.

40 mld USD rozłożone w latach, szacuje J.P Morgan

Kwota inwestycji brzmi imponująco, ale jest tak duża kiedy rozłoży się to na kilka lat, wskazuje J.P Morgan, który uważnie śledzi sektor. TSMC nie określiło ram czasowych inwestycji. Będzie to ułamek ogólnego budżetu wydatków kapitałowych TSMC w tym samym okresie, według szacunków banku inwestycyjnego. W latach 2022-2024 TSMC ma wydać ponad 100 mld USD na wydatki kapitałowe.

Wtorkowe wydarzenie delikatnie łagodzi pewne naciski polityczne i pokazuje postępy, że produkcja zaawansowanych układów scalonych nadal będzie w ogniu, bo minie jeszcze wiele lat zanim sektor nie będzie już zdominowany przez Tajwan. 

Bankman udzielił szerokiego wywiadu. "Spieprzyłem" mówi dziennikarzom NYT i tłumaczy, że FTX to nie oszustwo

Udostępnij