Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Recesja na rynku nieruchomości, a na giełdzie niektóre spółki rosły ponad 300%! Sierpień na rynkach finansowych był zwariowany

Nasdaq Composite po tym jak w lipcu zanotował najlepszy miesiąc od 2020 roku, w sierpniu wykonał zwrot i akcje zanurkowały. W dużej mierze za spadki jest odpowiedzialny sektor technologiczny – ponure informacje z branży technologicznej, półprzewodników, napięcia na linii Chiny – Tajwan, agresywna kampania Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych oraz recesja na rynku mieszkaniowym.

W Europie szaleje kryzys energetyczny i on zmieni zachowania konsumentów na czym ucierpi wiele spółek giełdowych.

Kryzys energetyczny trawi Europę

W Europie pogłębia się kryzys energetyczny i zbliżamy się do krytycznego punktu, ponieważ Rosja po raz kolejny wstrzymuje przepływ gazu na kontynent. Sierpień przyniósł nowe maksimum inflacji w strefie euro, gdzie skoczyła do 9,1%. Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mamy kolejny rekord na poziomie 16,1%.

Bez wątpienia największym czynnikiem napędzającym inflacje jest energia. Niemiecka inflacja wzrosła do 8,8% według danych opublikowanych we wtorek, co podobnie jak w USA, jest to 40-letni szczyt. Niemieckie ceny za energię elektryczną po raz pierwszy przekroczyły 1000 euro za megawatogodzinę, gdzie na początku 2020 roku cena wynosiła nieco poniżej 40 euro. Według wyliczeń analityków, gdyby to przełożyć bezpośrednio na rachunki gospodarstw domowych to rodzina, która płaciła 250 euro za media, płaciłaby teraz 4000 euro miesięcznie.

Europejscy przywódcy starają się uspokoić obawy związane ze spiralą cen. W tym tygodniu ceny energii spadły już o połowę od poniedziałkowego szczytu. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział, że magazyny gazu w kraju są bliskie osiągnięcia celu 85%, wypełniając się szybciej niż oczekiwano.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w poniedziałkowym wystąpieniu obiecała „interwencję kryzysową i reformę strukturalną rynku energii elektrycznej". „Gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej obnażają teraz, z różnych powodów, ograniczenia naszej obecnej konstrukcji rynku energii elektrycznej" - powiedziała.

Konsumentów czeka szok i zmiana przyzwyczajeń zakupowych na czym ucierpią spółka z największą ekspozycją na sektor konsumencki. Banki inwestycyjne jak Saxo Bank już typują spółki, które ucierpią najmocniej. Cały szok zostanie zamortyzowany przez rządowe limity cen i dotacje, ale sprawy i decyzje decydentów dopiero są w toku.

Saxo Bank stworzył listę spółek, w które kryzys energetyczny może uderzyć najmocniej i tych które mogą na nim zyskać

W zeszłym tygodniu amerykańskie indeksy zdołował jastrzębi wyskok przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że osiągnięcie celu, jakim jest gwałtowne obniżenie inflacji (z ok. 8% do 2%), będzie bolesne dla gospodarki.

W USA natomiast rynek mieszkaniowy ulega wyraźnemu schłodzeniu, a Wall Street nazywa to nawet recesją. Takie spowolnienie oczywiście ma negatywny wpływ na gospodarkę. Taka sytuacja to okazja tylko dla nielicznych, którzy są w stanie przetrawić wysokie ceny. Tempo sprzedaży domów spada do najniższego poziomu od listopada 2015 roku z wyłączeniem okresu zamrożenia rynku na początku pandemii. Skurczyła się również sprzedaż nowych domów do najniższego poziomu od sześciu lat.

Za to oczywiście odpowiada wzrost stóp procentowych. Historycznie niskie stopy w 2020 i 2021 roku pomogły rocznej sprzedaży gwałtownie wzrosnąć do poziomów niewidzianych od ponad dekady. Teraz, po tegorocznym skoku 30-letniego oprocentowania kredytów hipotecznych, niedoszli nabywcy, którzy mogliby sobie pozwolić na zakup domu przy zeszłorocznych stopach, musieli się wycofać.

Wall Street na czerwono po przemówieniu Powella. Gospodarka USA zwalnia, ale Fed dalej będzie walczył z inflacją

„Rynek mieszkaniowy jest całkiem użytecznym barometrem tego, gdzie może zmierzać ogólna gospodarka" - mówi Len Kiefer, zastępca głównego ekonomisty Freddie Mac. „Spowolnienie na rynku mieszkaniowym jest wskaźnikiem, że przed nami zahamowanie gospodarcze”.

Wrzesień to najgorszy miesiąc dla giełdy

Przed inwestorami wrzesień, czyli miesiąc, który historycznie jest najgorszym miesiącem – amerykańskie indeksy zawsze wtedy notują spadki. Od 1986 roku Nasdaq Composite spadał we wrześniu średnio o 0,6%. S&P 500 i Dow Jones Industrial Average od 1928 i 1896 roku notowały średnio spadki we wrześniu na poziomie nieco ponad 1%.

NASDAQ

Nadchodzi kryzys. Rząd musi wdrożyć oszczędzanie energii i gazu oraz listę firm, które dotkną ograniczenia w dostawach paliw

Najlepsze wyniki na amerykańskim parkiecie

Niewątpliwie w sierpniu na amerykańskich parkietach królowały spółki biotechnologiczne, a wszystko za sprawą małpiej ospy. Akcje Applied DNA Sciences (ticker: APDN) wzrosły o 340%. Spółka 19 sierpnia zapowiedziała, że stara się o zatwierdzenie przez Departament Zdrowia swojego testu na wirusa małpiej ospy.

APDN akcje

 

Drugi wynik należy do kolejnej spółki farmaceutycznej Minerva Neurosciences (NERV), która zyskała w sierpniu 321%.

Minerva neuroscience akcje

 

Akcje spółki FlexShopper (FPAY) skoczyły w sierpniu o 192%. Co stoi za taką euforią ciężko sprecyzować, ale wyniki za drugi kwartał były wyższe niż oczekiwali analitycy.

flexshopper akcje

 

Akcje Nuwellis (NUWE) wzrosły 162% w sierpniu po tym jak firma medyczna otrzymała patent na innowację, który zapewnia lepszy bilans płynów w dializach przy niewydolności nerek u pacjentów.

Nuwellis

Bank Chin obniża stopy procentowe. Fatalne dane gospodarcze negatywnie zaskoczyły ekonomistów

Najwięksi przegrani

WeTrade Group (WETG) w sierpniu stracił 90%. Firma oftware-as-a-service zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie w lipcu. W połowie miesiąca jej akcje na jednej sesji straciły rekordowo 39%.

wetradeg

 

Spółka Ainos (AIMD), która opracowuje zestawy szybkich testów na antygen Covid-19, straciła w sierpniu 83%.

ainos

 

Akcje spółki specjalizującej się w produktach i systemach optycznych dla przemysłu, Rubicon Technology (RBCN) spadły w tym miesiącu 80%.

Rubicon Technology

 

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

udostępnij: