Goldman Sachs mocno obniża cenę docelową dla S&P500, po tym jak FED zapowiedział kontynuacje podwyżek stóp procentowych
Goldman Sachs obniżył prognozę na koniec roku dla S&P500. Po tym jak Fed dał do zrozumienia, że będzie kontynuował agresywne podnoszenie stóp procentowych, analitycy zmieniają swoje wyceny.
Dolar i frank po 5 zł. Kurs amerykańskiej waluty jest najwyżej w historii
Obniżka rekomendacji dla S&P500
W zeszłą środę Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 0,75 pb i w projekcjach bank centralny wskazał, że końcowa stopa funduszy federalnych może przekroczyć 4,5%. Decydenci starają się zapanować nad wysoką inflacją poprzez ograniczenie popytu gospodarczego, co prawdopodobnie będzie nadal wpływać na zyski firm.
Teraz stratedzy z Goldman Sachs obniżają swoją cenę docelową dla S&P 500. Analitycy widzą indeks na poziomie 3600 do końca roku, co oznacza spadek z wcześniejszej prognozy 4300. Nowy cel stanowi niewielki spadek z obecnego poziomu indeksu wynoszącego nieco poniżej 3700, ale chodzi o to, że zaufanie do rynku słabnie. „Oczekiwana ścieżka stóp procentowych jest obecnie wyższa niż wcześniej zakładaliśmy, co przechyla rozkład wyników rynku akcji poniżej naszej wcześniejszej prognozy" - pisze główny strateg Goldmana ds. akcji w USA David Kostin.
Sprzedaż iPhone’a 14 idzie bardzo dobrze. Analitycy oceniają jak wpłynie to na akcje Apple
Częścią równania Goldmana jest to, że podwyżki stóp przez Fed spowodowały wzrost „realnej rentowności" 10-letnich obligacji skarbowych. Jest to rentowność 10-latki pomniejszona o przewidywaną średnioroczną inflację w ciągu najbliższych 10 lat, ponieważ inwestorzy zazwyczaj żądają stopy zwrotu wyższej niż stopa inflacji. Realna 10-letnia rentowność wzrosła do poziomu nieco powyżej 1,3 punktu procentowego, a Goldman twierdzi, że wkrótce może dojść do 1,5 punktu procentowego.
W związku z tym bank spodziewa się dość niskich szacunków wzrostu zysków dla S&P 500. Przewiduje, że łączny zysk na akcję spółek z S&P 500 wyniesie 234 USD w 2023 roku. To tylko 3% wzrost w stosunku do tegorocznego wyniku i niższy od aktualnej prognozy na 2023 rok, która według FactSet wynosi 240 USD.
Niższe zyski nie są jednak jedynym czynnikiem wpływającym na prognozę banku. Wyższa realna rentowność 10-letnia również obniża wyceny. Kiedy realna stopa zwrotu z bezpiecznej obligacji rządowej wzrasta, sprawia, że oczekiwany zwrot z bardziej ryzykownego rynku akcji wygląda nieco mniej atrakcyjnie. Historycznie rzecz biorąc, realna 10-letnia stopa zwrotu na poziomie 1,5 punktu procentowego powinna korelować z około 15,4-krotną wielokrotnością S&P 500 dla przyszłorocznych zysków - mówi Goldman. To jest mniej więcej poziom, na którym indeks jest obecnie notowany.
To właśnie zyski ostatecznie zadecydują o tym, czy nowy cel Goldmana okaże się właściwy, czy też będzie musiał zostać ponownie obniżony.
Analityk Saxo Banku wylicza jak eskalacja wojny miesza na rynku surowców