Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Wall Street chce więcej. ChatGPT podbija rynek sztucznej inteligencji, a spółki z AI rosną po 200%

ChatGPT jak i cały zamysł sztucznej inteligencji szturmem zdobywa świat. Jak podają statystyki na które powołują się analitycy w swoich raportach, w ciągu dwóch miesięcy ponad 100 mln użytkowników skorzystało z AI. ChatGPT, nagle popularny chatbot języka naturalnego stworzony przez start-up OpenAI i wspierany przez Microsoft, ogłosił w środę, że uruchamia płatny pilotażowy plan subskrypcji dla swojej aplikacji sztucznej inteligencji.

Posiedzenia trzech banków centralnych. EBC i Bank Anglii decydują się na wyższą podwyżkę stóp procentowych niż Fed

OpenAI powiedział, że ChatGPT Plus „może rozmawiać z użytkownikiem, odpowiadać na pytania uzupełniające i kwestionować błędne założenia". 

AI będzie dominującym tematem

Subskrypcja będzie kosztowała 20 USD miesięcznie i główne benefity jakie za tym idą to: ogólny dostęp do ChatGPT, „nawet w godzinach szczytu", szybszy czas odpowiedzi i pierwsze zaklepanie nowych funkcji i ulepszeń, opartych częściowo na opiniach użytkowników od czasu jego uruchomienia.

„Widzieliśmy, że użytkownicy znajdują wartość w wielu profesjonalnych zastosowaniach, takich jak tworzenie i edycja treści, burza mózgów, pomoc w programowaniu i nauka nowych tematów" - podkreśla OpenAI.

Oferta jest obecnie ograniczona do użytkowników w USA. „Planujemy wkrótce rozszerzyć dostęp i wsparcie na dodatkowe kraje i regiony". Firma powiedziała, że bada również tańsze pakiety i analizuje model biznesowy. Analityk UBS Lloyd Walmsley zauważyć środa była na tempo przekroczyć 100 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników w styczniu, w górę z 57 milionów w grudniu.

microsoft

Stopy procentowe w USA. Fed wciąż jest ostrożny, a na Wall Street panuje optymizm. Co powinieneś wiedzieć po przemówieniu Powella

Słowem roku 2023 zostanie „sztuczna inteligencja"

Ten temat na pewno nie zejdzie z pierwszych stron dopóki technologia nie dojrzeje, a to na pewno zajmie trochę czasu. „ChatGPT jest imponującą technologią, która zafascynowała wielu ludzi; pojawiają się nawet opinie, że może stać się nowym Internetem lub wręcz zakończyć erę wyszukiwarki Google" - pisze Peter Garnry z Saxo Banku w najnowszej notatce do inwestorów. „Przyglądamy się technologii ChatGPT pod kątem tego, czy może ona realnie zagrozić Google, biorąc pod uwagę, że należąca do Google spółka DeepMind szykuje już własną odpowiedź na ChatGPT".

Fenomen sztucznej inteligencji rozwija się dynamiczniej niż TikTok, który żeby osiągnąć 100 mln użytkowników potrzebował 9 miesięcy, a Facebook 2,5 roku. - wylicza analityk. Walmsley powiedział również, że ChatGPT notował średnio ponad 13 milionów odwiedzających dziennie, ponad dwukrotnie więcej niż poziom w grudniu, i że niektórzy inwestorzy venture-capital spekulują, że rynek generatywnych aplikacji AI może być tak duży, jak 1 bilion USD.

Zauważa, że na świecie jest ponad miliard pracowników umysłowych, którzy będą sobie ułatwiać pracę; OpenAI pobiera 42 USD miesięcznie za profesjonalną wersję ChatGPT. Jeśli założyć, że każda z tych osób dostaje dwa konta - jedno ogólne, a drugie specjalistyczne - to otrzymujemy blisko 1 bilion dolarów. Walmsley zauważa: „To może wydawać się szalonym byczym scenariuszem, a ceny mogą spaść, ale naszym głównym punktem jest to, że rynek ma potencjał, aby być niezwykle duży".

„Koszt obsługi ChatGPT szacuje się na około 100 000 USD dziennie, a każde słowo wygenerowane przez ChatGPT - na 0,0003 USD, nie jest to zatem tanie przedsięwzięcie" - uzupełnia szacunki Garnry z Saxo. 

„Kochamy użytkowników, którzy korzystają bezpłatnie i nadal będziemy oferować bezpłatny dostęp do ChatGPT", ale oferując poziom subskrypcji, „będziemy mogli pomóc wspierać dostępność bezpłatnego dostępu dla jak największej liczby osób", powiedziała firma.

Czy ChatGPT będzie końcem wyszukiwarki Google?

„Czy ChatGPT zastąpi Google - lub nawet cały Internet, jak zapowiedział prezes Microsoftu podczas telekonferencji w sprawie publikacji zysków za IV kwartał 2022 r.?" - zastanawia się Garnry i tłumaczy wraz z przykładami. „ChatGPT jest modelem uczenia maszynowego wyszkolonym do generowania tekstu w oparciu o konkretne wprowadzone dane, natomiast Google jest wyszukiwarką przeznaczoną do znajdowania informacji w Internecie w oparciu o relacje odsyłaczy pomiędzy stronami internetowymi. Podczas gdy Google jest w stanie wyszukać informacje, które zostały opublikowane niedawno, ChatGPT musi zostać ponownie przeszkolony w oparciu o nowe dane zawierające te informacje, co może być procesem trudnym pod względem obliczeniowym. Ilustruje to nasza interakcja z aktualną wersją ChatGPT, wyraźnie wykazująca ograniczenia w zakresie danych wejściowych:

PETER GARNRY

Interakcja z ChatGPT z 25 stycznia 2023 r. U góry nasza wypowiedź, poniżej odpowiedź.

I podobne zapytanie z użyciem Google:

peter garnry saxo bank1

Miliarder Gautam Adani bohaterem „Big Short po indyjsku". Najbogatsza osoba w Indiach celem krótkiej sprzedaży

Co potrafi Google, czego nie potrafi/nie robi ChatGPT:

  • Google dostarcza wyniki wyszukiwania w oparciu o dane w czasie rzeczywistym
  • Google wyszukuje wiele odpowiedzi, które są stosunkowo łatwe pod względem nawigacji
  • Google wyraźnie podaje źródło, chociaż ani Google, ani ChatGPT nie oferują żadnej walidacji treści odpowiedzi
  • Wyszukiwarka Google jest niezwykle szybka i tania w porównaniu do ChatGPT

Obawa na ulicy jest, że wyszukiwanie w języku naturalnym w stylu ChatGPT stanowi pierwsze realne zagrożenie zarówno dla udziału Google w rynku wyszukiwania i jego głównego silnika monetyzacji - reklamy związane z wyszukiwaniem. The New York Times niedawno poinformował, że współzałożyciele Google Larry Page i Sergey Brin ponownie zaangażowali się w firmę, ponieważ planuje przyspieszyć rollout nowych funkcji AI.

Microsoft początkiem roku rozszerzył inwestycję w OpenAI, podobno o 10 miliardów dolarów rozłożonych w długim czasie. W poście na blogu ogłaszającym umowę, Microsoft napisał, że będzie używał oprogramowania OpenAI „w naszych produktach konsumenckich i korporacyjnych oraz wprowadzi nowe kategorie doświadczeń cyfrowych". Na tym silniku też wkrótce będzie działać wyszukiwarka Bing Microsoftu. 

Wall Street na polowaniu

Tymczasem istnieją oznaki, że rozpoczyna się szał karmienia, ponieważ inwestorzy polują na sposoby grania w trend.

Na przykład, akcje BuzzFeed (BZFD) (link do notowań spółki) wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego tygodnia po tym, jak The Wall Street Journal poinformował, że firma wykorzysta oprogramowanie od OpenAI do produkcji quizów i spersonalizowanych treści.

buzzfeed

Chiny wracają do gry, a akcje chińskich spółek rosną po 50%! Co warto wiedzieć o ożywieniu na giełdzie Państwa Środka

Akcje C3.ai (link do notowań spółki), firmy tworzącej oprogramowanie analityczne dla dużych przedsiębiorstw, wzrosły o 87% w ciągu ostatniego miesiąca. Obejmuje to 26% skok w ciągu ostatnich dwóch dni handlowych, po ogłoszeniu przez firmę planów wprowadzenia nowej usługi wyszukiwania w języku naturalnym dla aplikacji oprogramowania dla przedsiębiorstw, która obejmuje ChatGPT. 

c3ai

Microsoft inwestuje w sztuczną inteligencję. Za 10 mld USD kupuje akcje twórców ChatGPT

Nie tak łatwo znaleźć akcje spółek związanych ze sztuczną inteligencją, a apetyt Wall Street jest ogromny po tym jak Microsoft upolował ChatGPT. 

Garnry radzi na co zwracać uwagę 

Zdaniem analityka Saxo Banku, jeżeli jednak inne spółki technologiczne mogą tworzyć swoje własne wersje tego rozwiązania, jego wartość biznesowa przestaje być unikalna. W każdym przypadku Microsoft wydał mniej niż 1% na możliwość rozwoju technologii AI. Cena akcji Alphabet (link do notowań spółki) spadła o 44% od wartości szczytowej do dna, jednak w nowym roku akcje poszły w górę o 12% w ślad za resztą sektora technologicznego. ChatGPT i narracja zakładająca, że jest to biznesowy koniec wyszukiwarki Google, wywarły krótkotrwały, choć znaczący wpływ na nastroje inwestorów. Naszym zdaniem jednak zagrożenie to jest przeceniane, a wyszukiwarka Google w nadchodzących latach będzie nadal się rozwijać biznesowo. Alphabet wycenia się na 6% stopę zwrotu z wolnych przepływów pieniężnych – wartość tę obserwuje się od czasu kryzysu finansowego i podkreśla ona niskie oczekiwania dotyczące ceny akcji.

alphabet wykres

Tesla notuje solidne wyniki i chce utrzymać dominację rynkową, dzięki obniżkom cen samochodów elektrycznych

Handel akcjami wszystkich spółek wymienionych w artykule jest dostępny na platformie Saxo Investor. Nazwy spółek zawierają linki do platformy Saxo Banku - partnera Strefy Global Market.

udostępnij: