Fundusze hedgingowe zaczynają wyprzedawać akcje banków i instytucji finansowych i obstawiają spadki
Goldman Sachs poinformował, że w ostatni piątek fundusze hedgingowe rozpoczęły mocną wyprzedaż akcji banków i instytucji finansowych. Co więcej, część funduszy zdecydowała się również na krótką sprzedaż, tym samym obstawiając dalsze spadki w sektorze finansowym.
Piątek stanowił początek sezonu wynikowego za ostatni kwartał tego roku. W tym dniu swoje wyniki pokazały największe amerykańskiego banki. Już przed samymi wynikami część z nich zapowiadało, że mogą one okazać się gorsze od oczekiwań ze względu na nasycenie wydarzeń jednorazowych, mocno obciążających wyniki. Fundusze zdają się jednak widzieć w tym sektorze jeszcze poważniejszy potencjał do spadków.
Zobacz także: Saxo Bank obniża ceny i prowizje w 2024 r. Koszty inwestycji w porównaniu do polskich bankowych domów maklerskich są duże niższe
Największa wyprzedaż od 4 miesięcy
Fundusze hedgingowe powiększyły swoje krótkie pozycje na akcjach instytucji finansowych, zwiększając je do najwyższej wartości od 4 miesięcy. Zarządzający dostrzegają potencjał do spadków zarówno banków, jak i firm brokerskich, ubezpieczycieli, a także pośredników finansowych.
Notowania największych banków spadły w piątek ze względu na niższe od oczekiwań wyniki. W głównej mierze były one obciążone przede wszystkim jednorazowymi opłatami i odpisami, jednakże uwagę funduszy przykuły ciemne chmury, które mogą okazać się bardziej dotkliwe dla banków w najbliższej przyszłości.
W marcu kończy się BTFP (Bank Term Funding Program), dający bankom możliwość do zaciągnięcia pożyczek od FEDu na bardzo korzystnych warunkach. W ostatnich tygodniach program ten zaczął być również wykorzystywany przez banki do osiągania nadzwyczajnych zysków.
W otoczeniu obniżanych stóp procentowych (a właśnie tego obecnie spodziewa się rynek) marże odsetkowe banków będą topnieć. Co więcej, już teraz można zauważyć pierwsze sygnały odchodzenia klientów od zaciągania pożyczek oraz kredytów. Mniejszy popyt na tego typu usługi może stanowić presję na przychody spółek.
Przykładem może być Wells Fargo, które zaprognozowało, że w następnym roku jego przychody mogą spaść ok. 7-9%. Taka prognoza była niższa od przewidywań rynku i inwestorzy zareagowali na nią nerwowo. Akcje spółki spadły o ponad 3% w ciągu jednego dnia.
Notowania funduszu ETF replikującego sektor bankowy USA
Zobacz także: Wyniki dużych amerykańskich banków poniżej oczekiwań analityków. Główny powód – jednorazowe opłaty
Inne sektory na oku funduszy
Fundusze hedgingowe zdają się nie być tak mocno przekonane, co do potencjalnego „miękkiego lądowania” gospodarki, jak inni członkowie rynku. W raporcie Goldman Sachs pojawiła się również informacja, że fundusze zdecydowały się zwiększyć swoje krótkie pozycje na akcjach z sektorów: dóbr luksusowych, nieruchomości oraz podróżniczych.
Wszystkie te sektory należą do tzw. sektorów cyklicznych. W ich przypadku, jeżeli gospodarka radzi sobie dobrze, można liczyć na mocne wzrosty. Natomiast w wypadku gorszych danych ekonomicznych takie spółki najczęściej notują większe spadki niż tzw. sektory defensywne.
Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/