MFO ma duży potencjał wzrostu. Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji
Dla MFO otoczenie rynkowe dalej stwarza dużo wyzwań, jednak w 2 połowie 2024 r. sytuacja powinna się poprawić ze względu na odbicie poziomu inwestycji w związku z uruchomieniem funduszy z KPO.
Analitycy z DM Trigon w rekomendacji opublikowanej 25 kwietnia 2024 podnieśli cenę docelową MFO. Nowy poziom wynosi 49,3 zł (poprzednia: 45,4 zł) i implikuje przy obecnym kursie wysoki ok. 40% potencjał do wzrostu. To sprawia, że analitycy podtrzymują rekomendację KUPUJ. Całą rekomendację można przeczytać TUTAJ.
Zobacz także: ZUE po rekordowym 2023 r. ma przed sobą perspektywy spowolnienia. Analitycy obniżają rekomendację
Rynek stali pod znakiem eksportu z Chin
Europejskie hutnictwo podejmuje decyzje o wygaszaniu produkcji hutniczej (m.in. Thyssenkrupp zapowiedziało zmniejszenie produkcji w Niemczech o 20%). Wynika to z niskiej ceny stali, słabego popytu, a także przede wszystkim rosnącego eksportu z Chin. Państwo Środka stanowi tutaj o tyle istotny czynnik, że auta pochodzące z tego kraju stanowią mocną konkurencję na rynku samochodów elektrycznych, których producencie w Europie są głównymi konsumentami stali płaskiej.
MFO korzysta obecnie w większym stopniu właśnie ze stali z Chin w celu optymalizacji kosztów. Średnia cena stali HGDC w Europie w 1Q24 wyniosła ok. 830 eur/t (+70 euro w stosunku do poprzedniego kwartału), przy czym analitycy zwracają uwagę na to, że obecne ceny są już niższe od peaku cenowego o ok. 90 euro/t. Tym samym prawdopodobnie marże w 2Q24 mogą zostać obciążone tym trendem zmian.
Podtrzymanie przewidywań dotyczących wolumenów
Analitycy podtrzymują swoje pierwotne założenia dotyczące wolumenów sprzedaży w 1Q24. Spodziewają się, że wyniesie on 34,5 tys. ton, co powinno przełożyć się na 162 mln zł przychodów (wzrost r/r o +7%). W 2 połowie 2024 r. prognozowany jest 6% wzrost w stosunku do pierwszych dwóch kwartałów, mimo sezonowości w branży (zwykle druga połowa roku prezentuje się gorzej).
Taki kierunek przewidywań wynika ze zwiększających się szans na odbicie poziomu inwestycji w gospodarkach europejskich wraz z napływem środków z funduszy unijnych. To powinno odbudować stłumiony popyt inwestycyjny wśród firm i konsumentów, co tworzy potencjał pod poprawę sprzedaży przez spółkę.
Analitycy ze względu na rozległe wydatki związane z inwestycją w budowę zakładu w Sochaczewie nie spodziewają się dywidendy od spółki w latach 2024-25.
Źródło: DM Trigon