Wyniki funduszy oferowanych przez giełdowe TFI w I półroczu 2022. Quercus TFI i Ipopema TFI miały w ofercie „gwiazdy” tego okresu
Zaskakująco słabo zaprezentował się Skarbiec TFI, bo I półrocze na plusie zamknął tylko jeden jego fundusz, spośród 23.
Zerknęliśmy na wyniki funduszy i subfunduszy oferowanych przez giełdowe TFI. Jak zwykle po zakończeniu pełnego okresu, jak zwykle korzystając z danych portalu Analizy.pl.
Skarbiec TFI: tylko jeden fundusz na plusie…
23 fundusze ma w ofercie Skarbiec TFI. Trudno w to uwierzyć, ale I półrocze 2022 tylko jeden z nich zamknął nad kreską. Był to Skarbiec Rynków Surowcowych, który dał zarobić 18%. Drugi w kolejności, z najlepszym wynikiem w tym okresie, jest Skarbiec Konserwatywny, który… stracił -3%. Inny fundusz ze słówkiem „konserwatywny” w nazwie stracił -7,5%. Są to fundusze papierów dłużnych i nic dziwnego, że podczas bessy obligacyjnej przyniosły straty, aczkolwiek z pewnością można było aktywnym zarządzaniem sprawić, by te straty były jednak niższe.
Oczywiście, nie ma się co czepiać zbytnio wyników funduszy akcji i obligacji, bo one muszą kupować akcje i obligacje i mieć do pewnego stopnia portfele wypełnione tymi aktywami, więc w trakcie bessy są bezbronne. Ale można się czepiać funduszy absolute return, które powinny co najmniej ochronić kapitał w trakcie bessy. Tymczasem Skarbiec Market Neutral zaliczył zjazd o -17%, a Skarbiec Market Opportunities o -19%. Łagodnie rzecz ujmując, to nie są wyniki, którymi tego typu fundusze mogą się pochwalić.
Skarbiec TFI ma w swojej stajni fundusz, który w minionym półroczu okazał się najgorszy na rynku, a przez wiele okresów był najlepszym. Chodzi o Skarbiec Spółek Wzrostowych, inwestujący głównie w spółki technologiczne. Fundusz ten stracił -56,5%, podczas gdy Nasdaq Composite spadł o -30%. Pod koniec grudnia 2021 wśród największych pozycji w jego portfelu były takie spółki, jak nVidia, Snowflake czy Shopify, czyli takie, których wycena w I półroczu co najmniej uległa przepołowieniu.
Wyniki funduszy Skarbiec TFI
Źródło: Analizy.pl
Quercus TFI: fundusz szortujący WIG20 gwiazdą rynku
Quercus TFI dowodzony przez prof. Sebastiana Buczka w swojej stajni w I półroczu miał fundusz, który okazał się najlepszym w gronie polskich funduszy. Chodzi o Quercus short, pozwalający przyjąć ekspozycję na spadek indeksu WIG20. I był to również jedyny fundusz, spośród 13, który zamknął I półrocze nad kreską.
Pochwalić można ekipę Quercus TFI za wynik Quercus Ochrony Kapitału, który rzeczywiście - w obliczu akcyjnej i obligacyjnej bessy – potrafił całkiem nieźle ochronić kapitał, notując niecały 1% straty. Zganić natomiast należy zarządzających Quercus TFI za wynik funduszu absolutnej stopy zwrotu Quercus Global Balanced. Utrata jednej czwartej wyceny jednostki w pół roku to nie jest to, co funduszowi tego typu powinno się przydarzyć.
Wyniki funduszy Quercus TFI
Źródło: Analizy.pl
Zobacz także: Wyniki funduszy akcji i obligacji w I półroczu były masakryczne, zarobić można było stawiając na fundusze short
Ipopema TFI: „kopiuj wklej” z Quercus TFI
Ipopema TFI to podobny case, co Quercus TFI. Może się pochwalić tym, że ma w ofercie drugą największą gwiazdę I półrocza, czyli fundusz Ipopema Short Equity (+26,45%). Kilka funduszy dłużnych „ze stajni” Ipopema TFI zachowało się również przyzwoicie, tracąc przez pół roku po około -3%.
Żeby było śmieszniej, Ipopema TFI – tak jak Quercus TFI – ma w ofercie fundusz absolute return, który zawiódł. Chodzi o Ipopema Aktywnej Selekcji, który zanotował spadek wartości jednostki o -11%. To się nie powinno zdarzyć, tak jak 17-procentowa strata funduszu mieszanego stabilnego wzrostu Ipopema Emerytura Plus.
Wyniki funduszy Ipopema TFI
Źródło: Analizy.pl