Przejdź do treści

udostępnij:

Wyniki funduszy inwestycyjnych w 2021 roku: agresja na polskim rynku się opłaciła

Udostępnij

Najlepszy fundusz na rynku, oferowany przez polskie TFI, zarobił w ubiegłym roku 41%.

Patrząc na wyniki funduszy oferowanych przez krajowe TFI można dojść do wniosku, że w 2021 roku opłacało się być agresywnym na polskiej giełdzie. Oczywiście, kluczem była odpowiednia selekcja i wygrali ci, którzy dobrze rynek znają i od dawna go obserwują.

Top 5 funduszy w 2021 roku

Najlepszym polskim funduszem w ub.r., pod względem stopy zwrotu, okazał się Quercus Agresywny, który zarobił 41%, wyprzedzając o 4,5 pkt. proc. Agio Akcji PLUS. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Agio Agresywny Spółek Wzrostowych, a tuż za podium uplasował się inny podmiot „ze stajni” Agio (Akcji Małych i Średnich Spółek). 13 funduszy może się pochwalić stopą zwrotu powyżej 30%, większość to fundusze akcji polskich, ale nic dziwnego, bo WIG w 2021 roku poszedł w górę o 21,5%.

5 funduszy z najlepszą stopą zwrotu w 2021 r.

5 funduszy z najlepszą stopą zwrotu

Źródło: analizy.pl

Quercus Agresywny to najbardziej ryzykowny fundusz z oferty Quercus TFI, a jego stery trzyma sam założyciel firmy prof. Sebastian Buczek. Podmiot instrumenty w akcje od 50% do 100% środków, w tym w akcje nabywane w ramach pre-IPO do 10% portfela. Do 50% portfela może lokować za granicą, do 50% w obligacje, do 10% w tytuły uczestnictwa innych funduszy. Fundusz nie unika także akcji z NewConnect, jednak 45% portfela zajmują walory dużych spółek. Pod koniec września największe pozycje w jego portfelu to były akcje PZU, Celon Pharma i PKO BP, ale znajdziemy tam także walory Amazona i Alphabet (Google) oraz takie ciekawostki, jak akcje czeskiej spółki Moneta Money Bank notowanej w Pradze.

Notowania funduszu Quercus Agresywny na tle WIG i średniej dla grupy akcji polskich uniwersalne – 5 lat

Notowania funduszu Quercus Agresywny

Źródło: analizy.pl

Skład portfela funduszu Quercus Agresywny

Skład portfela funduszu Quercus Agresywny

Źródło: Quercus TFI

Zobacz także: Jakie akcje kupić na 2022 rok. Oto co polecają biura maklerskie BOŚ, Trigon i Ipopema

5 funduszy z najgorszym wynikiem w 2021 r.

Najsłabszy wynik w 2021 r. osiągnął fundusz Opera Eqilibrium (-30%), który jest funduszem mieszanym aktywnej alokacji, więc powinien sobie – teoretycznie rzecz biorąc – poradzić w każdych warunkach rynkowych. Na pierwszy rzut oka rozczarował także PKO Akcji Rynku Złota (-20%), który lokuje kapitał w walorach spółek wydobywczych – ale jego zachowanie nie powinno dziwić, bo złoto i akcje powiązanych z nim spółek roku 2021 nie mogą zaliczyć do udanych (kruszec potaniał o 3,6%, VanEck Gold Miners ETF o 11%, a VanEck Junior Gold Miners ETF o 22,7%).

Wśród 5 najgorszych funduszy znalazły się także 2 fundusze typu short (grające na spadki cen akcji), co również nie może dziwić, gdy hossa na giełdzie była kontynuowana. Oraz fundusz lokujący kapitał w akcjach spółek tureckich, który odnotował fatalny rezultat (-18,2%), biorąc pod uwagę, że indeks XU100 urósł o 26%.

5 funduszy z najgorszym wynikiem w 2021 r.

5 funduszy z najgorszym wynikiem

Źródło: analizy.pl

Inwestycja w próżność dała zarobić w IV kwartale

Zerknijmy jeszcze dla porządku na sam IV kwartał 2021. Tutaj niespodzianka, bo najlepszym funduszem okazał się PKO Dóbr Luksusowych Globalny (+12,9%), inwestujący w akcje oraz tytuły uczestnictwa innych funduszy inwestycyjnych, dające ekspozycję na sektor dóbr i usług, które w powszechnym uznaniu adresowane są do klientów zamożnych i w związku z tym klasyfikowane są jako luksusowe i prestiżowe, a także sektor surowców, produktów i usług związanych sektorem dóbr luksusowych i prestiżowych. W jego portfelu wśród największych pozycji są akcje takich spółek, jak Tesla, LVMH, Estee Lauder czy Hermes.

Top 5 funduszy w IV kwartale 2021

Top 5 funduszy IV q

Źródło: analizy.pl

Skład portfela PKO Dóbr Luksusowych Globalny

Skład portfela PKO Dóbr Luksusowych

Źródło: PKO TFI

Najgorszym funduszem IV kwartału był Opera Equilibrium.pl (-26,5%), podobnie jak całego 2021 r. W gronie 5 najgorszych funduszy znalazły się także dwa inne fundusze zarządzane przez Opera TFI. Zwraca uwagę także słaba postawa Novo Aktywnej Alokacji, który powinien sobie radzić w każdych warunkach rynkowych, ale jak widać tak nie jest.

5 najsłabszych funduszy w IV kw. 2021

5 najsłabszych funduszy w IV kw

Źródło: analizy.pl

Zobacz także: Trendy w technologii i gospodarce, które kształtują współczesną rzeczywistość i wpływają na spółki i ich wyceny na giełdzie

Udostępnij