Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Obajtek: Fuzja Orlenu i Lotosu staje się faktem

Pierwszego sierpnia odbyło się oficjalne połącznie spółki Orlen i Lotosu. W Rafinerii Gdańskiej odbyła się konferencja, z tej okazji.

- Dziś fuzja staje się faktem. Dziś jesteśmy połączonym koncernem, o bardzo dużym znaczeniu. To wielki dzień w polskiej gospodarce, to wielki dzień dla rozwoju firm. Połączony koncern będzie kołem zamachowym całej gospodarki. Jesteśmy konsekwentni w działaniu w zakresie strategii- mówił Daniel Obajtek. Prezes dodał również, że za fuzją spółek opowiedziało się 99% akcjonariuszy Lotosu.

 

Google i Chevron inwestują 250 milionów dolarów w energię z gwiazd

Idea połączenia koncernów pojawiła się już 30 lat temu. Prezes Orlenu podkreślał, że dotychczas Polsce brakowało koncernu, który mógłby realizować inwestycje miliardowe. Zapowiedział tym samym przejęcie PGNiG na przełomie października i listopada.

Obajtek odniósł się także do sprzedaży węgierskiej spółce MOL ponad 400 stacji Lotosu.

-Nie znaleźliśmy w firmie MOL rosyjskiego kapitału. Znaleźliśmy za to 20 proc. kapitału polskiego.

Prezes ogłosił także zmiany, jakie mają nadejść w strategii firmy jeszcze na przełomie roku. W jej skład mają wchodzić trzy filary: bezpieczeństwo Polski i regionu, transformacja energetyczna, a także inwestycje w nowoczesne technologie.

- Ta fuzja ma spowodować inne sojusze gospodarcze na równoprawnych warunkach, ustabilizować procesy inwestycyjne. Efekty tej fuzji będą widoczne dla bezpieczeństwa i portfeli Polaków- przekonywał Obajtek.

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos stała się faktem. Analizujemy o co w niej chodzi

Tagi

udostępnij: