Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 18 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. Chińska fotowoltaika wykańcza europejskie firmy, Rafako w sporze z ojcem Rydzykiem, Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski

Informacja dnia

Chińscy giganci produkujący panele fotowoltaiczne tacy jak JinkoSolar, Trina Solar czy JA Solar, zdobyli przewagę konkurencyjną nad europejskimi firmami dzięki imponującej skali produkcji. Ich zdolność do masowej produkcji pozwala na obniżenie kosztów jednostkowych, z którymi Europejczycy nie są w stanie konkurować.

To wyzwanie pogłębia się, ponieważ branża europejska stawia na rozwój zrównoważonych i innowacyjnych technologii, co często na tym etapie transformacji energetycznej zwiększa koszty produkcji.

Skutkiem presji chińskich producentów jest widoczny spadek konkurencyjności europejskich firm. Jednym z najbardziej dramatycznych tego przykładów jest szwajcarski producent paneli Meyer Burger Technology AG, który rozważa zamknięcie jednego z największych zakładów produkcyjnych w Niemczech. Podobne wyzwania dotykają innych firm w branży. Niemiecka firma Solarwatt GmbH ogłosiła zwolnienia, a Wacker Chemie AG zmniejszyła prognozy zysków. 

Mimo apeli branży o wsparcie, obecnie brak jest skoordynowanej reakcji ze strony Unii Europejskiej. Ograniczenia importowe, podobne do tych przyjętych przez Stany Zjednoczone, nie zostały dotąd wprowadzone.

Nagłówki warte uwagi

Zgoda dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana ale cały czas rozważamy czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące – poinformowała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz cytowana przez Dziennik Bałtycki

Jak informuje RZ: Rafako odstąpiło od umowy na budowę siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu - z winy zamawiającego. Co więcej, Rafako żąda zapłaty od inwestora, a więc Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, prawie 25,5 mln zł z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia.

X files 

Najważniejsi partnerzy handlowi Polski to w przypadku eksportu Niemcy, Czechy i Francja, a importu Niemcy, Chiny i Włochy. Jaki z tego wniosek? Republika Federalna to kluczowy partner naszego kraju, a w dodatku charakter relacji gospodarczych jest w tym przypadku zrównoważony!

 

udostępnij: