Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zadyszka największego producenta OZE w Europie. „Trudny rynek” [Briefing]

Informacja dnia

Największy producent energii odnawialnej w Europie, firma Statkraft, zdecydował się zmniejszyć swoje plany budowy nowych elektrowni wiatrowych i słonecznych z powodu spadających cen energii elektrycznej i rosnących kosztów. Birgitte Vartdal, która objęła stanowisko dyrektora naczelnego w kwietniu, podkreśliła, że choć przejście od energii kopalnej do odnawialnej przyspiesza zarówno w Europie, jak i na świecie, to jednak rynek energii odnawialnej napotyka na rosnące trudności. Spadający popyt na odnawialne źródła energii zwrócił także uwagę rynków finansowych.

Indeks S&P Global Clean Energy Index, obejmujący producentów turbin wiatrowych i paneli słonecznych, spadł o 25% od lipca zeszłego roku. Dodatkowo, według Barclays, fundusze inwestujące w zrównoważony rozwój (ESG) odnotowały odpływy kapitału w wysokości 38 miliardów dolarów do końca maja tego roku.

Statkraft, należący do państwa norweskiego i produkujący energię głównie z elektrowni wodnych, ogłosił plany spowolnienia tempa zwiększania swoich mocy produkcyjnych. O sprawie informuje FT.

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

Tesla jest o krok od utraty kluczowej przewagi konkurencyjnej, którą utrzymywała przez ostatnie sześć lat: przewyższania sprzedażą wszystkich konkurentów produkujących pojazdy elektryczne w USA.

https://x.com/tsrandall/status/1805968933368778930

 

udostępnij: