Europa może mieć droższą energię niż USA i Chiny w 2050 r. [Briefing]
Informacja dnia
Badanie zlecone przez BusinessEurope wykazało, że do 2050 roku koszty wytwarzania energii elektrycznej w UE będą nadal co najmniej o 50% wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i Chinach w ramach scenariusza, w którym cele klimatyczne są osiągane bez większych zakłóceń. W scenariuszu "trudności transformacyjnych" koszty mogą być nawet trzykrotnie wyższe niż u głównych konkurentów.
UE płaci znacznie więcej za energię z powodu swojej zależności od importu, co dodatkowo zaostrzyła inwazja Rosji na Ukrainę. Rodzi to obawy, że Waszyngton i Pekin mogą zyskać przewagę nad Europą w sektorach tradycyjnego przemysłu, takich jak stal, oraz w innowacyjnych sektorach czystych technologii, takich jak energia wiatrowa i baterie.
Obniżenie kosztów energii jest jednym z najważniejszych priorytetów dla szefów największych europejskich firm przemysłowych. O sprawie informuje Bloomberg.
Nagłówki warte uwagi
- Gospodarstwa domowe powinny być objęte ustawową osłoną ograniczającą ceny energii również w przyszłym roku - poinformowała w środę ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, uwzględniła to w projekcji budżetu na 2025 r. wysłanej do Ministra Finansów.
- Polski rynek energetyczny czekają istotne zmiany. Potencjalnie korzystną dla konsumentów jest wprowadzenie taryf dynamicznych od 1 lipca. Następnie, od 24 sierpnia 2024 roku najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do oferowania zakupu energii w takim modelu rozliczeń gospodarstwom domowym.
- Leszek Juchniewicz został prezesem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Obowiązki prezesa pełnił już od 22 lutego. PEJ jest odpowiedzialna za przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
X files
W porównaniu do 2019 roku, emisje Google wzrosły o 48%.
https://x.com/Piotr_Maciazek/status/1808434367821152526