Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 11 marca [codziennie o 7.00 rano]. Rośnie przewaga USA nad UE, Rosną zwały węgla; OZE zasiliły Polskę w niedzielę

Informacja dnia

Stany Zjednoczone zwiększyły swoją przewagę nad Europą, wywołując obawy w UE, że stoi ona w obliczu "kryzysu konkurencyjności".

Nowe dane opublikowane w piątek przez FT pokazały, że produktywność w strefie euro spadła o 1,2% w czwartym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy w USA wzrosła o 2,6% w tym samym okresie. Wzrost wydajności pracy w USA był ponad dwukrotnie wyższy niż w strefie euro i Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dwóch dekad.

"Przewiduje się, że w dłuższej perspektywie wzrost produktywności w USA będzie wyższy niż w Europie" - powiedział Bart van Ark, dyrektor zarządzający w brytyjskim Productivity Institute. "Europa nie wykazuje takiej samej dynamiki. Powiększa to lukę wzrostu między USA a UE".

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że Stany Zjednoczone rozwijają się szybciej niż strefa euro po części dlatego, że ich populacja jest młodsza, ponadto więcej pracuje. Jednak duża część luki produktowej wynika z faktu, że ludzie w USA również produkują więcej na każdą godzinę pracy.

Na te problemy nakłada się również rosnąca dysproporcja w zakresie pomocy publicznej dla zielonych inwestycji. Ten aspekt także wpływa na rosnące dysproporcje w rozwoju Stanów Zjednoczonych i UE. Wszystko to stanowi coraz większe wyzwanie dla Starego Kontynentu w przededniu erozji globalnego wolnego handlu.

Nagłówki warte uwagi

X files 

W styczniu ceny węgla dla energetyki odnotowały spektakularny zjazd-18% m/m i -28% r/r. Ostatnim razem niżej były w lipcu 2022 r. Elektrownie kupują taniej, choć wciąż drożej niż na rynkach europejskich. To (razem ze spadkiem cen CO2) dołożyło się do spadku giełdowych cen prądu.

https://x.com/energyinstratPL/status/1766053249684046086?s=20

 

udostępnij: