Tesla przebija oczekiwania i notuje kolejne rekordy sprzedaży. Elon Musk zapowiada, że sztuczna inteligencja w samochodach to przyszłość firmy
W drugim kwartale Tesla zdołała przekroczyć prognozy Wall Street, generując zysk operacyjny na poziomie 2,4 mld USD przy sprzedaży w wysokości 24,9 mld USD. Musk powiedział, że produkcja w trzecim kwartale będzie nieco niższa niż w drugim kwartale, a sprzedaż większej liczby samochodów jest ważniejsza niż marża zysku na samochód.
Tesla pobiła szacunki zysków, ale akcje spadły po komentarzach Muska
Komentarze Muska nie spotkały się z przychylnością inwestorów, którzy obawia się o zdolność Tesli do utrzymywania wysokiej marży w miarę wzrostu konkurencji w branży pojazdów elektrycznych.
Jednak sukces finansowy Tesli nie oznacza, że sytuacja na rynku pojazdów elektrycznych to łatwy spacerek. Ceny nowych samochodów i marże zysku ponownie spadły, co było przewidywalne w związku z trudnościami w sprzedaży pojazdów elektrycznych w roku 2023 w porównaniu z poprzednim rokiem. Ten trend odzwierciedla trudności, jakie napotyka cała branża motoryzacyjna w przenoszeniu się na elektryczne modele, gdyż wzrasta liczba dostępnych modeli, a zapasy gromadzą się przy jednoczesnym wzroście stóp procentowych.
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników finansowych, określił obecne czasy jako „burzliwe".
Tesla odnotowała słabsze marże w drugim kwartale, ale wciąż jest liderem rynku pojazdów elektrycznych
Marże zysku brutto w branży samochodowej, bez uwzględnienia sprzedaży kredytów regulacyjnych, spadły do 18,1% w drugim kwartale, w porównaniu z 18,8% w pierwszym kwartale 2023 roku. To nie jest zaskoczeniem, gdyż wcześniejsze obniżki cen pojazdów wprowadzone przez Teslę na początku 2023 roku doprowadziły do spadku marż.
Marże zysku operacyjnego również spadły do poziomu poniżej 10% po raz pierwszy od pierwszego kwartału 2021 roku, spadając z 14,6% w drugim kwartale 2022 roku. Powody tego spadku to m.in. niższe ceny pojazdów, wyższe koszty produkcji akumulatorów oraz osłabienie dolara amerykańskiego.
Średnia cena pojazdu Tesli w drugim kwartale wyniosła nieco ponad 45 000 USD, nieco mniej niż w pierwszym kwartale, oraz znacznie mniej niż 56 000 USD w drugim kwartale 2022 roku.
Mimo że wyniki finansowe Tesli były solidne, obniżka marż nie jest pozytywnym sygnałem. Analityk Garrett Nelson z CFRA określił te wyniki jako „nierówne" i zalecił inwestorom zakup akcji Tesli przy ustalonej cenie docelowej 325 USD za akcję.
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, podczas konferencji wyjawił, że produkcja w trzecim kwartale może nieznacznie spaść z powodu letnich przestojów na modernizację sprzętu. Te wyniki okazały się nieco gorsze niż oczekiwania analityków z Wall Street.
Inwestorzy obawiają się, że uwaga Muska na rozwijanie oprogramowania do autonomicznej jazdy może przekładać się na zaniedbywanie zysków ze sprzedaży nowych samochodów. Te komentarze są „niezgodne z oczekiwaniami inwestorów" - zauważył Gary Black, współzałożyciel Future Fund Active ETF.
Mimo że Tesla odnotowała rekordową liczbę dostarczonych pojazdów w pierwszej połowie 2023 roku, czyli około 889 015 sztuk (wzrost o 57% w porównaniu z rokiem poprzednim), nadchodzące wyzwania w postaci spadających marż, stabilnego popytu oraz wprowadzenia nowych modeli, takich jak Cybertruck, będą miały kluczowe znaczenie dla inwestorów w drugiej połowie roku.
Tesla wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozwoju funkcji autonomicznej jazdy
Ostatnio akcje Tesli odnotowały spektakularny wzrost o około 137% od początku roku, a umowy z innymi producentami dotyczące rozwoju sieci ładowarek dla pojazdów elektrycznych wspomogły ten wzrost. Musk podkreślił, że Tesla wciąż będzie inwestować w rozwój sztucznej inteligencji do ulepszania funkcji autonomicznej jazdy.
Akcje Tesli są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.
Zmienność akcji Tesli może odzwierciedlać realizację zysków po silnym wzroście na początku roku. Inwestorzy teraz muszą obserwować, jakie wyzwania i możliwości czekają Teslę w kolejnych miesiącach.