Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akwizycja Microsoft i Activision Blizzard może odbyć się jesienią. Pozytywna decyzja zależy od jednego regulatora

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft miało zostać sfinalizowane 18 lipca. Termin został wydłużony jednak do 18 października, dzięki czemu gigant z Redmond spróbuje przekonać brytyjskiego regulatora do decyzji na korzyść spółek.


Finalizacja tak dużej akwizycji jak Activision Blizzard i Microsoft wcale nie okazała się łatwa. Wiele osób wyczekiwało na podjęcie ostatecznej decyzji 18 lipca, jak zakładały wcześniejsze umowy. Jednak wczoraj Phil Spencer, szef marki Xbox, poinformował na Twitterze o wydłużeniu terminu do 18 października. Dzięki temu Microsoft ma czas na przekonanie Urzędu ds. Konkurencji i Rynków w Wielkiej Brytanii o słuszności przejęcia Activision Blizzard.

Microsoft jest pozytywnie nastawiony do decyzji brytyjskiego regulatora. Jak podkreśla Brad Smith, prezes Microsoftu, firma zamierza kontynuować rozmowy, które powinny doprowadzić transakcję do końca. Dotychczas jeszcze jednym problemem była Federalna Komisja Handlu, która planowała odwołanie od ostatniej decyzji w sprawie akwizycji, jednak apelacja została odrzucona.

Microsoft coraz bliżej przejęcia Activision Blizzard. Największa transakcja w branży gier może doczekać się finalizacji

Największa akwizycja w branży jesienią

Oczywiście potencjalnie finalizacja transakcji może mieć miejsce jesienią. Na ten moment Microsoft z Activision Blizzard renegocjowały umowę, zgodnie z którą mają czas do 18 października. Wcześniejszy termin był ustalony na 18 lipca, jednak brytyjski regulator potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji w sprawie akwizycji. W związku z przedłużeniem umowy, wzrosła kara umowna w przypadku niesfinalizowania transakcji. Do 3,5 mld USD przed 29 sierpnia i do 4,5 mld USD przed 15 września.

Mimo wielu problemów, Microsoft jest pozytywnie nastawiony do finalizacji transakcji. Jeszcze kilka dni temu podpisano umowę z Sony, który jest głównym konkurentem dla giganta z Redmond jeśli chodzi o rynek konsolowy. Zapewnia ona, że po przejęciu Activision Blizzard, Call of Duty wciąż pozostanie dostępne na konsolach PlayStation.

Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, będzie to największe przejęcie w branży. Microsoft przekonuje, że akwizycja jest bezpieczna dla rynku gier i jego konkurencyjności. Może też skłonić Sony do poszukania dużego gracza do swojego portfolio, a liczne głosy wskazują na francuski Ubisoft, odpowiedzialny za produkcję m.in. Asassin’s Creed czy Far Cry.

Kurs akcji Microsoft mocno w górę

I to wcale nie jest zasługa dobrych wiadomości na temat finalizacji przejęcia Activision Blizzard. Wall Street zareagował pozytywnie na informacje o połączeniu sił z Meta w wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Mowa Llama 2, czyli dużym modelu językowym sztucznej inteligencji nowej generacji. Będzie on obsługiwany zarówno przez chmurę Azure i system operacyjny Windows.

„Dzisiaj na konferencji Microsoft Inspire firmy Meta i Microsoft ogłosiły wsparcie dla rodziny dużych modeli językowych (LLM) Llama 2 na platformach Azure i Windows. Llama 2 została zaprojektowana, aby umożliwić programistom i organizacjom tworzenie generatywnych narzędzi i środowisk opartych na sztucznej inteligencji” – napisano w komunikacie Microsoft.

Microsoft wykres

Tesla przebija oczekiwania i notuje kolejne rekordy sprzedaży. Elon Musk zapowiada, że sztuczna inteligencja w samochodach to przyszłość firmy

udostępnij: