Przejdź do treści
Donald Trump Novo Nordisk Grenlandia
Kategorie

Cła, Dania, Grenlandia i Kanał Panamski... Donald Trump zapowiada kierunki swojej polityki po formalnym przejęciu władzy

Udostępnij

Donald Trump, prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, zapowiedział nałożenie "bardzo wysokich ceł" na Danię, jeśli kraj ten nie zgodzi się na oddanie suwerenności nad Grenlandią. Scenariusz jest surrealistyczny, ponieważ Donald Trump miał być opoką pokoju i zakończyć konflikt w Ukrainie w jeden dzień, a póki co jeszcze nie mamy zaprzysiężenia i zdążył na minę wsadzić dwa kraje NATO. Deklaracja ta budzi nowe obawy dla duńskiego giganta farmaceutycznego Novo Nordisk, lidera na rynku leków na cukrzycę i otyłość.

Prognozy gospodarcze na 2025: stopy procentowe, waluty, rynek nieruchomości, wzrost PKB, cła i KPO - Piotr Bujak | Procent Składany

Trump ponownie wyznacza globalną agendę. Właśnie napiął mięśnie. 80-minutowa konferencja prasowa w Mar-a-Lago była idealnym podsumowaniem tego, jak będzie przebiegać jego prezydentura: w szybkim tempie, nieprzewidywalna i nigdy nie będzie nudy. Konsekwencje jego nieszablonowego stylu podejmowania decyzji będą trudne do przewidzenia.

Poniżej jeden z bardziej kontrowersyjnych fragmentów konferencji.

Novo Nordisk, europejska Nvidia i producent leków takich jak Wegovy oraz Ozempic, które wspomagają leczenie otyłości i cukrzycy typu 2, uzyskuje ponad 60% swoich przychodów z rynku amerykańskiego. Firma ta jest obecnie największą spółką notowaną w Unii Europejskiej pod względem kapitalizacji rynkowej. Zapowiedzi Trumpa dodają kolejny element niepewności dla Novo, które już teraz zmaga się z ostrą konkurencją ze strony amerykańskiej firmy Eli Lilly na rynku leków GLP-1, uznawanym za najbardziej dynamicznie rozwijający się segment farmaceutyczny na świecie.

Novo Nordisk spada ponad 20% po rozczarowującym wyniku badań leku na otyłość

Chociaż perspektywa wojny celnej związanej z amerykańską ambicją przejęcia Grenlandii brzmi surrealistycznie, wydaje się, że administracja Trumpa mogłaby wykorzystać cła jako narzędzie nacisku na Danię. Grenlandia, rozległa, zimna i słabo zaludniona wyspa, od wieków pozostaje pod kontrolą państw skandynawskich, ale w ostatnich tygodniach stała się obiektem zainteresowania USA. Prezydent elekt zapowiedział, że w przypadku odmowy duńskiej współpracy rozważy wprowadzenie ceł na towary z Danii.

Czy prezydent Stanów Zjednoczonych naprawdę może zmienić nazwę Zatoki Meksykańskiej? Podczas tej samej konferencji Trump zaimprowizował kolejny kontrowersyjny pomysł: przemianowanie Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską. Tego rodzaju niespodziewane uwagi idealnie ilustrują nieszablonowe podejście Trumpa do polityki.

Novo Nordisk przegrywa bitwę o rynek leków odchudzających. Zyskać może Eli Lilly

Prawdopodobnie pierwsze pytanie jakie padło na Wall Street: jak mogłoby to wpłynąć na Novo Nordisk? 

Firma produkuje leki w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, a więc nie wszystkie produkty są importowane bezpośrednio z Danii. Profesor Eswar Prasad z Uniwersytetu Cornell zauważa jednak, że administracja USA mogłaby dostosować taryfy w taki sposób, by uderzyć w produkty wytwarzane przez duńskie firmy, niezależnie od miejsca ich produkcji. Novo ma 14 zakładów produkujących i pakujących leki, z czego sześć znajduje się w Danii, a dwa w USA.

„Donald Trump celowo wprowadza niepewność w relacjach handlowych z partnerami USA, by zachęcić firmy do przenoszenia produkcji do kraju” – mówi Brett House, profesor ekonomii z Columbia Business School. Zamiast rzeczywistego nałożenia ceł, Trump wykorzystuje groźby ich wprowadzenia jako element swojej strategii, która ma sprawić, że inwestowanie za granicą stanie się bardziej ryzykowne i kosztowne.

Największy fundusz hedgingowy na świecie przebudowuje portfel. Oto co sprzedaje i co kupuje

Paradoksalnie, potencjalne straty Novo mogą być szczególnie bolesne, zważając na ostatnie inwestycje firmy w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec ubiegłego roku Novo sfinalizowało transakcję o wartości 11 miliardów dolarów, która znacznie zwiększyła możliwości produkcyjne spółki na amerykańskim rynku.

Wtorkowe notowania ADR Novo na nowojorskim parkiecie spadły o 2,4%, podczas gdy indeks S&P 500 spadł o 1%. Cena akcji spółki systematycznie maleje od jesieni 2024 roku, kiedy to zaczęły pojawiać się obawy o przyszłość leków na otyłość w kontekście rosnącej presji ze strony tanich zamienników oraz pytań o długoterminowy popyt na GLP-1. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs ADR Novo spadł o 22,6%.

Akcje Novo Nordisk są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Konsekwencją dla globalnej gospodarki jest również los Kanału Panamskiego. Trump ostatnio argumentował, że Stany Zjednoczone powinny odzyskać kontrolę nad kanałem lub wymusić obniżenie opłat za jego użytkowanie. Pomimo że rzeczywiste zarządzanie kanałem nie leży w rękach Chin, Trump powiązał tę kwestię z ogólną wizją ekspansji amerykańskiego wpływu na świecie. Jego zapowiedzi budzą pytania o przyszłość relacji handlowych i wpływ na międzynarodowe rynki.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

Udostępnij