Analitycy Fitch ostrzegają przed kolejną obniżką ratingu sektora bankowego w USA. Kursy banków reagują negatywnie
Agencja ratingowa Fitch już w czerwcu dokonała pierwszej obniżki ogólnej oceny sektora bankowego Stanów Zjednoczonych do poziomu AA-. Decyzja ta przeszła stosunkowo bez echa, jednakże kolejna taka obniżka oznaczałaby konieczność aktualizacji ratingu dla ponad 70 banków, w tym JP Morgan.
Na początku sierpnia cały rynek finansowy obiegła informacja o obniżce ratingu Stanów Zjednoczonych przez agencję ratingową Fitch. Zejście z AAA do AA+ obkupione zostało spadkami, które w tydzień pociągnęły główny indeks amerykański S&P 500 o 2,16% w dół. Teraz analitycy z Fitch ostrzegają, że może być konieczna kolejna obniżka, tym razem dotycząca samego sektora bankowego.
Pierwsza decyzja przeszła bez echa
Agencja Fitch zdecydowała się obniżyć rating amerykańskiego sektora bankowego już w czerwcu do poziomu AA-. Decyzja ta wynikała z niepokojących zdarzeń napływających z finansowego świata Stanów Zjednoczonych, kiedy to w marcu doszło do bankructwa 3 dużych banków.
Do tego dochodzą perspektywy przedłużającego się okresu wyższych stóp procentowych, których poziom na razie nie jest stabilny i może ruszyć zarówno w górę jak i w dół. Ta niepewność połączona z mocną presją na oprocentowanie depozytów tworzą niesprzyjające warunki dla całego sektora. Widoczny jest w nim odpływ kapitału z depozytów do obligacji skarbowych i funduszy działających na rynku pieniężnym. Taka sytuacja nakłada mocną presję na banki, które po raz pierwszy od dawna mogą zostać zmuszone do walki o klienta.
Jednakże ta decyzja przeszła przez rynek bez większego echa. Jak mówi Christopher Wolf, analityk Fitch, poprzednia obniżka nie miała wpływu na ratingi samych banków, z których najlepiej oceniane są obecnie na poziomie AA-.
Perspektywa na kolejną obniżkę
Dalsze analizy agencji sugerują, że możliwa będzie kolejna obniżka ratingu sektora bankowego, tym razem do poziomu A+. To już natomiast będzie miało znaczny wpływ na ten sektor, ponieważ poziom ten będzie niższy niż niektórych banków (m.in. JP Morgan, Bank of America oraz State Street). Taka sytuacja nie może mieć miejsca, wobec czego agencja będzie musiała przejrzeć i przeanalizować jeszcze raz swoje perspektywy na ponad 70 ocenianych banków.
To doprowadzi do obniżenia ratingów najmocniejszych banków, a ich spadek najprawdopodobniej pociągnie w dół słabsze spółki w sektorze. To natomiast skutkowałoby spadkiem niektórych banków do tzw. „ratingu nie inwestycyjnego” (czyli poniżej BBB-). Mimo takich perspektyw, analitycy Fitch na razie nie chcą spekulować odnośnie potencjalnego wpływu obniżki ratingu na mniejsze banki z sektora.
Za potencjalną decyzją o kolejnej obniżce ratingu stoi przede wszystkim pytanie o dalsze decyzje Fedu. Jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje się kontynuować proces podwyżek stóp procentowych, może to zwiększyć poziom bankructw klientów banków co prowadziłoby do zwiększenia liczby niespłaconych pożyczek. Historycznie, takie wydarzenia miały właśnie miejsce w otoczeniu wysokich stóp procentowych.
Rynek zareagował na takie doniesienia przecenami instytucji finansowych. Kurs JP Morgan obniżył się we wtorek o -1,5%, State Street straciło -2,5%, a Bank of America -3,6%. W przypadku całego sektora możemy mówić o spadku ok. -3,5%.
Notowania sektora bankowego USA
Stagflacja to dobry moment na inwestycje w obligacje, radzą analitycy. Jakie instrumenty wybrać?