Silvergate Bank kończy działalność, to kolejny cios dla całego rynku kryptowalut
Ważny gracz na rynku kryptowalut, Silvergate Bank, ogłosił w środę po południu swoje plany zakończenia działalności oraz likwidacji. Decyzja ta została potwierdzona przez jego spółkę holdingową, Silvergate Capital (SI), która poinformowała o pełnej spłacie wszystkich depozytów oraz zapowiedziała, że większość usług związanych z depozytami pozostanie dostępna podczas procesu zamykania.
Adidas zmniejsza dywidendę po kosztownym rozstaniu z Kanye Westem
Informacja ta wywołała burzliwe reakcje na rynku, czego świadectwem były spadki akcji Silvergate o 31% w handlu po godzinach do poziomu 3,40 USD.
Upadek Silvergate Bank i jego wpływ na branżę kryptowalut
Analityk Mizuho Dan Dolev wypowiedział się na temat decyzji Silvergate Bank, mówiąc że „jest to bardzo złe dla branży” i że „nie chcesz mieć domu w dzielnicy, w której wszystkie okna są wybite”.
Decyzja Silvergate Bank o zakończeniu działalności może wpłynąć na cały rynek kryptowalut, a zwłaszcza na osoby korzystające z usług banków związanych z tą branżą. Z drugiej strony, pełna spłata depozytów przez Silvergate Capital powinna zminimalizować negatywne skutki likwidacji dla klientów banku.
Firma Silvergate, z siedzibą w kalifornijskim La Jolla, poinformowała w zeszłym tygodniu Komisję Papierów Wartościowych i Giełd o opóźnieniu złożenia swojego raportu rocznego oraz ocenie swojej zdolności do kontynuowania działalności. Bank został założony pod koniec lat osiemdziesiątych, ale dopiero w 2013 roku zaczął dynamicznie się rozwijać, koncentrując się na przyciąganiu firm kryptowalutowych jako klientów. Wtedy to wiele spółek z branży miało trudności ze znalezieniem tradycyjnych instytucji gotowych zaoferować im swoje usługi. Wraz z rozwojem rynku kryptowalut, w tym Bitcoina i innych tokenów, bank zwiększał swoją bazę depozytową do 14,3 mld dolarów do końca 2021 roku.
Jednakże, w zeszłym roku sytuacja uległa zmianie, gdy seria bankructw w branży kryptowalutowej osiągnęła kulminację wraz z oskarżeniami o oszustwa wobec platformy handlowej FTX, z którą Silvergate współpracował. W czwartym kwartale ubiegłego roku Silvergate doświadczył znacznego spadku depozytów, które zmniejszyły się o 8,1 mld USD do 3,8 mld USD.
Nauka dla innych banków: dlaczego warto być ostrożnym w sektorze kryptowalut
Sherrod Brown, przewodniczący Senackiej Komisji Bankowej z Ohio, w swoim oświadczeniu odniósł się do upadku Silvergate Bank i wyraził swoje zdanie na temat nadmiernej zależności banków od ryzykownych, zmiennych sektorów, takich jak kryptowaluty. Jak zauważa Brown, wydarzenie to pokazuje, jak niebezpieczne może być uzależnienie banku od jednego sektora.
Silvergate Bank, chociaż nigdy nie był dużym bankiem, odgrywał ważną rolę w branży kryptowalut. Większość głównych firm zajmujących się cyfrowymi aktywami miała tam swoje konta, a bank stworzył sieć Silvergate Exchange Network, umożliwiającą klientom dokonywanie szybkich przelewów w czasie niemal rzeczywistym, bez udziału pośredników, przez całą dobę.
Ponieważ firmy takie jak Circle Internet Financial, Gemini Trust Co. i Coinbase Global (COIN) wycofały się z prowadzenia interesów z bankiem, Silvergate zaprzestał działania swojej sieci w piątek.
Decyzja o wycofaniu Silvergate wynika z faktu, że firmy kryptowalutowe mają coraz większe trudności ze znalezieniem tradycyjnych partnerów bankowych. W tym roku czołowi amerykańscy regulatorzy bankowi wysłali wytyczne ostrzegające banki przed ryzykiem prowadzenia działalności z firmami kryptowalutowymi.
Podczas gdy cena Bitcoina wzrosła o 32% do około 22 000 USD w tym roku, niektórzy eksperci twierdzą, że zakłócenia spowodowane przez koniec Silvergate, w połączeniu z niższą płynnością na rynku tokenów, mogą zatrzymać rajd wzrostowy. Winddown Silvergate tylko nasila obawy co do przyszłości kryptowalut.