Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Kryzys w sektorze bankowym sprzyja kryptowalutom. Wyzwania i szanse dla Bitcoina w obliczu trwającej paniki

Kiedy rynek właśnie pustoszy bankowa otchłań, Bitcoin oraz inne kryptowaluty zaczynają rozkwitać. To kontynuacja hossy z ostatniego tygodnia - Bitcoin zyskał prawie 13%. Obecnie Wall Street analizuje zamieszanie i analitycy wyszczególniają co najmniej kilka powodów, dla których aktywa cyfrowe właśnie wypracowują przewagę nad rynkiem akcji po wielu miesiącach korelacji.


UBS ratuje Credit Suisse. Szokująca fuzja, która wywołuje kontrowersje na rynku

Bitcoin osiąga najwyższe poziomy od czasu krypto kryzysu w czerwcu zeszłego roku

Cena Bitcoina wzrosła o 11% w ciągu ostatnich 3 dni, osiągając pułap cenowy ponad 27 800 USD. Peak ostatnich sesji uderzał nawet w cenę 28 500 USD, osiągając najwyższe poziomy od czasu przyspieszenia krypto kryzysu w czerwcu zeszłego roku. Po stagnacji i spadku poniżej 20 000 USD na początku marca, największa kryptowaluta wznowiła swoją hossę na początku 2023 roku. Od początku roku Bitcoin notuje prawie 70% wzrost, a globalna panika bankowa przyspieszyła rozwój Bitcoina.

„Ostatni moment ciągle ma potencjał wzrostowy" - napisał Alex Kuptsikevich, analityk w firmie maklerskiej FxPro. „Obszar 30 000 USD był istotnym wsparciem przez rok i pół, aż do połowy zeszłego roku i teraz ma duże szanse na działanie jako opór. W miarę zbliżania się do poziomu 30 000 USD, powinniśmy być przygotowani na to, że byki zaczną realizować masowe zyski".

Rynki są wstrząśnięte globalną paniką w ostatnich tygodniach z powodu problemów bankowych, począwszy od upadku Silicon Valley Bank 10 marca, aż po nagłą akwizycję Credit Suisse przez rywala UBS w niedzielę. Bitcoin i aktywa cyfrowe wzrosły pomimo zamieszania na szerszych rynkach akcji.

7 powodów dlaczego warto teraz otworzyć rachunek inwestycyjny na platformie Saxo Bank

Pożar sprzyja rynkom krypto

Hal Press, założyciel krypto hedge fund North Rock Digital, powiedział, że kryzys bankowy pomaga w zwiększeniu wartości Bitcoina. Dlaczego? Ponieważ ludzie szukają alternatywnych sposobów na przechowywanie pieniędzy i zabezpieczenie przed spadkiem wartości walut, takich jak dolar. To sprawia, że Bitcoin jest bardziej pożądany, a jego cena rośnie. Dodatkowo, jeśli polityka monetarna będzie korzystna dla Bitcoina, to będzie jeszcze bardziej wartościowy.

Perspektywy wzrostu Bitcoina w 2023 roku

„Istnieje wiele teorii krążących wokół silnej wydajności kryptowalut w ciągu ostatniego tygodnia i szczerze mówiąc, większość z nich to bardziej życzenia niż logika" - powiedział Craig Erlam, analityk w brokerze Oanda.

Bitcoin - prawdopodobnie - powstał w czasie kryzysu finansowego w latach 2008-2009 jako zdecentralizowana alternatywa dla tradycyjnego systemu bankowego, a jego zaprogramowana polityka monetarna ma zapewnić ochronę przed inflacją.

Szef działu badań w grupie aktywów cyfrowych Galaxy, Alex Thorn, powiedział, że teraz jest ważny moment dla Bitcoina. Kiedy system bankowy jest w kryzysie, ludzie zaczynają szukać bezpieczniejszych miejsc do przechowywania swoich pieniędzy. Bitcoin staje się wtedy bardziej atrakcyjny, ponieważ jest przewidywalny i bezpieczny. Dla traderów ważna jest również narracja, czyli opowieść o tym, co dzieje się na rynku. Ale najważniejsze są czynniki techniczne rynku i polityka monetarna, które wpływają na cenę Bitcoina.

Płynność rynków aktywów cyfrowych ucierpiała od czasu załamania giełdy kryptowalut FTX w listopadzie ubiegłego roku, a ostatnie upadki banków skupiających się na kryptowalutach - Silvergate Capital i Signature Bank - pogorszyły tę sytuację. Sieci transferów międzybankowych obu banków były powszechnie wykorzystywane przez instytucjonalnych uczestników rynku kryptowalut, ułatwiając przepływ środków między inwestorami a giełdami.

Akcje First Republic spadają, pomimo wielomiliardowego pakietu ratunkowego dla banków

Wyzwania dla regulacji kryptowalut w obliczu globalnej paniki bankowej

Brak płynności na rynku kryptowalut powoduje większe skoki cen. Dane dostarczone przez Coinglass pokazują, że w ciągu ostatnich 10 dni likwidowano ponad miliard dolarów krótkich pozycji przeciwko Bitcoinowi.

Istnieje również fundamentalne wyjaśnienie dla wzrostu kryptowalut, oceniają analitycy. Stres w bankach był wynikiem strat z inwestycji w obligacje, które były niezamierzoną konsekwencją dramatycznego podniesienia przez Fed stóp procentowych w ciągu ostatniego roku, aby zwalczyć rekordową inflację. Wyższe stopy procentowe również ciążą na kryptowalutach, ponieważ popyt na aktywa wrażliwe na ryzyko spada wraz ze wzrostem stóp procentowych.

Inwestorzy teraz oczekują, że Rezerwa Federalna będzie bardziej kompromisowa w polityce pieniężnej w wyniku paniki w bankach, co będzie sprzyjać Bitcoinowi. Lepsze wyniki technologicznie zorientowanego indeksu Nasdaq w zeszłym tygodniu są dalszym dowodem na to, ponieważ akcje technologiczne są podobnie wrażliwe na ryzyko.

Notowania kilku banków wstrzymane. Pojawiają się nowe obawy o stabilność Credit Suisse

Dlaczego Bitcoin może przyciągać inwestorów w czasie kryzysu finansowego?

Kryptowaluty udowodniły, że są jednymi z najbardziej zwiastujących wskaźników sentymentu ryzyka, więc nagły wzrost Bitcoina może być jedynie wczesnym sygnałem dla obserwatorów rynku, którzy widzą przyszłe łagodzenie warunków finansowych, korzystne dla aktywów ryzykownych. Zrozumienie tego trendu może być kluczem do oceny tego jaki panuje sentyment w obecnej panice bankowe.

Kryzys bankowy wywołany przez utratę na obligacjach był przyczyną zmiany polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Ta zmiana oznaczałaby, że banki centralne na całym świecie będą bardziej skłonne do interwencji w celu zwiększenia płynności i obniżenia stóp procentowych. Takie działania na pewno przyniosą korzyści dla rynków ryzykownych, co może być korzystne dla Bitcoina, liczą traderzy.

Co więcej, wzrost wartości kryptowalut jest powszechnie uważany za przeciwwagę dla tradycyjnych walut i sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją. Dlatego wiele instytucji finansowych zaczyna włączać je do swojego portfela inwestycyjnego jako nową formę inwestycji. Jednak z powodu braku stabilizacji w zakresie kryptowalut, w dalszym ciągu wiele firm trzyma się z dala od inwestowania w ten rynek.

Wpływ kryzysu bankowego i pandemii na rynek kryptowalut jest złożony i niejednoznaczny. Wzrost cen może być postrzegany zarówno jako oznaka odbicia ekonomicznego, jak i jako oznaka ryzyka. 

Decyzja EBC zgodna z oczekiwaniami. W planach dalsze podwyżki stóp procentowych, pomimo niepewności na rynku bankowym

udostępnij: