Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

PCC Rokita liczy na wzrost cen i powrót koniunktury oraz pozytywny wpływ ceł antydumpingowych

Udostępnij

PCC Rokita przedstawia wyniki za trzy kwartały 2024 r. i zwraca uwagę na zmiany zachodzące na rynku. Liczy na dalszy wzrost cen dzięki cłom na produkty chińskie i dzięki ogólnej poprawie sytuacji na rynkach europejskim i światowym. Przygotowuje się na powrót koniunktury.


Wyniki PCC Rokita za trzy kwartały 2024 roku były zróżnicowane w zależności od segmentu. Segment Poliuretany oraz częściowo segment Inna działalność chemiczna wykazały pewne wzrosty, jednak znaczące spadki w Chloropochodnych zaważyły na wynikach całej Grupy.

Wiceprezes zarządu PCC Rokita, Rafał Zdon, zaznacza, że tegoroczne wyniki są porównywane do wyjątkowo dobrego pierwszego kwartału ubiegłego roku, który ustawił wysoki punkt odniesienia.

„Trudno wprost porównywać te dwa okresy” - zaznacza Rafał Zdon.

"Liczymy na ogólną poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce i Europie, a co za tym idzie, zwiększenie inwestycji w gospodarce i wzrost wydatków konsumenckich" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita

Segment Chloropochodne

Segment Chloropochodne w trzech kwartałach 2024 roku odnotował znaczący spadek wyników EBITDA. Było to główną przyczyną obniżenia ogólnych wyników Grupy PCC Rokita.

„Popyt był na niskim poziomie, przy czym w połowie pierwszego półrocza widoczne było już jego ustabilizowanie się” - wskazuje Rafał Zdon.

Rok 2024 charakteryzował się trudnymi warunkami rynkowymi, które w szczególny sposób dotknęły ten segment, przyczyniając się do połowicznego spadku zysku EBITDA Grupy w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Segment Poliuretany

Natomiast segment Poliuretany wykazał wzrost wyników EBITDA w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023 – był on wyższy o ponad 40%.

„Po trudnym pierwszym miesiącu roku, w kolejnych miesiącach następowała poprawa i trwała aż do kwietnia” - podkreśla Rafał Zdon.

Niemniej jednak, dalsze miesiące przyniosły spadki cen oraz marż, co można powiązać z trudną sytuacją w branży budowlanej i meblarskiej – kluczowych odbiorcach poliuretanów. Pomimo tych wyzwań, segment Poliuretany odnotował także wzrost przychodów w trzecim kwartale w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Segment Inna działalność chemiczna

Segment Inna działalność chemiczna odczuł wpływ trudnej sytuacji gospodarczej.

„Spowolnienie gospodarcze dotknęło wiele obsługiwanych przez segment obszarów aplikacyjnych, w szczególności mam na myśli przemysł budowlany czy przetwórstwo tworzyw” – zauważa Rafał Zdon.

Jednak w trzecim kwartale segment Inna działalność chemiczna wykazał wzrost przychodów do klientów zewnętrznych w porównaniu do roku poprzedniego.

Rynek chemiczny i szanse na poprawę wyników PCC Rokita

Rok 2024 był wymagający dla rynku chemicznego, zróżnicowany pod względem sytuacji w poszczególnych segmentach działalności.

„Rynek chloroalkaliów mocno odczuł spowolnienie gospodarcze. Mam na myśli nie tylko Polskę, ale też wyhamowanie w Europie” - zauważa Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.

W pierwszej połowie roku ceny chloroalkaliów spadały, a choć w trzecim kwartale nastąpiło pewne ustabilizowanie sytuacji, nadal nie osiągnięto zadowalającego poziomu. Podobne wyzwania pojawiły się w segmencie Poliuretany, gdzie nadwyżka podaży nad popytem utrzymywała się przez kilka kwartałów.  

„W segmencie Poliuretany od kilku kwartałów widzimy nadwyżkę podaży nad popytem i jak wcześniej wspomniałem, wymagającą sytuację naszych odbiorców” – dodaje wiceprezes.

W segmencie Inna działalność chemiczna odczuwalne było wyhamowanie w kluczowych obszarach, takich jak przemysł budowlany czy przetwórstwo tworzyw. Niemniej jednak, segment fosforopochodnych zanotował pozytywną zmianę – po długim okresie spadków, ceny rynkowe produktów zaczęły rosnąć dzięki m.in. wprowadzeniu ceł antydumpingowych.

„Do poprawy sytuacji przyczyniła się również nasza interwencja w Komisji Europejskiej. Wraz z innymi europejskimi producentami uniepalniaczy fosforowych złożyliśmy wniosek antydumpingowy przeciwko chińskim producentom” – przypomina Zdon.

Wpływ ceł antydumpingowych

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla PCC Rokita w 2024 roku było wprowadzenie przez Komisję Europejską ceł antydumpingowych na produkty fosforopochodne z Chin.

„Efektem tej interwencji są decyzje o wprowadzeniu ceł antydumpingowych, jedna z kwietnia tego roku i kolejna z września. Komisja wprowadziła cła, najpierw tymczasowe, a następnie 5 letnie na poziomie między 53% a 69%. Mają one na celu ochronę rynku unijnego jak i również wyrównanie szans europejskich producentów” - wyjaśnia Zdon.

Są już widoczne pierwsze efekty w postaci wzrostu cen produktów fosforopochodnych do pian poliuretanowych, choć, z drugiej strony, nasiliła się konkurencja wśród europejskich producentów.
 

Kurs akcji PCC Rokita od początku 2023 roku

Szanse na poprawę wyników

Spółka widzi największe szanse na poprawę wyników w działaniach zwiększających efektywność operacyjną i wykorzystujących cykliczność rynku chemicznego. Przykładem jest rozbudowa instalacji w segmencie Chloropochodne, mająca na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej.

„Mając zwiększone moce, możemy produkować wtedy, kiedy ta energia jest tańsza. Jak dobrze wiemy, czasem może być ona naprawdę bardzo tania” - wskazuje Rafał Zdon.  

Dodatkowo, zarząd liczy na ogólną poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce i Europie, która mogłaby przełożyć się na wzrost inwestycji oraz wydatków konsumenckich. Strategiczne działania, takie jak interwencja w Komisji Europejskiej, już przynoszą efekty w postaci odzyskiwania rynku utraconego na rzecz chińskiej konkurencji.  

„Minęła już większość roku, która nie była łatwym okresem. Od lat budujemy nasz potencjał i będziemy dążyć do dalszego wzmacniania naszej pozycji konkurencyjnej” – podsumowuje wiceprezes, Rafał Zdon.

Strategia dywersyfikacji i obniżenie kosztów ma poprawiać wyniki PCC Rokita w następnych kwartałach

 

Udostępnij