Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

PCC Exol zwiększa wolumeny sprzedaży i liczy na poprawę przychodów i zysków

Udostępnij

PCC Exol podsumowuje wyniki za trzy kwartały, które z jednej strony pokazują wzrost sprzedaży, ale też silną presję sektora i brak realnego wzrostu przychodów i zysków. Grupa stawia na nowe produkty wysokomarżowe. Finalizuje też jedną z najważniejszych inwestycji.


Wyniki za pierwsze trzy kwartały 2024 roku Grupy PCC Exol odzwierciedlają sytuację z jaką zmaga się branża chemiczna. Spółka zamknęła okres wyniki z wyższym o ponad 13% wolumenem sprzedaż, jednak panująca sytuacja rynkowa uniemożliwiła wzrost przychodów czy zysku. Rynek nadal charakteryzuje się wysoką dostępnością chemikaliów, w tym surfaktantów, oraz utrzymującymi się niskimi cenami. PCC Exol skupił się więc na utrzymaniu udziału w rynku, co udało się grupie osiągnąć.

Wyniki finansowe za trzy kwartały przedstawiają spadki w kluczowych wskaźnikach. Wynik EBITDA na poziomie grupy wyniósł ponad 52 mln zł (spadek o 27% rok do roku). Zysk netto spadł jeszcze bardziej, bo aż o 38%, do poziomu ponad 24 mln zł. Z drugiej strony, spółka odnotowała wzrosty wolumenów sprzedaży w obu głównych grupach produktowych.

„W obu grupach produktowych zwiększyliśmy wolumeny sprzedaży, przy czym tych wzrostów nie odzwierciedliły przychody ani zyski. Wzrost wolumenów jest w pewnej mierze wynikiem niezłego poziomu wykorzystania naszego potencjału produkcyjnego, pomimo obecnej sytuacji rynkowej. Na razie, jak wiemy, sytuacja gospodarcza w Europie nie poprawiła się jeszcze” – mówi Rafał Zdon, wiceprezes Grupy PCC Exol.

Grupa produktów do zastosowań przemysłowych okazała się bardziej odporna na presję rynkową. Wolumen sprzedaży wzrósł tu o 24%, co przełożyło się na 6% wzrost przychodów za podobny okres w poprzednim roku. Także w segmencie kosmetyków i detergentów spółka zanotowała wzrosty wolumenu, które wyniosły 8%, ale presja cenowa spowodowała spadek przychodów o blisko 14%. Rafał Zdon wyjaśnia, że „spadki były głównie efektem nadpodaży masowych surfaktantów w Europie”.

„Niemniej jednak stale rozwijamy tę grupę, w minionych kwartałach poszerzyliśmy choćby o emolienty dedykowane do produktów pielęgnacyjnych takich jak np. kremy, odżywki do włosów oraz dezodoranty” – dodaje wiceprezes.

"Jesteśmy konsekwentni w realizacji swojej strategii. Rozwijamy zarówno istniejące, jak i nowe aplikacje" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol

Nowe produkty w ofercie i inwestycja w Płocku

Grupa PCC Exol intensywnie inwestuje w rozwój nowych produktów i aplikacji. W obszarze badań i rozwoju spółka opracowuje nowe produkty dedykowane różnym branżom.
„Aktualnie opracowujemy choćby nowe środki dedykowane do wytwarzania emulsji bitumicznych dedykowane dla branży budowlanej. Dla tej branży rozwijamy także produkty emulgujące dedykowane do form betonowych” – mówi Rafał Zdon.

Ponadto, przygotowywane są produkty pianotwórcze do płyt gipsowo-kartonowych dla rynku tureckiego.

Równie ważny jest rozwój specjalistycznych produktów dla sektora kosmetycznego. Jak podkreśla zarząd, branża ta jest dla PCC Exol zarówno wyzwaniem, jak i szansą:
„Między innymi konieczne jest opracowywanie nowych produktów na bazie surowców alternatywnych, wobec obecnie stosowanych, ale drożejących komponentów. Opracowaliśmy właśnie już taki produkt dla branży kosmetycznej wykorzystując alternatywne surowce. Jest to emulgator poprawiający konsystencję formuł produktów do higieny osobistej takich jak np. żele pod prysznic” – wyjaśnia Zdon.

Spółka poszerzyła również portfolio o łagodne dla skóry surfaktanty oraz emolienty do produktów pielęgnacyjnych, takich jak kremy, odżywki do włosów czy dezodoranty.

Zarząd podkreśla stale, że strategia PCC Exol opiera się na dywersyfikacji produktowej i geograficznej, która ma zwiększać odporność na cykle koniunkturalne.

„Nasze produkty znajdują się w bardzo różnych branżach. (…) Dostarczamy z jednej strony do farmacji, czy branży kosmetycznej a z drugiej strony do tekstyliów i garbarstwa. Jednocześnie zaopatrujemy wiele innych branż takich jak czyszczenie przemysłowe i rolnictwo, budownictwo, obróbka metali, agrochemikalia, farby i lakiery czy pożarnictwo. ” – podkreśla wiceprezes.

Kluczową rolę odgrywają wyspecjalizowane zespoły handlowe, które koncentrują się na specyfice poszczególnych rynków. Grupa skupia się także coraz bardziej na produktach o wyższej marżowości.

„Im poświęcamy wiele uwagi. Rozwój produktów specjalistycznych wpisany jest w naszą strategię. Jednocześnie, generalnie, zwiększamy nasze zdolności produkcyjne” -zaznacza Rafał zdon.

„Podsumowując, chcemy się ciągle rozwijać” – dodaje.

Znaczącym krokiem w rozwoju jest finalizacja inwestycji w Płocku, która znajduje się obecnie w fazie rozruchu technologicznego. 

„Finalizujemy tę inwestycję. Można powiedzieć, że już relatywnie niewiele trzeba, aby ruszyła pełną parą” – zaznacza Zdon.

Nowa instalacja pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne i rozszerzyć portfolio produktów specjalistycznych.

Śnieżka zamierza kontynuować ponad 20 letnią tradycję wypłat dywidendy, pomimo trudnej sytuacji na rynku farb
 

Udostępnij