Przejdź do treści

udostępnij:

Kategoria:

Deweloperzy widzą przestrzeń do obniżek cen mieszkań. Liczba spółek gotowych na taki ruch wzrosła dwukrotnie

Udostępnij

We wrześniu nowe wprowadzenia mieszkań podniosły średnią cenę za mkw. Lepsza sprzedaż tańszych lokali sprawiła, że w ofercie zostało więcej droższych mieszkań, co wpłynęło na stawki rynkowe. Jednak w Indeksie Nastrojów Deweloperów przeważają prognozy spadków cen.


Według najnowszego Indeksu Nastrojów Deweloperów większość z badanych podmiotów przewiduje spadek cen mieszkań. Liczba deweloperów, która dostrzega przestrzeń do obniżek wzrosła od poprzedniego indeksu niemal dwukrotnie. Według analizy portalu Tabelaofert.pl za zmiany cen mieszkań odpowiadają zmiany w strukturze ofert.

Ogólny wniosek jest zatem następujący: ceny są stabilne, a zmiany wynikają niemal tylko i wyłącznie ze zmian w strukturze oferty. Mimo horrendalnie wysokich kosztów kredytów hipotecznych w Polsce nabywcy – o ile zostaną pozytywnie zweryfikowani przez banki – decydują się na zakup mieszkania korzystając z dostępnych promocji. Kupowane są jednak głównie tańsze lokale, co prowadzi do tego, że średnia wycena metra kwadratowego z oferty rośnie

– wskazuje Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.

Rynek nieruchomości w Warszawie nie wykazuje oznak bańki. Na innych rynkach jest dużo drożej, ocenia UBS

Grono deweloperów nie spodziewa się wzrostów cen mieszkań

Pierwszy raz w historii badania portalu Tabelaofert.pl IND pokazał spory wzrost odpowiedzi wskazujących na spadek cen. Aż 18% ankietowanych (próba na ponad 200 firmach z całej Polski) spodziewa się, że mogą zacząć spadać.

Skokowy wzrost odpowiedzi wskazujących na spadek cen to wynik odpływu ankietowanych, którzy w poprzednich miesiącach wskazywali stabilizację cen jako potencjalny scenariusz rynkowy. Od czterech miesięcy udział ankietowanych, którzy spodziewają się wzrostu cen w najbliższych miesiącach utrzymuje się zaś na stabilnym poziomie średnio 13,4 proc.

– podaje Ewa Paulus, główny analityk REDNET Property Group. 

Zmiana cen mieszkań - struktura odpowiedzi

Oczekiwania na wzrost cen maleją, ale rośnie przekonanie o zmianie tempa sprzedaży oferty. Aż 30% badanych oczekuje, że mieszkania będą się teraz sprzedawać szybciej niż dotychczas.

Niewielki wzrost optymizmu w zakresie sprzedaży można tłumaczyć po pierwsze kalendarzem. Zazwyczaj okres powakacyjny sprzyja szybszemu podejmowaniu decyzji. Wydaje się, że klienci już nie wierzą we wprowadzenie nowego programu mieszkaniowego, szczególnie w obliczu zapowiedzi, że środki zamiast na program mogą być przeznaczone na cele związane z odbudową miejscowości na Dolnym Śląsku dotkniętych przez powódź. Nabywcy nie powinni zatem odwlekać decyzji o zakupie mieszkania licząc, że uda się im skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowych

– mówi Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET 24.

Zmiana tempa sprzedaży - struktura odpowiedzi

Wciąż wielu potencjalnych klientów boi się podwyżek cen mieszkań. Jednak dostrzegają zmiany na rynku i coraz częściej oczekują spadków cen. We wrześniu obniżenia spodziewało się niespełna 30% respondentów, w sierpniu było ich 16%.

Wskaźnik oczekiwań klientów

Powyższe może być również związane z informacją, że w tym roku nie wystartuje program Kredyt na Start. Mieszkania dwupokojowe cieszą się największą popularnością i to zapewne na nich skupi się uwaga zniecierpliwionych potencjalnych beneficjentów KnS. Wzrost liczby chętnych na lokale dwupokojowe może zwiększyć konkurencje w tym segmencie

– komentuje Jacek Matuszko, dyrektor sprzedaży w REDNET 24.

Deweloperzy prześcigają się w promocjach

Oferta wśród deweloperów rośnie. Cen mieszkań nie podnoszą, a wręcz ruszają z promocjami. Jedna z większych spółek oferuje np. mieszkaniowy cashback na mieszkania z inwestycji, które są już gotowe lub będą do odbioru w 2024 r. Klient może uzyskać zwrot środków w wysokości 3% ceny lokalu.

Inny deweloper notowany na warszawskiej giełdzie wyszedł do klientów z możliwością odwleczenie decyzji o zakupie. Czyli mieszkania w cenie gwarantowanej wybiera się teraz, ale finalna decyzja może zapaść w marcu 2025 r. Pozwala to na odstąpienie od umowy, bez ponoszenie kar. To może być idealne rozwiązanie dla osób chcących czekać na nowy program dopłat do kredytów hipotecznych.

Również na stronach mniejszych spółek idzie znaleźć wiele ofert promocyjnych. Te inwestycje są oczywiście ograniczone czasowo.

Inna firma deweloperska oferuje np. możliwość sprzedaży mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Zapewniając w cenie mieszkania pół roczną obsługę wynajmu.

Promocji w biurach sprzedaży jest wiele i często się zmieniają. Dopóki oferta jest duża, można przebierać i negocjować, zarówno warunki umowy, jak i cenę.

Sprzedaż wśród deweloperów nie jest duża. Ostatnio pisaliśmy o tym, że bez programu wsparcia (BK2%) według oficjalnych danych NBP sprzedaż w I półroczu spadła do poziomów z 2022 r. Z kolei oferta jest również bliska najwyżej z II kw. 2022 r.

Bez programu wsparcia, sprzedaż mieszkań wśród deweloperów wróciła do poziomów z 2022 roku

Udostępnij