Przejdź do treści

udostępnij:

PCC Exol
Kategorie

Biznesy Spółek Giełdowych: PCC Exol, czyli jak w branży chemicznej można skutecznie generować zyski dla inwestorów?

Udostępnij

W ramach cyklu „Biznesy Spółek Giełdowych” #BSGPL staramy się przybliżać inwestorom sylwetki przedsiębiorstw notowanych na GPW. Tym razem przyjrzymy się spółce z branży chemicznej PCC Exol #PCX, która prezentuje ciekawe podejście do biznesu, a jej produkty mają wszechstronne zastosowanie. Czym dokładnie zajmuje się spółka? Na czym polega jej przewaga konkurencyjna? Jak wyglądają perspektywy rozwoju branży chemicznej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Produktów z udziałem składników PCC Exol używa każdy, ale mało kto o tym wie

Zapewne niewiele osób wie, co produkuje PCC Exol, ale i tak praktycznie wszyscy używamy produktów tej spółki. Są to tak zwane „surfaktanty”. Za tą z pozoru trudną nazwą kryje się bardzo praktyczny produkt. Surfaktanty są związkami chemicznymi, powodującymi obniżanie napięcia powierzchniowego cieczy, dlatego nazywa się je również środkami powierzchniowo czynnymi. Dzięki tej właściwości, wykazują one wiele przydatnych funkcji, które umożliwiają ich zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Dzięki surfaktantom możliwe staje się pienienie, zwilżanie, czy też wspomaganie usuwania zanieczyszczeń np. z tkanin.  Surfaktanty pomagają też łączyć i utrzymać w całości inne składniki chemiczne, których bez surfaktantów nie dałoby się połączyć np. olej z wodą. Przedstawicieli surfaktantów znajdziemy np. w mydle.

Surfaktanty znajdziemy w każdej dziedzinie życia. Są wykorzystywane w wytwarzaniu kremów, balsamów, szamponów, szminek, ale też płynów do mycia naczyń, proszków do prania, czy środków do czyszczenia. Zastosowania tych środków nie kończą się jednak na chemii gospodarstwa domowego.

Ilustracja 1. Zastosowanie produktów PCC Exol w gospodarstwie domowym
Ilustracja 1. Zastosowanie produktów PCC Exol w gospodarstwie domowym

Surfaktanty są niezbędnym składnikiem wielu produktów przemysłowych. Stosuje się je szeroko w branży budowlanej i konstrukcyjnej, na przykład jako dodatki chemiczne, wykorzystywane w produkcji betonu, tworzyw sztucznych, farb, lakierów i klejów. Są używane również w procesie wydobycia i produkcji ropy naftowej, czy nawet w produkcji niektórych produktów z branży spożywczej (np. cukru).

Ilustracja 2. Zastosowanie produktów PCC Exol w przemyśle
Ilustracja 2. Zastosowanie produktów PCC Exol w przemyśle

PCC Exol prowadzi badania i wciąż opracowuje nowe zastosowania dla surfaktantów. Wchodząc na giełdę w 2012 roku spółka miała w swoim portfolio około 160 różnych produktów, a obecnie jest ich już ponad 300, w tym formulacji. Duża część masowej produkcji jest skierowana do dużych odbiorców. Są to przede wszystkim producenci kosmetyków i chemii dla gospodarstw domowych.

Nisza odporna na wahania koniunkturalne

PCC Exol działa w branży chemicznej, która ma swoją specyfikę. Inwestując w spółki z tego sektora, inwestor powinien zwrócić uwagę na kilka cech, które wyróżniają ją spośród innych. Najważniejszą z nich są duże nakłady inwestycyjne na budowę instalacji produkcyjnych. Przekłada się to często na wysokie zadłużenie spółek chemicznych – w tym PCC Exol, która wciąż dużo inwestuje w rozbudowę. Duże nakłady inwestycyjne mają też dobre strony. PCC Exol tworzy produkty o szerokim zastosowaniu, ale konkurentów ma niewielu, właśnie przez duże, kapitałowe bariery wejścia w ten segment rynku.

Nie jest to też branża narażona na dużą sezonowość. Dzięki temu łatwiej porównywać wyniki finansowe po publikacji raportów kwartalnych. Inwestorom dużo łatwiej jest wyłapać zmiany w przychodach i zyskach i na nie zareagować. Jeśli zaś chodzi o PCC Exol, to w danych finansowych nie widać sezonowości w skali roku. Nisza jaką zajęła spółka ma też inną ważną zaletę. Popyt na jej wyroby, nie jest też szczególnie narażony na wahania koniunkturalne, gdyż spółka postawiła na wytwarzanie składników do produktów pierwszej potrzeby.

Nisza z perspektywami wzrostu 

Przemysł chemiczny rozwija się wraz z bogaceniem się społeczeństw. Od lat widoczny jest stały wzrost światowego rynku surfaktantów, na którym PCC Exol znajduje się jako eksporter. Według raportu „Surfactants Market by Product Type, by Application - Trends & Forecast to 2020”, przewidywany jest średni światowy wzrost tego rynku o 5,5% rocznie. Najbardziej będą rosły regiony Azji i Pacyfiku (7,9% rocznie). 

Połowa produkcji PCC Exol jest kierowana na nasz rodzimy rynek, który także stabilnie rośnie. Potroił swoją wartość od 2002 roku i według szacunków ekspertów, ma dalej wzrastać o 3,9% rocznie. Do 2018 roku wartość polskiego rynku surfaktantów ma wzrosnąć z 350 mln USD do ponad 400 mln USD. 

Oczywiście PCC Exol wykorzystuje rosnący popyt i zwiększa moce produkcyjne. Z roku na rok przeprowadza nowe inwestycje, pozwalające na wytwarzanie nowych rodzajów produktów, w tym do specjalistycznych zastosowań. O planach i dotychczasowych osiągnięciach będziemy jeszcze pisać, ponieważ spółka wiele już osiągnęła i warto na to zwrócić uwagę.

Ilustracja 3. Wzrost mocy produkcyjnych PCC Exol
Ilustracja 3. Wzrost mocy produkcyjnych PCC Exol

Sposób na nielicznych, ale dużych konkurentów

PCC Exol zajmuje się wysoce specjalistyczną działalnością. To sprawia, że bariery wejścia w ten segment są bardzo duże. Niewiele firm chemicznych na całym świecie produkuje środki powierzchniowo czynne. W gronie konkurentów PCC Exol znajdują się duże przedsiębiorstwa międzynarodowe takie jak niemiecki BASF.

Konkurencja jest nieliczna, ale trzeba pamiętać, że stanowią ją duzi gracze. Aby z nimi konkurować, należy ciągle się rozwijać, posiadać wsparcie finansowe i odpowiednie podejście do klienta.

PCC Exol dobrze sobie radzi na światowym rynku. Spółka jest liderem w Europie Wschodniej i Środkowo-Wschodniej. Dysponuje własnym zapleczem badawczym oraz pięcioma wytwórniami produkcyjnymi. Jej większościowym akcjonariuszem jest holding PCC SE, który wspiera działania spółki na świecie. Dodatkowo, PCC Exol korzysta z efektów synergii ze spółkami w Grupie PCC, w tym m.in. dzięki lokalizacji na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym.

Ilustracja 4. Grupa PCC na świecie, do której należy PCC Exol
Ilustracja 4. Grupa PCC na świecie, do której należy PCC Exol

Dużą część produkcji PCC Exol stanowią produkty masowe, które stabilizują biznes. Najciekawsza jest jednak druga gałąź działalności, skupiająca się na produktach specjalistycznych . Spółka chcąc konkurować z międzynarodowymi korporacjami z tej branży, postawiła na dużą elastyczność w podejściu do klienta. Oferuje wysublimowane składniki do produkcji chemicznej, tworzone na zamówienie według ściśle określonych wymagań, dostosowane do specyficznych potrzeb odbiorców. Nie tylko handlowcy ale i przedstawiciele działu R&D są zaangażowani w kontakt z klientami, co pozwala im zaoferować unikatowe rozwiązania. Są to wyroby o małym wolumenie produkcji, ale wysokomarżowe. Dlatego czasem PCC Exol świadomie rezygnuje z masowych produktów na rzecz tych specjalistycznych, tzw. „szytych na miarę”. 

Do przewag konkurencyjnych PCC Exol należą niskie koszty działalności oraz  dobra lokalizacja zakładów (Brzeg Dolny i Płock), pozwalająca na znaczne skrócenie czasu dostaw do najważniejszych klientów, którzy również zlokalizowani są w okolicy tych miast. To wszystko, w połączeniu ze zdecydowanie większą elastycznością w podejściu do klienta, stanowi silną przewagę konkurencyjną nie tylko w Polsce, ale i na wszystkich rynkach światowych. 

Spółka niedawno z sukcesem zakończyła drugą już w swojej historii ofertę obligacji korporacyjnych, w ramach I Programu Emisji Obligacji. Kontynuuje tym samym tradycję spółki siostry PCC Rokita, która od lat emituje i regularnie spłaca obligacje. Oprocentowanie obligacji PCC Exol jest na atrakcyjnym poziomie 5,5%, ale jednocześnie jest na tyle wyważone, że pozawala spółce utrzymać stosunkowo niskie koszty finansowania.

Dzień inwestora w PCC Exol

Przedstawiliśmy, na czym polega biznes PCC Exol. Jak widać, z produktów z udziałem składników wytwarzanych przez tę giełdową spółkę korzysta praktycznie każdy, ale mało kto o tym wie. Dla inwestorów istotne jest, że PCC Exol udowodniła już, że zna się na tym co robi, rozwija się i umacnia swoją pozycję na polskim i wielu zagranicznych rynkach. W kolejnych materiałach będziemy jeszcze dokładniej pisać o spółce, skupimy się na tym co ważne dla każdego inwestora. Dajcie znać, jeżeli coś jest niejasne lub czegoś wam zabrakło.

Tymczasem,  w imieniu zarządu spółki, zapraszamy na Dzień Inwestora Indywidualnego, który odbędzie się 1 października 2016 r., w siedzibie spółki w Brzegu Dolnym. Więcej informacji tutaj.

Zobacz także


Artykuł opublikowany w otwartej części Strefy Inwestorów, przygotowany we współpracy ze spółką.

Udostępnij

Tagi