Rynek nieruchomości zwalnia. Dane BIK potwierdzają ochłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych
Wartość zapytań o hipoteki w sierpniu spadała, jak informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Sierpniowe dane potwierdzają hamowanie na rynku kredytów mieszkaniowych.
Zgodnie z najnowszymi danymi BIK w sierpniu wartość kredytów mieszkaniowych spadła o 25% r/r. Liczba potencjalnych kredytobiorców spadła o 32%, ktoś powie, że to efekt wysokiej bazy, nie do końca, w porównaniu do lipca liczba wnioskujących spadała o niespełna 14%.
O 25,2% r/r spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2024 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. O efekcie zestawiania danych do stanu wysokiej bazy z II półrocza 2023 r. - mówi: @W_Rogowski https://t.co/6WArf2YBfI pic.twitter.com/2uDqEDsVsv
— BIK S.A. (@grupabik) September 4, 2024
Zobacz także: Budżet na mieszkalnictwo jest, ale nie wiadomo co dalej z Kredytem na start
Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi
Sierpniowe dane o kredytach mieszkaniowych potwierdzają głosy o hamowaniu na popycie mieszkaniowym. Według danych BIK wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu spadła o 25% r/r. W sierpniu do banków i Skoków zgłosiło się ponad 26 tys. osób wnioskujących o finansowanie, to przełożyło się na 32% spadek r/r. Co ciekawe, również w odniesieniu do lipca odnotowano mniejszą liczbę wnioskujących, ponieważ ta spadała o 13,7%.
„Dane sierpniowe potwierdzają, że popyt na kredyty mieszkaniowe wyhamował, ale pomimo obaw, nie spadł on do poziomu sprzed uruchomienia Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Liczba osób zainteresowanych kredytem mieszkaniowym spadła o 30% w porównaniu do sierpnia ub.r., czyli drugiego miesiąca funkcjonowania ubiegłorocznego Programu.” – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.
I dodaje: „Negatywnie należy jednak traktować zjawisko spadku zainteresowania kredytem mieszkaniowym w relacji miesiąc do miesiąca. Przyczyną spadku liczby wnioskujących o 14% w sierpniu br. w porównaniu do lipca br. może być okres wakacyjny, związany z nim szczyt urlopowy. Niemniej, sytuację tą należy uważnie obserwować w kolejnych miesiącach roku.”
Co istotne, choć spadło zainteresowanie to rośnie kwota wnioskowanego kredytu. „Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w sierpniu 2024 r. to 431,00 tys. zł i była wyższa o 5,0% niż w sierpniu 2023 r. W porównaniu do lipca 2024 r. jednak nieznacznie spadła o 1,1%.” – czytamy w komunikacie BIK.
Mówi o tym również ekspert BIK, zauważając, że rosnącym kwotom sprzyja wzrost zdolności kredytowej, co ma związek z realnym wzrostem wynagrodzeń oraz niezmiennym poziomem stóp procentowych.
„Drugim ważnym aspektem, który częściowo kompensuje spadek wartości Indeksu wywołany spadkiem liczby wnioskodawców, jest wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do wartości 434 tys. zł – to kwota o 5% wyższa niż w sierpniu 2023 r. Wnioskowaniu o coraz wyższe kwoty kredytów sprzyja wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń przy stabilnym poziomie stóp procentowych „– wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Grupy BIK.