Ministerstwo Finansów dementuje plotki o podwyżce podatku od wynajmu mieszkań
Krążące w sieci plotki o tym, że Ministerstwo Finansów myśli o podwyżce podatku dla rozliczających najem mieszkania okazują się nieprawdą. Resort odcina się od wszelkich spekulacji i dementuje krążące w sieci doniesienia.
Wczoraj Money opublikowało materiał o rzekomych planach podwyżki podatków dla osób, które rozliczają najem mieszkań ryczałtem. Okazuje się, że głosy, jakoby trwały rozmowy o podniesieniu ryczałtu za wynajem, nie do końca są zgodne z prawdą. Jak przytaczają źródła, miałoby to zwiększyć budżet państwa oraz zachęcić Polaków odejść od inwestowania w rynek mieszkaniowy. Ministerstwo Finansów dementuje te plotki.
W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, informujemy że MF nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) June 12, 2024
Zobacz także: Akcja kredytowa wyhamowuje. BIK podał dane o liczbie zapytań o kredyty hipoteczne w maju
Resort finansów dementuje plotki
Serwis money.pl podał, że jak podają ich źródła, w MF trwają rozmowy nad podniesieniem podatku w formie ryczałtu za najem mieszkania. Według autorów artykułu minister Andrzej Domański, chciałby zwiększyć przepływy finansowe do budżetu państwa oraz odwieść część osób od inwestowania w nieruchomości i zachęcić do inwestycji na rynku kapitałowym.
Resort krótko i zwięźle odpowiedział na zarzuty, dementując plotki i twierdząc, że MF „nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań”. Ponoć, obecne 8,5% ryczałtu należy zmienić, by poziom był spójny z przyszłym, obniżonym podatkiem Belki.
Przypomnijmy, że faktycznie ministerstwo chce zachęcić inwestorów do większych inwestycji na rynku kapitałowym, stąd pojawiły się pomysły na obniżenie tzw. podatku Belki (czyli podatku od zysków kapitałowych). Zgodnie z założeniami od przyszłego roku. Przypomnijmy, że obecnie podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%.
„Zakłada się, że zmiany te zaczną obowiązywać od 2025 r., a więc wprowadzane preferencje podatkowe będą wywierały skutki budżetowe dopiero od tego roku. Ogólnie szacowany ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wprowadzeniem zmian w opodatkowaniu dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych wyniesie w 2025 r. około 1,5 mld zł, a w latach 2026 i 2027 około 1,4 mld zł" – napisał wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Głosy z internetu nie podają konkretów, a MF zaprzecza pracom nad zmianą podatku dla osób rozliczających najem.