Związek Banków Polskich broni programu naStart i wyjaśnia dlaczego w ograniczonym stopniu wpłynie na popyt na nieruchomości
W opinii Związku Banków Polskich (ZBP) program Kredyt na Start w ograniczonym stopniu wpłynie na dostępność kredytów hipotecznych. Ich zdaniem projekt będzie szczególnie korzystny dla rodzin wielodzietnych.
Związek Banków Polskich odniósł się do proponowanych zmian w projekcie ustawy Kredyt na Start (KnS). Zdaniem izby zrzeszającej banki w Polsce, finansowane w ograniczonym stopniu wspiera dostępność kredytową. Program może się jednak okazać szczególnie korzystny dla rodzin wielodzietnych, mieszczących się w limicie dochodowym, które mają 50% wkładu własnego. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy podaż mieszkań nadąży za popytem, a ceny mieszkań nie wzrosną drastycznie.
„Biorąc pod uwagę słabe wyniki budownictwa mieszkaniowego w 2023 r. i na początku 2024 r. - powstaje pytanie, czy w pierwszym roku obowiązywania programu uda się zapewnić wystarczającą podaż mieszkań bez znaczącego wzrostu ich cen” – zadaje pytanie ZBP.
Zobacz także: MF i NBP krytycznie o projekcie ustawy o kredycie NaStart. Program może być silnym czynnikiem propopytowym, który podniesie ceny mieszkań
Założenia Kredytu na Start
Najświeższe założenia projektu wprowadziły kilka istotnych zmian. Zmieniono limit dochodu, co więcej będzie on wyliczany co roku, a nie podany na cały okres programu. „Zmieniony został sposób wyznaczania limitów dochodowych dla gospodarstw domowych - będą wyliczane co roku, a nie wpisane na sztywno w ustawie. W pierwszym roku funkcjonowania programu limity wynoszą 7/11/14,5/18/21 tys.* PLN dla gospodarstwa domowego liczącego odpowiednio 1/2/3/4/5 osoby. Wcześniej limity były wyższe i wynosiły odpowiednio 7/13/16/19,5/23 tys. PLN.” – przedstawiono w prezentacji ZBP.
Co jednak warto podkreślić, rodziny z 4 potomstwa będą zwolnione z limitu dochodu.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło limit wkładu własnego, ten nie może przekroczyć 50% wartości kupowanej nieruchomości.
Z ważniejszych zmian, to pomimo utrzymana limitu wieku dla singli, zwolnione są z niego osoby z niepełnosprawnością. Rodziny z trójką lub więcej dzieci nie dotyczy warunek nieposiadania wcześniej nieruchomości. Jednocześnie zlikwidowano zapis dotyczący lokalu dziedziczonego lub darowanego przed pełnoletnością. W nowej formule projektu wystarczy zbyć taka nieruchomość na 3 lata przed złożeniem wniosku o preferencyjny kredyt.
Więcej o zmodyfikowanym projekcie pisaliśmy już na serwisie.
Zobacz także: Pojawił się zmodyfikowany projekt ustawy o kredycie #NaStart. Brak limitu wysokości finansowania i ceny za m2
ZBP o programie dopłat
ZBP wypowiedział się na temat projektu ustawy o dopłatach do kredytów mieszkaniowych. Z tej wypowiedzi wynika, że program w sposób ograniczony będzie wspierał dostępność kredytów.
Eksperci zwrócili uwagę na to, że KnS najmocniej wspierać będzie rodziny wielodzietne, szczególnie te z trójką lub więcej dzieci. Dodatkowo najkorzystniej premiuje osoby, które wprowadzą wysoki, bo 50% wkład własny. Program nie będzie się cieszył popularnością u singli, tym chcącym kupić mieszkanie, którego koszt przekracza 12 tys. zł za mkw. może nie udać się, kupić czegoś większego niż 30 mkw.
W opinii ZBP jedną z największych korzyści finansowania są raty malejące, choć wymagają większej zdolności kredytowej.
Co ciekawe, zauważono, że rata KnS (w symulacji) nie różni znacząco od finansowania bez dopłat.