Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Prognoza finansowa ASBiS na 2024 rok została opublikowana. Poziom gotówki mocno wzrósł, po wynikach za Q1 2024

Udostępnij

Asbis opublikował oczekiwaną przez rynek prognozę finansową na 2024 rok. Zakłada ona osiągnięcie przychodów ze sprzedaży w przedziale 3,1-3,4 mld usd. Natomiast zysk netto został określony w przedziale 60-64 mln usd. O aktualnej sytuacji w spółce i wynikach za Q1 2024 poprosiliśmy komentarz kierownictwa spółki.

Asbis w I kw. 2024 r. zanotował symboliczny spadek przychodów o ok. 1%. Nie może być to zaskoczeniem dla inwestorów, gdyż spółka publikuje regularnie miesięczne raporty sprzedażowe, które „podały na tacy” już wcześniej wielkość sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Pierwsza marża brutto ze sprzedaży utrzymała się ponad poziomem 8%, ale była nieco niższa na tle wymagającej bazy porównawczej sprzed roku (8,3% vs. 8,6%). Spółka poniosła nieco wyższe koszty sprzedaży w ujęciu rok do roku o 1,1 mln usd, a koszty ogólnego zarządu miała na zbliżonym poziomie jak rok wcześniej. Z kolei niższe o 0,6 mln usd były koszty finansowe. Zysk operacyjny w I kw. 2024 r. wyniósł 24,4 mln usd wobec 28,7 mln usd r/r, a zysk netto osiągnął wartość 14 mln usd wobec 17,4 mln usd rok wcześniej.
 

a1

Źródło: Asbis
 

Największym rynkiem sprzedaży dla Asbisu pozostaje Kazachstan. Rynek ten zanotował jednak w I kw. 2024 r. spadek sprzedaży o 6%. Większe, bo 21% spadki sprzedaży odnotował rynek ukraiński, który wciąż funkcjonuje w warunkach wojennych. Dynamiczny wzrost z kolei zanotowała sprzedaż Asbisu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie dynamika wyniosła 28%. Sumarycznie kraje regionu WNP miały udział 46% w przychodach, co oznacza spadek o 10 p.p. Najmocniej rośnie region Bliskiego Wschodu i Afryki – z 13% do 17% udziału w przychodach spółki. Zarząd Asbisu odnosząc się do nieco słabszych wyników finansowych w ujęciu rok do roku wskazał m.in. trudne warunki rynkowe, ale należy pamiętać o efekcie wysokiej bazy porównawczej sprzed roku chociażby na poziomie I marży brutto. Prezes Asbisu w swojej wypowiedzi odniósł się następująco do osiągniętych wyników:

„Bez wątpienia pierwszy kwartał 2024 roku był dla ASBIS okresem pełnym wyzwań pod względem ograniczeń podażowych i popytowych na wielu rynkach naszej działalności. Mieliśmy do czynienia z nadmiarem nieoficjalnego importu wielu grup produktowych, które charakteryzowały się przewagą cenową nad naszymi produktami. Nie jest to dla nas nowa sytuacja, mieliśmy już z nią do czynienia w przeszłości, wspólnie z Apple już działamy nad rozwiązaniem tej sytuacji. Kolejnymi czynnikami, które negatywnie wpłynęły na nasze wyniki w I kwartale 2024 roku była niższa od oczekiwanej sprzedaż na Ukrainie, gdzie zaobserwowaliśmy niższy popyt w związku z kontynuacją działań wojennych w kraju, co spowodowało gorsze niż oczekiwaliśmy nastroje ukraińskich konsumentów związane z niepewnością geopolityczną” – powiedział Serhei Kostevitch, Prezes Grupy ASBIS.

„Warto jednak zauważyć, że pomimo spadku naszych wyników na głównych rynkach, jak Kazachstan czy Ukraina, mocno wzrosła nasza sprzedaż w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu i Afryki. Te regiony, razem z rynkami Azji Centralnej będziemy dalej rozwijać w tym roku i spodziewamy się, że przełoży się to na wzrost naszych wyników w kolejnych kwartałach. Jesteśmy też zadowoleni z wysokiej marży brutto, która wciąż kształtuje się powyżej 8%” – dodał Serhei Kostevitch.

Zobacz także: ASBIS podsumowuje I kwartał 2024 roku

Gotówka w górę zapasy w dół

Patrząc na szczegółowe dane liczbowe w bilansie Asbisu, warto wskazać nieco niższy poziom zapasów w ujęciu rok do roku. Na koniec marca br. miały one wartość 470 mln usd wobec 503 mln usd rok wcześniej. Stan gotówki wyraźnie się poprawił i w ostatnim dniu bilansowym wyniósł 114 mln usd wobec 69 mln usd r/r. Po stronie pasywów widać, że spółka w większym stopniu do finansowania aktywów obrotowych wykorzystuje zobowiązania handlowe, a zmniejszyła poziom kredytów i pożyczek. Również kapitał własny w ciągu ostatniego roku wzrósł o ok. 33 mln usd. W oparciu o te dane można jednoznacznie stwierdzić, że pozycja finansowa i płynnościowa uległa poprawie.

8 maja br. Zwyczajne Walne Zgromadzenie udziałowców Asbisu uchwaliło wypłatę drugiej części dywidendy za 2023 r. w kwocie 0,3 usd. Tym samym łączna dywidenda za ubiegły rok wyniosła 0,5 usd, a to oznacza wypłatę kwoty 27,8 mln usd. Jest to nowy rekord w historii spółki.

Perspektywy dla Asbisu na 2024 r. i kolejne lata były omawiane przez inwestorów z wiceprezesem spółki Costasem Tziamalisem podczas konferencji Skuteczny Inwestor 2024, która odbyła się w Warszawie 13 kwietnia br. W odniesieniu do potencjału przychodów w bieżącym roku powiedział on, że:

„oczekuje przyspieszenia dynamiki sprzedaży w drugiej połowie roku”.

Drugim, bardzo istotnym stwierdzeniem było podtrzymanie celu jakim jest utrzymanie I marży brutto powyżej poziomu 8%. Jak pokazał raport za I kw. udało się to z nawiązką, gdyż wyniosła ona 8,3%. Wśród najciekawszych tematów, o które pytali inwestorzy, były pytania o kontrolę nad sprzedawanymi towarami szczególnie w krajach sąsiadujących z Rosją. Costas Tziamalis w odniesieniu powiedział:

„urządzenia elektroniczne takie jak np. smartfony, laptopy mają swoje unikalne numery seryjne, których aktywacje można bardzo łatwo namierzyć. Dzięki temu mamy możliwość kontroli, co się dzieje z „naszymi” towarami po transakcji sprzedaży.”

Z kolei na konferencji wynikowej, przedstawiciel zarządu zapowiedział m.in. cięcia kosztów w krajach, które nie generują zysków dla Asbisu. Nie wskazał jednak konkretnych dat i wielkości cięć kosztów czy zatrudnienia. W odniesieniu do marki Aros zajmującej się robotyką, zapowiedział oczekiwany wzrost sprzedaży w ujęciu r/r.

Asbis opublikował oczekiwaną przez rynek prognozę finansową na 2024 rok. Zakłada ona osiągnięcie przychodów ze sprzedaży w przedziale 3,1-3,4 mld usd. Natomiast zysk netto został określony w przedziale 60-64 mln usd. Dla porównania w 2023 r. przychody wyniosły niespełna 3,1 mld usd, a zysk netto wyniósł 53 mln usd. Był on jednak obciążony zdarzeniami jednorazowymi związanymi z finalizacją wyjścia spółki z Rosji. Odpisy te obciążyły wynik o ok. 25 mln usd.
 

Kurs akcji ASBiS od początku 2024 roku

ASBiS (3)

Zobacz także: Hossa na giełdzie coraz bardziej zagrożona. Jak inwestować w maju 2024?

Udostępnij