8 wykresów, które warto obserwować w 2018 roku z punktu widzenia technik DiNapolego
Poprzedni rok bezapelacyjnie należał do banków i indeks WIG-Banki wciąż jest w impulsie wzrostowym. Również spółki z sektora paliwowego i energetycznego przyniosły spore profity, przynajmniej w pierwszej połowie roku.A jak kształtują się perspektywy na najbliższą przyszłość ? Na które spółki warto rzucić okiem?
Przyjrzyjmy się więc aktualnej sytuacji na indeksach branżowych, wykorzystując do tego klasyczną analizę techniczną i techniki DiNapolego.
Wykres 1. WIG-banki, lata 2010 – 2018
Pokonując kolejne opory i będąc w silnym impulsie wzrostowym indeks ma jeszcze szansę na dalszy ruch w górę w kierunku oporu na kumulacji ekspansji, ale rośnie też niebezpieczeństwo głębszej korekty. Wykresy poszczególnych banków trzeba więc na bieżąco kontrolować i zachować dużą ostrożność przy inwestowaniu.
Wykres 2. WIG-Energ, lata 2016 – 2018
WIG-Energ jest obecnie w konsolidacji na wsparciu w tygodniowym trendzie spadkowym, więc dopóki nie nastąpi silniejszy ruch z wybiciem z tej konsolidacji w górę, wykresy spółek z tego indeksu nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Pozostaje więc obserwować i reagować na bieżąco po wybiciu.
Wykres 3. WIG-Paliwa, lata 2011 – 2018
Ciekawsza sytuacja występuje na WIG-Paliwa, zwłaszcza w interwale miesięcznym. Widzimy, że indeks testuje wsparcie na Zgodności ( zniesienie 38,2 i 100% ekspansji spadków z wykresu tygodniowego) i jeśli to wsparcie będzie utrzymywane, może być okazja do B&B z potencjalnym wzrostem do zniesienia 61,8 całej, ostatniej fali spadkowej ( W5). B&B to stosunkowo silny sygnał DiNapolego - w tym wypadku sugerujący wzrost do węzła W5. Warto więc obserwować duże i płynne spółki z tego indeksu, jak LTS czy PGN.
Wykres 4. LTS, rok 2018
Bardzo obiecująco wygląda wykres spółki LTS. Pokonanie oporu na BPD może być pierwszym przejawem chęci do dalszych wzrostów.
Wykres 5. PGN, rok 2018
PGN to kolejna spółka z tego sektora, której wykres warto obserwować. Wyjście ponad opór na Zgodności ( 100 % ekspansji i zniesienie 61,8%) potwierdzi siłę popytu z kontynuacją wzrostów.
Wykresy tych spółek wskazują możliwy potencjał wzrostowy na WIG-Paliwach , jednak warunkiem powstania ewentualnej fali wzrostowej, jako realizacji B&B na indeksie, będzie utrzymywanie się kursu ponad wskazanym wsparciem.
Wykres 6. WIG-Spożywczy, rok 2018
WIG-Spożywczy to kolejny indeks z ciekawym wykresem . W interwale tygodniowym mamy tu silny sygnał kupna wg DiNapolego – sygnał podwójnego powrotu (RePo) .
Wykres 7. KAN, rok 2018
Co ciekawe, także na niektórych spółkach z tego sektora jak np. na wykresie KAN, również mamy RePo na wzrost w interwale tygodniowym. Ten sygnał powstał przy testowaniu historycznych minimów. Aktualnie, po korekcie kurs ma szansę na kontynuację realizacji RePo.
Oczywiście można wskazać jeszcze inne interesujące sektory – warto pamiętać o WIG-Górnictwo czy o sektorze chemicznym, a także o budownictwie – ze szczególnym uwzględnieniem spółek budownictwa energetycznego, jak np. RAFAKO.
Wykres 8. RFK, rok 2018
W interwale tygodniowym mamy tu konsolidację w trendzie wzrostowym, a na dziennym po konsolidacji i wybiciu pierwszej strefy oporu na Zgodności, kurs próbuje atakować opór na lokalnym szczycie i węźle W3. Po ewentualnej korekcie, może ostatecznie wybić się górą z tygodniowej konsolidacji i kontynuować wzrosty.
To tylko kilka przykładów spółek z ciekawie prezentujących się sektorów. Więcej informacji można znaleźć na moim wątku "W poszukiwaniu sygnałów" na SI, gdzie na bieżąco wyszukuję ciekawe wykresy, komentuję je i analizuję z wykorzystaniem technik DiNapolego.