Ogromne spadki na Nasdaq i GPW. Polityka celna USA odcisnęła piętno na światowych indeksach
Nałożenie ceł przez Stany Zjednoczone na większość światowych gospodarek wzbudziło popłoch wśród inwestorów. Polskie indeksy spadają najmocniej spośród europejskich parkietów.
W czwartek WIG20 osunął się o około 4%. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku indeksów drugiej i trzeciej linii. mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio 2,2% oraz 2%. Wspomniane osunięcie jest jednak niewielkie w porównaniu do startu sesji w USA.
Unia Europejska odpowiada na cła Donalda Trumpa
Cła grożą recesją
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowych ceł względem światowych gospodarek. Cła na import z Unii Europejskiej opiewać będą na 20%, a 34% - na towary z Chin. Od 5 kwietnia w życie ma wejść podstawowa 10% stawka celna, natomiast od 9 kwietnia nowe taryfy obejmą kraje, z którymi USA mają największy deficyt handlowy.
Notowania WIG20 w ciągu ostatnich 12 miesięcy
„Ekonomiści ostrzegają, że nowe cła mogą wywołać globalne „tsunami” gospodarcze, prowadząc do spowolnienia, a nawet recesji w wielu krajach. Obawy te wzmacnia fakt, że skala i zakres nowych taryf znacząco przekraczają wcześniejsze prognozy. W efekcie spodziewany jest dalszy spadek aktywności gospodarczej, co może skłonić Rezerwę Federalną do czwartej obniżki stóp procentowych” komentują eksperci Oanda TMS.
Apple i wojna handlowa. Cła Donalda Trumpa spychają giganta w poważny kryzys
Rynek zmrożony
W reakcji na doniesienia z Ameryki, przecena dosięgnęła większości instrumentów finansowych. S&P 500 oraz Nasdaq spadają o odpowiednio 4,4% i 5,6%. Francuski indeks CAC40 zniżkuje o ponad 3,3%, a niemiecki DAX traci ponad 2,8%. O przeszło 3,8% spadają notowania bitcoina, znaczącą przecenę sięgającą prawie 8% widać też na notowaniach baryłki ropy WTI. Cena uncji złota znacząco przewyższa 3,1 tys. dolarów. Zapowiedź ceł spotęgowała obawy rynku o recesję w Stanach Zjednoczonych. Tym samym para EUR/USD znalazła się powyżej poziomu 1,1, który ostatnio widzieliśmy w październiku 2024 r.
„Bezpośrednim powodem do niepokoju jest gospodarka USA, gdzie średnia efektywna stawka celna wzrosła o prawie 19 punktów procentowych. To bezpośredni podatek na konsumpcję i koszty korporacyjne, szczególnie dla branż zależnych od importowanych materiałów. Rezultat? Wyższe ceny, niższe zyski, słabszy wzrost - i zwiększone ryzyko recesji. Ekonomiści ostrzegają, że te cła mogą przyspieszyć nadejście stagflacji, w której inflacja wzrasta, nawet gdy gospodarka stagnuje lub się kurczy” zaznaczają eksperci Saxo Banku.
Goldman Sachs zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia recesji i obniża prognozy dla S&P 500