Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Kolejny krok w jądrowej współpracy Warszawa-Waszyngton. W Polsce powstanie amerykańskie centrum szkoleniowe w obszarze OZE i atomu

Udostępnij

Ambasador USA w Polsce zapowiedział utworzenie regionalnego centrum dot. OZE i energetyki jądrowej. To kolejny krok w ramach polsko-amerykańskiej współpracy nuklearnej.


W Krakowie odbył się międzynarodowy szczyt ekonomiczny Open Eyes Economy Summit. Podczas wydarzenia ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski zadeklarował utworzenie w Polsce centrum szkoleniowego z zakresu zielonej energii i atomu.

,,Departament Energii Stanów Zjednoczonych proponuje i tworzy plan, dzięki któremu będziemy mogli szkolić młodych ludzi w Polsce. (…) To jest jeszcze sfera planów, ale po części są one już realizowane'' - powiedział Mark Brzezinski.

Centrum ma pomóc wyszkolić pracowników z sektora OZE i energetyki jądrowej, na podstawie najnowszego doświadczenia i wiedzy ze Stanów Zjednoczonych. W ramach inwestycji planowane są kursy stacjonarne i online w zakresie technologii nuklearnej, a także współpraca z uczelniami wyższymi, w celu stworzenia odpowiednich programów studiów.

Model finansowania elektrowni atomowych w Polsce budzi coraz większe kontrowersje. Będziemy to robić jak jeszcze nikt na świecie

Współpraca Waszyngton-Warszawa

Projekt jest odpowiedzią na wybór amerykańskiego Westinghouse jako partnera budowy polskiej elektrowni jądrowej. Pod koniec października, Mateusz Morawiecki potwierdził realizację projektu jądrowego w technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear). 

,,Mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać Polskę, która w przyszłości stanie się regionalnym centrum, jeśli chodzi o energetykę jądrową do zastosowań cywilnych. Polska wybrała Westinghouse jako realizatora pierwszych trzech reaktorów jądrowych. Mamy nadzieję, że w przyszłych miesiącach to właśnie Westinghouse zostanie wybrane jako realizator wszystkich sześciu planowanych w Polsce reaktorów jądrowych’’ – powiedział Mark Brzezinski.

Ambasador w swoim wystąpieniu wspomniał również o planach współpracy przy rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR).

Co z tego wynika?

Od czasu rosyjskiej inwazji, współpraca między Polską, a Stanami rośnie nie tylko na tle militarnym, ale także energetycznym. Wybór amerykańskiego Westinghouse to jak twierdzi Brzezinski, największy cywilny projekt współpracy technologicznej między naszymi krajami. Firma w ramach walki o polski atom otworzyła biuro w Warszawie oraz Globalne Centrum Usług Wspólnych w Krakowie.

Centrum ma szansę zapewnić Polsce know-how, konieczny do sprawnego rozwoju polskiego atomu. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać już w 2033 roku, a według szacunków Narodowego Centrum Badań Jądrowych, do jej obsługi będzie potrzebne 900 wysokowykwalifikowanych specjalistów. 

,,Nie jest tajemnicą, że nie mamy szerokich kadr do obsługi planowanych bloków jądrowych. Przed zaniechaniem inwestycji w Żarnowcu na uczelniach technicznych prowadzone było kształcenie w zakresie energetyki jądrowej. Niestety, absolwenci musieli się przebranżowić lub też opuścić kraj, aby się zawodowo realizować. Wielu z nich do dziś pracuje na krajowych uczelniach. Jednak to ostatnie lata, kiedy możemy korzystać z ich wiedzy ‘’- mówi dr hab. inż. Łukasz Bartela, profesor Politechniki Śląskiej.

Do tej pory polscy studenci mieli szansę praktycznego poznania branży w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej oraz Francji. Centrum, w które zainwestują Amerykanie  ma szansę stać się pierwszym, tak wysoko wyspecjalizowanym ośrodkiem w Polsce.

Last Energy wybuduje w Polsce 10 małych reaktorów jądrowych, a DB Energy zaoferuje energię polskiemu przemysłowi

Udostępnij