W listopadzie parlament rozpatrzy kluczowe ustawy związane z sektorem energetyczny [Briefing]
Informacja dnia
W listopadzie parlament rozpatrzy kluczowe ustawy związane z sektorem energetycznym. Dotyczą one prosumentów, wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych oraz rynku biopaliw i biokomponentów. Ustawa dotycząca prosumentów, przyjęta już przez rząd, ma na celu dalsze wsparcie osób produkujących energię na własne potrzeby, m.in. poprzez instalacje fotowoltaiczne. Z kolei ustawa o wsparciu przedsiębiorstw energochłonnych ma złagodzić skutki rosnących cen energii. Trzeci projekt ustawy dotyczy rozwoju rynku biopaliw i biokomponentów oraz promowania ich wykorzystania w transporcie i przemyśle.
Nagłówki warte uwagi
- Maciej Bando oficjalnie wciąż pełni swoje obowiązki. Kancelaria Premiera szuka już jednak następcy. W Alejach Ujazdowskich coraz częściej widywany jest wspominany wcześniej Jan Chadam, do którego – jak słyszymy - Donald Tusk ma „duże zaufanie”.
- Do końca października resort klimatu ogłosi cenę maksymalną w aukcjach na II fazę offshore - poinformował podczas posiedzenia komisji senackich wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
- Koszt wychwytywania, transportu i składowania w ramach europejskich projektów wynosi średnio 198 USD za tonę wychwyconego CO₂, czyli 2-krotnie więcej niż prognozowane ceny emisji CO2 wynoszące 105 USD za tonę. Aby kontynuować projekty przemysłowe (np. cementownie) jest niezbędne wsparcie ze strony rządów. Oznacza to, że podatnik będzie musiał zapłacić aż 140 miliardów euro.
X files
Od dawna NCBJ jest systematycznie zaniedbywany jeśli chodzi o finansowanie. Centrum przez lata bezskutecznie zabiega o specjalne ramy finansowe, które zagwarantują pracę reaktorowi MARIA, jedynej takiej jednostce w Polsce i jednej z czterech w UE. Nakłady na reaktor rosną, pracownicy domagają się (i słusznie) wyższych wynagrodzeń, a poszczególne rządy dają mniej pieniędzy: np. za poprzedniego rządu MKiŚ obcięło finansowanie dla MARII z 4,5 mln zł do 1 mln zł.