Macron: Unia Europejska musi się zadłużyć, zwiększyć subsydia i skonsolidować firmy w kluczowych obszarach [Briefing]
Informacja dnia
Francuski plan odzyskania przez Europę inicjatywy w ramach globalnej zielonej rywalizacji opiera się na centralizacji Unii Europejskiej w obszarze finansowym, zwiększeniu zadłużenia i konsolidacji firm w kluczowych obszarach. Szczegóły tej strategii nakreślił w programowym wywiadzie dla The Economist, prezydent Francji Emmanuel Macron.
„Jeśli przyjmiemy, że właściwą skalą jest rynek 450 milionów mieszkańców, to oczywiście jednolity rynek jest szansą. Ale tylko jeśli mamy wspólne możliwości budżetowe, a nie krajowe, a jeśli spojrzymy dziś na Unię Europejską jako całość, jest ona niedostatecznie zadłużona, szczególnie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.
Wspólne możliwości budżetowe, podejmowanie ryzyka na poziomie europejskim, oznaczają podjęcie decyzji o posiadaniu gospodarczych czempionów, a tym samym położenie kresu idei geograficznego powrotu do 27 (państw członkowskich) i powiedzenie sobie, że chcemy trzech lub czterech czempionów w przemyśle kosmicznym, trzech lub czterech w sztucznej inteligencji, trzech lub czterech w kwantach. Musimy więc zaakceptować fakt, że zainwestujemy dużo europejskich pieniędzy i że kraje w grupach będą się specjalizować gospodarczo. W ostatecznym rozrachunku wyjdzie to wszystkim na dobre. Dlatego kluczem jest wspólna zdolność finansowania, ponieważ jest to jedyny sposób na pozbycie się tej narodowej fiksacji” – stwierdza Macron .
Ta wypowiedź mocno koresponduje z tezą, że dyskusja o zniesieniu veta w niektórych obszarach decyzyjnych w Unii Europejskiej wynika przede wszystkim, z niemożliwością wygenerowania środków finansowych, które zrównoważyłyby amerykański i chiński zielony protekcjonizm.
Nagłówki warte uwagi
- Technologie, dzięki którym chcemy przejść na odnawialną energię, będą dodatkowo obciążać biosferę. Charakteryzują się bowiem znacznie większą materiałochłonnością, niż obecne tradycyjne źródła energii oparte na paliwach kopalnych. Międzynarodowa Agencja Energii nazywa to „przejściem z systemu energetycznego zużywającego dużo paliwa na system zużywający dużo materiałów".
- Gazprom miał w 2023 roku 629 miliardów rubli straty - podaje Bloomberg, powołując się na raport gazowego giganta z Rosji. To pierwsza strata tej firmy od 1999 roku.
- Takiej wizyty nie było dawno. Przywódca Chin w niedzielę rozpoczął wizytę w Europie. Odwiedzi Francję, Węgry oraz Serbię.
X files
Ukraiński koncern DTEK bierze udział w wyścigu o odbudowę sześciu elektrociepłowni przed następną zimą po tym, jak ciągły rosyjski ostrzał zmniejszył dostępną moc wytwórczą tych jednostek o 80%.
https://x.com/PRapacka/status/1787056550034428358