Kościół staje się poważnym inwestorem w projekty fotowoltaiczne
W dzielnicy Płocka - Radziwie powstała farma fotowoltaiczna, której udziały posiada spółka OmnInvest, będąca własnością diecezji płockiej oraz diecezji toruńskiej. Obiekt wyposażono w ponad 9,2 tys. paneli fotowoltaicznych.
Kościół inwestuje w energię słoneczną
Spółka OmnInvest, której udziały należą do diecezji płockiej i diecezji toruńskiej, zrealizowała inwestycję w budowę farmy fotowoltaicznej EPV Wesółka w dzielnicy Płocka - Radziwie. Budowa obiektu trwała od lipca 2022 roku.
„Od kilku lat jako diecezja, jak i parafie, włączamy się w ekologiczny sposób myślenia o środowisku, o świecie” - powiedział ekonom diecezji płockiej ks. Roman Bagiński, zarazem prezes spółki OmnInvest.
Farma została wyposażona w ponad 9,2 tys. paneli fotowoltaicznych i według informacji podanych przez prezesa, ks. Bagińskiego będzie w stanie wyprodukować rocznie 5,1 tys. MWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na prąd ponad 1200 gospodarstw domowych.
Całkowity koszt budowy farmy fotowoltaicznej EPV Wesółka wyniósł 17,5 mln zł netto. Aby zrealizować tę kosztowną inwestycję, diecezja płocka zaprosiła do współpracy diecezję toruńską, która również posiada udziały w OmnInvest.
Na tym jednak plany diecezji się nie kończą. Prezes spółki zapowiedział już rozbudowę obiektu.
„Są już zaawansowane prace środowiskowe, żeby uzyskać pozwolenie na kolejne panele”- poinformował ks. Bagiński.
Powiększenie farmy ma objąć pozostałe 3 ha działki dzierżawionej w Radziwie przez OmnInvest.
Irlandia rozważa pozbycie się 200 tysięcy krów, aby dostosować się do klimatycznych wymagań Brukseli
Zyski na rozwój parafialnych i diecezjalnych potrzeb
Jak zapowiedziano, dochód wygenerowany przez elektrownie zostanie przeznaczony na potrzeby misyjne diecezji. Środki mają powędrować na projekty edukacyjne oraz charytatywne.
"Zwiększenia nakładów wymaga także utrzymanie obiektów, zarówno diecezjalnych, jak i parafialnych" - wskazano w informacji.
Ksiądz Bagiński podkreślił także, że zyski powędrują do diecezji toruńskiej, jako współudziałowca OmnInvest.
Co z tego wynika?
Inwestycje Kościoła Rzymskokatolickiego w fotowoltaikę mają nie tylko aspekt rynkowy (obniżanie ceny za energię elektryczną, możliwości zarobkowe), ale również religijne. Encyklika Laudato Si papieża Franciszka stawia silny akcent na promowanie technologii neutralnych klimatycznie i formułuje pojęcie grzechu ekologicznego. Zgodnie z dokumentem katolicy powinni wspierać transformację energetyczną dążąc do zachowania ziemi, którą zamieszkują w jak najlepszym stanie. To wyraz troski o dobro wspólne.