Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Unia Europejska pobiła nowy rekord w przyroście mocy z fotowoltaiki. Wśród państw z największym wzrostem znalazła się Polska

Unia Europejska pobiła nowy rekord w przyroście mocy z fotowoltaiki. W 2022 r. w krajach członkowskich przybyło 41,4 GW energii słonecznej. To wzrost o 47% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wśród państw z największym przyrostem mocy znalazła się Polska.


Jak wynika z corocznego raportu SolarPower Europe, 2022 rok okazał się przełomowy dla rozwoju energetyki słonecznej. W krajach UE przybyło 41,4 GW nowych mocy pochodzących z fotowoltaiki. Taka ilość energii byłaby w stanie zasilić 12,4 mln gospodarstw domowych lub zastąpić 102 tankowce z LNG. To pierwszy raz kiedy przyrost mocy w odniesieniu do ubiegłego roku wyniósł niemal 50%.

Łączna moc energii pochodzącej ze słońca w krajach Unii wyniosła już 208,9 GW.

,,Liczby są jasne. Energia słoneczna stanowi dla Europy koło ratunkowe w obliczu kryzysów energetycznych i klimatycznych. Żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna. Budujemy bezpieczną, zieloną i zamożną Europę na fundamencie energii słonecznej’’ – mówi Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe.

fotowoltaika wzrost

Źródło: SolarPower Europe

Agrowoltaika: produkcja żywności i energii w tym samym czasie

Które kraje UE zainstalowały najwięcej mocy

Tak jak w poprzednim roku, największym rynkiem energii słonecznej okazały się Niemcy. Państwo w 2022 r. dołączyło do swojej sieci 7,9 GW, osiągając już łącznie 68,5 GW mocy pochodzącej z paneli PV. Z takim wynikiem odpowiadają już za 33% łącznej zainstalowanej mocy we wszystkich krajach UE.

Na kolejnym miejscu uplasowała się Hiszpania z wzrostem o 7,5 GW. Państwo może się pochwalić największą jak dotąd farmą fotowoltaiczną w Europie. W instalacji położonej w prowincji Cáceres wykorzystano łącznie 1,5 mln modułów fotowoltaicznych osiągając moc 590 MWp.

Podium zamknęła Polska, która w 2022 r. do swojej mocy dołączyła 4,9 GW energii ze słońca. To wzrost o 29% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na tak znaczy rozwój fotowoltaiki miała wpływ nowelizacja ustawy, wprowadzającej nowy system rozliczeń dla prosumentów, ale także dotacje do paneli PV dla gospodarstw domowych oraz wysokie ceny energii.

Na dalszych miejscach znalazły się Holandia, Francja, Włochy, Portugalia, Dania, Grecja oraz Szwecja.

top 10 fotowoltaika

Źródło: SolarPower Europe

Co z tego wnika?

Według najnowszego raportu MAE, na początku 2025 roku OZE staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie. Szacuje się, że w ciągu 5 najbliższych lat ich globalna moc wzrośnie o 2 400 GW. W przypadku UE, eksperci z SolarPower szacują, że tylko 2023 r. panele PV przyniosą kolejne 53,6 GW. Przy tak utrzymującym się trendzie do 2026 r. rynek energii słonecznej ma szansę się podwoić. Głównymi czynnikami będzie tu kryzys energetyczny, który zaostrzył politykę klimatyczną oraz brutalnie wpłyną na ceny energii, ale także chęć zwrotu gospodarek ku niezależnym źródłom energii.

Kryzys energetyczny napędził rozwój OZE. Do 2027 roku fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie

udostępnij: